Legofännist lapsevanem korraldab Kolga koolis Legopäeva

3083
Star Warsi sarja Legomehikesi on MANGUS PÕLLMAAL kodus umbes 600 .

Meisterdamisvõistluse algatajal MANGUS PÕLLMAAL on kodus tuhatkond Legomehikest.

Kui Kolga kool kuulutas lapsevanema Mangus Põllmaa eestvedamisel välja Legopäeva, tekitas see noortes kohe huvi. Osalejatena on kirja pandud 30 tiimi, need võivad olla kuni 4liikmelised. Kodudes käib juba ehitamine, et tuleva nädala neljapäeval, 21. aprillil esitada võistlustööd žüriile. Teemad on linn, fantaasia, ajalugu, film/raamat, kunst, kollektsioon.
Peakorraldaja, Kolga kooli hoolekogu aseesimees Mangus Põllmaa räägib, et ka Kuusalu koolist helistati ja uuriti, kas saaks osaleda, kuid seekord pidi ta ära ütlema: „Esimene Legopäev on Kolga kooli õpilastele ning toimub koolipäeval. Kel huvi, võib tulla vaatama. Kui Legopäev õnnestub, siis järgmisel korral teeme laiemalt ning nädalavahetusel.“
Ta selgitab, et kohapeal enam Legopäeval ehitamist ei toimu, Lego klotsidest tehtud võistlustööd pannakse välja, tiimidel tuleb neid teistele tutvustada. Esialgsete plaanide kohaselt palutakse Lego-ehitisi hindama viieliikmeline žürii. Välja selgitatakse ka vaatajate lemmikud.
Auhinnafondi suursponsor on Tallinna firma Mewox, teine sponsor on Eestis Lego komplektide suurim müüja Klotsipood.ee. Võitjad saavad Klotsipood.ee kinkekaardid.
Mangus Põllmaa: „Analoogseid Lego-võistlusi tehakse USAs ja ka mitmetes Euroopa riikides, seal on siis suured hallid Legosid täis. Eestis ma Lego klotsidega meisterdamise võistlusi ei tea, ka koolides korraldatavatest Legopäevadest pole kuulnud. Mõne muu ürituse raames on küll olnud lastele meisterdamisnurgad. Klotsipood.ee korraldab jõulude ajal ehitusvõistlusi Legodest, võistlustöödest saadetakse pildid. Laps on meisterdanud mitu nädalat, aga pildilt ei näe kõike, detailid lähevad kaotsi. Parem on oma silmaga töid näha, laste selgitusi kuulata.“
Ta lisab, viimasel ajal sõditakse erineval viisil nutihaiguse vastu, et lapsed tegeleksid ka millegi muuga, mitte ainult nutitelefonidega. Üks võimalus on puksida nad õue, teine on õpetada neid kätega midagi valmis tegema, näiteks Lego klotse kokku panema.

Ligi 600 Star Warsi Legomehikest
Legopäeva eestvedaja nimetab end täiskasvanud Legofänniks, Legopäeva läbiviimine on olnud mõtetes pikemat aega: „Mu Lego-haigus tuli koos poegadega, alguse sai tänu neile. Ostsime poistele Lego klotse, hakkasin koos nendega meisterdama.“
Joosep Põllmaa on Kolga kooli 3. klassi ja Jaagup Põllmaa 1. klassi õpilane. Ka nemad on oma võistkonna Legopäevale üles andnud ning klotside kokkupanek täies hoos.
Nende isa suureks hobiks on kujunenud Legomehikeste kogumine. Kokku on erinevaid mehikesi tuhatkond, neist umbes 600 on Star Warsi sarja mehikesed.
Mangus Põllmaa sõnul on Eestis selliseid mehikesi suhteliselt vähe saada, enamiku ostab internetist – Inglismaalt ja Ameerikast: „USAs on suur turg, seal on Lego komplektid vähemalt 20 protsenti odavamad. Legomehikeste hind algab umbes 5 eurost, mõned on olnud kordades kallimad. Minusuguseid kollektsionääre on maailmas üksjagu, aga kas on ka Eestis, seda ei tea, googeldades ei ole leidnud. Ameerikas ja Inglismaal on olemas nende klubid. Pole ka andmeid mul, kas Eestis keegi Star Warsi sarja koguks. Lego Technicsist masinate ehitajaid tean küll. “
Et oma Legomehikeste üle arvet pidada, on Mangus Põllmaa loonud kodulehe minifigures.ee. Kolga kooli Legopäevale võtab ta kaasa osa oma kollektsioonist.
Ta lausub veel, et Lego klotse toodab Taani firma Lego, need on ühed vähesed mänguasjad, mida ei tehta Hiinas. Seetõttu on need ka üsna kallid. Lisaks Taanile on Lego tehased veel Ungaris, Tšehhis ja Mehhikos.
„Legode eripära on, et mitmekümneaastased klotsid haakuvad hästi tänapäevastega. Olen käinud Taanis ja Rootsis külas peredel, kus lapsed mängivad samade Lego klotsidega, millega nende vanaisad. 1958. aasta klotsid sobivad ideaalselt praegustega.“
Taani firma Lego Group on tegutsenud 1932. aastast. Firma on aastaid olnud suurim mänguasjade tootja maailmas. Lego klotse hakati tootma 1949. aastal.

Eelmine artikkelKui omavalitsused kokku lepiksid, saaks Ida-Harjusse riigigümnaasiumi
Järgmine artikkelKuusalu karateka TANEL PAABO sai EOK stipendiumi