Anijal tegutsevad aktiivsed naised, kes nimetavad end mõisakambaks.
„Tutvusime eelmise aasta lõpus mõisas toimunud lilleseadekursustel, sealt tekkisid ideed, mida võiks ellu viia,“ rääkis mõisakamba liige Julika Vääre, kes oli lilleseadekursuste juhendaja.
Mõisakamba esimene ettevõtmine oli 24. veebruaril toimunud vastlatrall. Tegu oli perepäevaga, kus olid mängud, spordivõistlused, esinemised. Osales umbes 150 inimest Anija vallast, Raasikult, Kuusalust ja Tallinnast.
„Olime küll algatajad, kuid meil oli väga palju abilisi, sealhulgas ka kohalikke inimesi,“ ütles Julika Vääre.
Tookord oli initsiatiivgrupp suurem, praegu on mõisakambas neli noort naist – lisaks Julika Väärele Kehra lasteaiaõpetaja Kairit Korolkova, müüjatar Mari-Liis Tüvi ja MTÜs Koostöökoda töötav Triin Rõõmusoks.
1. mai mõttetalgute jaoks aitas mõisakamp kujundada ruume, samal õhtul korraldati „nõidade ja Kalevipoegade“ lõkkeõhtu. Naised olid abiks ka suvel, kui mõisas käisid vabatahtlikena tööd tegemas Ameerika mereväelased.
22. augustil korraldas Anija Mõisa Kamp mõisapargis peredele mõeldud lilleseadelaagri. Esialgu kavandati üksnes lillelaagri tegemist: „Kuid Koostöökoda on Kõrvemaal teinud kahel suvel perelaagrit ning inimesed küsisid, kas sel aastal ka tuleb. Mõtlesime siis need kaks asja ühendada.“
Julika Vääre rõõmustas, et läks väga hästi, laagris osales umbes 50 inimest. Tema ise õpetas emadele taimedest kostüümide valmistamist.
„Tore, et kohal oli palju naisi, kes varem pole lillekoolis käinud,“ sõnas juhendaja.
Mare Villemsoo õpetas naistele maalimist, Andres Assuküll lavastas isade ja lastega „Kolm põrsakest“. Päeva lõpus oli mõisa saalis taimekostüümide moedemonstratsioon, line-tantsu õpetus ja tantsuõhtu.
„Kõik, kes aitasid päeva sisustada, tegid seda oma vabast tahtest ja tasuta,“ kinnitas Julika Vääre.
Ka Anija mõisa haldava sihtasutusega sai mõisakamp kokkuleppele – kui naised koristavad aastaid kasutuseta seisnud mõisa köögi, saavad nad laagri ajal parki ja ruume kasutada tasuta.
Mõisakamba naised on käinud projektikoolitusel. Plaan oli kirjutada esimene projekt lilleseadelaagrile raha saamiseks, kuid jäädi hiljaks.
„Mõtleme, et järgmistele ettevõtmistele taotleme kusagilt toetust. Seni pole meil olnud mingit algkapitali, mõlemat ettevõtmist on veidi toetanud vallavalitsus, kohalikud inimesed on andnud auhindadeks moosi, Koplimäe Agro kartulit-porgandit supi keetmiseks,“ ütles Julika Vääre.
Lilleseadelaagri läbiviimisel kasutati ka vastlatralli õnneloosist teenitud tulu.
Järgmisena on mõisakamba naistel mõte organiseerida midagi mardipäeva tähistamiseks. Kaugem unistus on puhastada Anija mõisa juures olev üsna kinnikasvanud tiik, ehitada tiigile lava ja hakata seal kontserte korraldama.
„See oleks nagu kohalik Leigo järve muusika. See mõte on mul nii kõvasti peas, et kunagi teeme kindlasti ära,“ lubas Julika Vääre.