Juminda ja Pärispea poolsaarelt põgenesid sügisel 1944 üle lahe mitusada inimest.
„Mis on vabadus? Ka see, et saame paadipõgenemisest materjale, millest varem ei teadnud. Ja see, et võime paadipõgenikest siin rääkida,“ sõnas Leesi rahvamajas laupäeval, 19. oktoobril toimunud teemapäeva peakorraldaja, MTÜ Pohiranna juhatuse liige Maila Velström.
Ta tõdes, et 1944. aasta septembris paadiga üle lahe põgenenuid oli Juminda ja Pärispea poolsaarel igast külast. Mindi nõukogude okupatsiooni eest ja enamasti Soome, edasi Rootsi, osad ka Kanadasse, USAsse, Austraaliasse. Mahajääjad olid aastaid teadmatuses, mis pereliikmetest sai, kirjad hakkasid välismaalt tulema hiljem.
Maila Velström võttis ühendust Pärispea ja Juminda poolsaare külade inimestega, kes tegelevad koduloo uurimisega, ja palus neil teha paadipõgenemise 80. aastapäevale pühendatud teemapäevaks ülevaate oma koduküla põgenikest. Leesi rahvamaja saali seintele oli meenutuste päeval pandud koopiaid küladest põgenenud väliseestlaste piltidest ja mälestustest. Ka laudadel seinte ääres oli mälestuste väljatrükke ja raamatuid põgenikest.
Paadiga põgenemise teema sissejuhatuseks laulis Kaisa Kaisel Kolga-Aablast regilaulu ootamisest. Ta mängis koos poegade Hartvigi ja Erni Helmutiga ema ja lapsi, kes ootasid ülevedajat, kaasas kohvrid, ning lõpuks paat tuli. Meenutuste vahele musitseeris Villu Vesk.
Eesti Muinsuskaitse Seltsi esimees Peep Pillak rääkis teemapäeval Eesti ligi 3500 soomepoisist, neist paljud tulid pärast Soomes sõdimist Eestisse, võitlesid ka siin punaarmee vastu ja olid 1944. aastal samuti paadipõgenikud. Kes Eestisse jäid, saadeti Siberisse.
Teemapäeva korraldustiimis olid veel Tiina Viirna, Meeli Lehis, Kaisa Kaisel, Anneli Linn, Hardi Edela, Aivar Hinn.
Kolga-Aablast läksid 55 inimest
Helve Tamm rääkis, et hakkas Kolga-Aabla põgenike kohta uurima viis aastat tagasi. Aastal 1944 oli Kolga-Aablas 32 talu, lahkujaid oli 23 perest, kokku läks külast välismaale 55 inimest. „Arvasin, et mindi paatidega oma küla rannast, aga mindi Tapurlast. Sinna liiguti läbi metsa, öösel oldi Pikanõmme metsavahitalus.“
Paljud jäid Rootsis elama Göteborgi lähedale, kus oli otsekui teine Kolga-Aabla küla. Aastal 1956 hakkas Rootsist tulema pakke, saadeti pastakaid, sukkpükse ja palju muud. Paki sisu käidi küla peal teistele näitamas. „Kangaid ei tohtinud saata, aga kott asjadega oli siidiriidest ja sain sellest pluusi,“ meenutas Helve Tamm.
Leesi põgenike lugu
Meeli Lehis tutvustas Leesilt põgenenud ühe pere lugu. Pereisa Aadu Kajassaar oli Kõnnu ja Loksa koolis õpetaja, sai 1940. aasta veebruaris Kotkaristi V klassi teenetemärgi. Polnud muud valikut, pidi 1944. aastal ära minema. Meeli Lehis luges katkendeid tütar Tiiu mälestustest. Tiiu oli põgenemise ajal 3,5aastane, hiljem elas USAs. Tiiu mäletas, kuidas põgenemisel ütles isa, et niikuinii tuleme varsti tagasi.
Jumindalt põgeneti 22 perest
Juminda elanik Aino Katvel kõneles, et Jumindal oli 1944. aastal vallaelanike nimekirja järgi 110 inimest, talusid oli 29. Ära mindi 22 perest. Põhiline minek oli 23. septembril, järgmisel päeval oli küla haudvaikne. Pooled inimesed lahkusid külast ja paatidesse tuldi ka Lääne-Virust. Ühes aidas Tapurlas pidi olema veel Virumaalt tulija jalgratas alles.
„Meie perele hakkas kirju tulema. Tädi teadis, et kirjad loetakse läbi, ja kirjutas, et tean, teil on kõik asjad olemas, aga siiski saadan. Minu lapsepõlve tegid värviliseks pakid – värvipliiatsid, riided. Hiljem sain aru, et seal tuli kõik samuti raske tööga.“
Lood Tapurla paadipõgenikest
Tapurla kohta tegi ülevaate Liina Kusma. 1938. aasta rahvaloenduse järgi oli külas elanikke 138, lahkus neist ligi 40. Ta rääkis kümne talu äraminejatest. Nende seas oli noori, lapsi ja vanu, saatjaiks mure ja teadmatus tuleviku ees, lohutuseks vaid lootus, et see kõik on ajutine ja varsti ollakse tagasi kodus. Kuid päriselt tagasi ei tulnud keegi.
Erika Eluri Sameli perest luges katkendi oma sugulase Theodor Liimani ja tema naise põgenemise loost, mis on avaldatud raamatus „Eestlane su mehemeel“. Nemas põgenesid 1944 jaanuaris jalgsi Soome üle nõrga jää.
Sirje Pajula rääkis vanaonust, kes käis 1992. aastal Rootsist Eestis, ja järeltulijad on nüüd Tapurlas ta kodutalus.
Harast põgenesid 42 inimest
Terje ja Lii Välkmann Hara külast Lohja talust kirjeldasid, kuidas neil on paadipõgenikest sugulasi nii emapoolse vanaema kui ka vanaisa suguvõsast, välissugulasi on Rootsis ja Kanadas. Ka vanaema ja vanaisa pidid minema paadiga, aga viija oli väsinud, ei jaksanud, pakkus vanaisale paati. Vanaema rääkis hiljem, et see oli tema kõige ilusam kojutulek.
Hara külast põgenesid 1944. aastal 42 inimest. Vanaisa sai 1968. aastal võimaluse minna Rootsi vendadele külla. Harast sinna elama jäänud rahvas tuli kokku, et kuulda uudiseid kodukandist. Nõukogude ajal väliseestlasi Tallinnast kaugemale ei lubatud, üks sugulane tuli salaja ikka, liinibussiga, pani end väga tagasihoidlikult riidesse, et poleks aru saada, et on välismaalt. „Tollane aeg lõi Eesti rahva laiali, sugulasi on maetud eri kohtadesse,“ sõnas Lii Välkmann.
Viinistult lahkusid 278 elanikku
Milvi Manitski lausus, et esimese vabariigi ajal oli Viinistul üle 500 inimese. Kardeti, et nõukogude okupandid tapavad ja küüditavad. Põgenesid 278 inimest 71 talust. Paadid olid inimesi täis, vesi pardani, ilus ilm aitas. Nutsid kõik – kes lahkusid ja kes jäid. Osad majad jäid tühjaks. Usuti, et tuleb valge laev ja saab koju tagasi.