LEA OJAMÄE Hirvlist esines kirikus soolokontserdiga

3564

Hirvli raamatukoguhoidja, mezzosopran LEA OJAMÄE astus rahva ette kontserdiga klassikalise muusika lauludest.


INGEL, ANNE ja SAMUEL JALAKAS, LEA OJAMÄE, TIIU KULM ning OTT JALAKAS laupäeval, 26. märtsil Kuusalu kirikus.

Möödunud laupäeval, 26. märtsil oli Kuusalu kirikus tänukontsert „Ma kummardan Sind, armuvägi“, kus musitseerisid isetegevuslik laulja Lea Ojamäe, tema sõbrad Koselt Evelin ja Tanel Hall, Jüri Sillaste ning ansambel Ulmus Domini koosseisus Anne, Ingel, Samuel ja Ott Jalakas ning Tiiu Kulm.

Lea Ojamäe ütleb, et valis kavasse laulud, mida on laulnud aastaid tagasi ja ka mõned hiljuti õpitud: „Kontserdipaigaks sai kirik, et väljendada tänulikkust üleüldiselt ja kaasteelistele. Olen tänulik, et mul on ümber head sõbrad ja tuttavad, et olen see, kes olen. Ma olen väga õnnelik, et mul arenes tänu Anne Jalakale võimalus ennast taas üles töötada, Ulmus Domini muusikud on professionaalsed ning äärmiselt kenad inimesed, nendega oli suurepärane koos musitseerida.“

Ta lisab, et jäi kontserdiga rahule, hinges on hea tunne: „Olen end korduvalt proovile pannud suurte asjadega, et ennast tunnetada. Kõik sõltub sellest, kuidas end üles töötada. Kontserdi esimese osa esitasin koorirõdult, orelil saatis Anne Jalakas. Olen ka varem laulnud Kuusalu kirikus jumalateenistustel.

Kontserdi käigus tajusin, et kirikus on õigem laulda koorirõdult. Enda tunnetus on teine, otsekui palvetad, kui laulad näoga altari poole. Traditsioonilist suhtlemist on publikuga ka vaja, seda andis kontserdi teine osa.“

EELK Kuusalu koguduse õpetaja Jaanus Jalakas lausus pärast kontserti, et talle meenus Lea Ojamäe laulu kuuldes, kui oli veel poiss ja kiriku rõdul laulis samas kohas Johanna Salumäe.

Lea Ojamäe neiupõlvenimega Otsiver on õppinud lasteaiakasvatajaks ja lõpetanud ka EELK Usuteaduse Instituudi religioonipedagoogika osakonna. Ta on sündinud Kahala külas Aukamäe talus, ligi 35 aastat olnud kodukandist eemal ja praegu elab Hirvli külas, kust on pärit tema emapoolne suguvõsa.

Leivanumber oli Habaneera „Carmenist“
Lea Ojamäe töötab Kuusalu valla Hirvli raamatukogus 2005. aastast. Kõige kauem, üle 20 aasta, on pidanud lasteaiakasvataja ametit kunagisele Tallinna Linnuvabrikule kuulunud Loo lasteaias, mille omanik on nüüd Jõelähtme vald. Ühe aasta on ta noorena olnud Alaveres kultuuritöötaja. Enne Hirvlisse kolimist tegi tegevusjuhendaja tööd Valkla hooldekodus.

Laulmist alustas põhikooli ajal, kui õppis Arukülas. Lea Ojamäe meenutab, et seal pani õpetaja Endla Koitla ta solistina laulma. Kui oli algklassiõpilane Kolga koolis Uuris, siis laulis teistega koos kooris.

Kuna laulmine on väga meeldinud, hakkas ta 23aastaselt õppima ooperilaulja Aaro Pärna klassikalise laulu stuudios, mis tegutses Tallinnas Jaan Tombi nimelise kultuuripalee juures. Aaro Pärn oli 15 aastat tema hääleseadja ja juhendaja. Tol ajal käis Lea Ojamäe esinemas koos teiste isetegevuslike solistidega, on saavutanud kahel korral vabariiklikul süvamuusikaülevaatusel klassikalises muusikas laureaadi tiitli.

