Mõlema rahvamaja jaoks saadi PRIA külade uuendamise ja arendamise meetmest toetust ligi miljon krooni.
Pärispea seltsimajas toimetavad augusti algusest OÜ Filkester töömehed. Leesi rahvamajas alustas OÜ OTO Ehitus remondi viimase etapiga septembri keskel. Pärispeal loodetakse jõulupidu pidada juba kordatehtud ruumides. Leesil peaks maja remont lõppema aasta viimasel nädalal ning traditsiooniline jõulupidu on kavas jätta uude aastasse.
Pärispea rahvamaja rekonstrueerimise II etapiks ja Leesi rahvamaja remondi lõpetamiseks ehk rekonstrueerimistööde III etapiks anti PRIA vahendusel Euroopa Liidu toetusraha mõlemale 938 796 krooni. Kuusalu valla eelarvest eraldatakse kümneprotsendilise omaosaluse jaoks ning laenuintressi katmiseks MTÜle Pärispea Seltsimaja 182 382 ja MTÜle Pohiranna 177 800 krooni.
Kuna PRIA toetustega kaasneb nõue, et enne tuleb tööd valmis teha ja toetusraha kantakse üle pärast põhjalikku kontrolli, võtsid mõlemad MTÜd pangast laenu.
Nii MTÜ Pohiranna juhatuse liige, Virve külavanem Maila Velström kui ka MTÜ Pärispea Seltsimaja juhatuse esimees Asko Aug tõdevad, et laenu saada ei olnud lihtne. Ehkki on laenatud ka varasemate etappide läbiviimiseks, tuli uuesti põhjendada, tagatiste osas läbi rääkida. Et intressikulu oleks võimalikult väike, on mõlemad MTÜd võtnud Swedbankist laenu tuleva aasta aprillini.
Asko Aug räägib, et Pärispea selts proovis leida muid rahastamiskanaleid, aga soodsamaid võimalusi ei pakutud: „Käendame laenu juhatuse liikmetega. Tundub, et MTÜ on finantsasutustele vähem usaldusväärne klient kui äriettevõtted.”
Pärispea seltsimajale esmane kasutusvalmidus
Pärispea seltsimaja rekonstrueerimise II etapis tehti lammutustööd ning ehitatakse ja viimistletakse kahe esiku, tuulekoja, garderoobi, tualettide, saali ja köögi põrandad, laed, seinad. Paigaldatakse ventilatsioonitorustik ning vee- ja elektrisüsteem.
Möödunud aastal rahastas PRIA remondi I etappi 884 282 krooniga, siis tegi OÜ Filkester korda seltsimaja välisfassaadi, vahetas aknad ja uksed, ehitas pööningukorrusele kaks kambrit, rajas välise veetrassi ja kohaliku kanalisatsiooni.
Omanikujärelevalvet teeb Pärispeal suvitav Olev Helind Kurkse Consult OÜst. Järelevaataja on Asko Augi sõnul lubanud, et elab rekonstrueerimistööde ajal maal ning käib peaaegu iga päev seltsimajas – tänu sellele on juhatusel lihtsam.
Asko Aug lisab, et sellegipoolest on ka tema vähemalt kolm korda nädalas seltsimajast läbi astunud, sest ikka on küsimusi, mida tuleb arutada ja lahendusi leida. Näiteks selgus lammutamise käigus, et nõukogude ajal, kui majas oli õmblustöökoda ja korterid, on osa palkseinu ümberehitatud, hiljem lihtsamate materjalidega taastatud.
„Rohkem kui saja-aastase maja rekonstrueerimisel tuleks täpse projekti tegemiseks see kõigepealt luukereks lammutada. Aga oleme leidnud lahendused ning peaksime saama kavandatud summadega hakkama,” sõnab ta.
Ees seisab remondi III etapp, et ehitada välja muuseum ja raamatukogu ning teha mõned vähem mahukad tööd, selleks plaanitakse toetust taotleda edaspidi.
Leesi rahvamaja täiesti korda
MTÜ Pohiranna on saanud Leesi rahvamaja kordategemiseks PRIA kaudu kolmel korral maksimumsumma, ligi 939 000 krooni. Esimese etapiga sai maja tahapoole juurdeehituse, teises etapis tehti korda välisfassaad, raamatukogutuba, köök ja selle kõrvalruum.
Viimases, kolmandas etapis remonditakse saal, lava, fuajee ning muud seni korrastamata ruumid, et rahvamaja saaks täiesti korda.
Pohiranna juhatuse liikmed käivad kord nädalas rahvamajas töökoosolekutel, kuhu kogunevad ka vallavalitsuse ja ehitaja esindajad ning järelevaataja Mati Piirsalu. Viimase aja suuremaid aruteluteemasid on ruumide värvivalik ning sobivate valgustite leidmine.
Maila Velström: „Me ei olekski ehk kolmanda etapiga kohe alustanud, kuid vallavanem Urmas Kirtsi käis rahvamaja vaatamas ja soovitas, et tehke lõpuni, saab ühe rahvamaja vallas jälle päris korda.”