Oma „leivanumbriks” nimetab ta Habaneerat ooperist „Carmen“. Repertuaaris on olnud nii aariaid, operetilaule kui ka estraadilugusid. Viis aastat laulis Loo vokaalansamblis Ajastud.

„Lasteaias tegime laste­etendusi, olen mänginud loomi, linde ja muinasjutulisi kujusid  tõenäoliselt rohkem kui professionaalsed näitlejad,“ arvab Lea Ojamäe, kes on viimasel ajal teinud näitemänge koos Hirvli küla rahvaga. On pannud  kokku kontserte raamatukogu ja küla tähtpäevadeks, õpetanud kohalikele lastele sõnalis-muusikalisi põimikuid.

Enda sooloesinemiste kohta lausub ta, et laulaks veel: „Olen stardipakul olemas. Lisaks vaimulikule laulule, mida loodan esitada ka edaspidi, tegeleks hea meelega ilmaliku muusikaga, kus oleks tegemist nii klassikalise kui ka kergema žanriga. Kuid pole leidnud kontsertmeistrit, kellega võiks koostööd teha.“

Ulmus Domini tegutsenud kümme aastat
Perekond Jalaka ansambliga Ulmus Domini puutus Lea Ojamäe kokku paar aastat tagasi Hirvli külapäeval, kus nad esitasid koos paar laulu.

Ulmus Domini on musitseerinud kümme aastat. Esimest korda harjutati koos ja mängiti Jaanus Jalaka ristiisa Endel Jalaka ja ta abikaasa Linda 50. pulma-aastapäeva puhul. Ansambli juht ja pere­ema, Kuusalu kunstidekooli flöödiõpetaja Anne Jalakas meenutab, et lapsed õppisid muusikakoolis ning koos musitseerimise tingis vajadus ilmestada jumalateenistusi: „Ingel siis veel ei mänginud pilli, poisid olid juba aasta õppinud muusikakoolis, vanem tütar Hanna kauem. Hanna mängib nüüd kaasa harvem,  sest õpib Austrias kõrgkoolis. Esitame põhiliselt vaimulikku muusikat erinevatest ajastutest ning kuna olen vanamuusikahuviline, siis rohkem vanemat repertuaari.“

Ladinakeelne nimi Ulmus Domini on välja mõeldud neli aastat tagasi, kui esineti Hiiumaal. Otsetõlkes eesti keelde tähendab see Jalakas Issandas.

Ansambel on mänginud Kuusalu, Leesi ja Loksa kirikus jumalateenistustel, mitmel korral Kose, Raasiku ja Jõelähtme kirikus. Jõelähtmes käiakse traditsiooniliselt esinemas ka jõuluõhtu jumalateenistusel.

Veel on mängitud Saksamaal ja Soomes kirikupühadel ning sel suvel on plaanis sõita koos EELK koorijuhtide ja organistide segakooriga Gotlandile.

Ulmus Domini liikmed tegelevad muusikaga ka mujal. Samuel Jalakas õpib G. Otsa nimelises muusikakoolis trompetit ning teeb kaasa mitmetes muusikakollektiivides. Ott Jalakas õpib Tallinna Tehnikaülikoolis, mängib tšellot Harjumaa sümfooniaorkestris. Kuusalu keskkooli õpilane Ingel Jalakas on lõpetanud Kuusalu kunstidekooli viiuli eriala, mängib kooli sümfooniaorkestris, Harjumaa keelpilli- ja sümfooniaorkestris ning käib G. Otsa muusikakoolis eelõppes.

Hanna Jalakat asendas seekord ansamblis Kuusalu kunstidekooli viiuliõpetaja Tiiu Kulm.

Eelmine artikkelVäljakutse Peterburi maanteele
Järgmine artikkelRaasiku valla veemajandusprojekt ootab lumesula