Plaan on taotleda võimalust korraldada maitsete aasta põhjarannikul, et kogu Eestiga jagada Põhja-Eesti kohalikke maitseid.
Arenduskoja Leader-piirkond, kuhu kuuluvad Kuusalu, Tapa, Kadrina ja Haljala vald ning Loksa linn, on olnud kohalikke toidutootjaid ühendavate tegevuste eestvedaja alates 2012. aastast. Esimene Leader-programmist rahastatud koostööprojekt „Väärtusta kohalikku“ hõlmas Arenduskoja Leader-piirkonna toidutootjaid.
2016. aasta sügisel käivitas Arenduskoda jätkuprojekti „Põhja-Eesti kohalik toit“, kus osalevad veel kolm Leader-piirkonda Põhja-Eestist: Ida-Harju Koostöökoda, kuhu kuuluvad Anija, Raasiku ja Kose vald, ning Lääne-Virumaalt MTÜd PAIK ja Partnerid.
Esmalt oma toiduprojekti raames Arenduskoja piirkonnas välja antud märgise „Põhja-Eesti kohalik toit“ on nüüdseks saanud ka teiste koostööpartnerite piirkonnas tegutsevad tootjad. Kokku on märgisekandjaid praegu 28 – antakse kohalikele toidutootjatele, kes peavad au sees piirkonna toidupärandi arendamist.
Kuusalu vallast on märgise saanud Kadakamäe OÜ Uuri külast, Mageda VL Kolgast, Vana Sirge Küülik Kalme külast, Veinimõisnik OÜ Valgejõelt, Koduleivad OÜ Kupu külast, hiljuti liitus Vahva Maius OÜ Jõelähtme ja Kuusalu valla piirilt Haapse külast. Anija vallast on märgis Anija mõisakohvikul InnAmorata.
Projekti raames on moodustunud tootjate koostöövõrgustik, käiakse ühistel koolitustel ning ka messidel ja laatadel. Eelmisel aastal valmis laadavarustus – märgise logoga põlled-mütsid, letid, telk.
Uued müügiletid endi disainitud
Toiduprojekti viimane uudis on pirrukastidest kokkupandav müügilett, mille disainisid kohalikud tootjad ise.
Projektijuht Eha Paas tutvustas kergesti kokkupandavat-lahtivõetavat ja ratastel liigutatavat letti „Põhja-Eesti kohalik toit“ aprillis MTÜ Arenduskoda aastakoosolekul, mis toimus Võhma seltsimajas.
Esmalt on valmistatud 5 sellist letti. Ühe hind on 500 eurot. Esimene lett pandi üles Tapal asuvasse Vaksali Trahterisse, teine avatakse sel neljapäeval Väike-Maarja taluturul ja kolmas läheb Sagadisse.
Eha Paas ütles, et ühe leti võiks üles seada Kuusallu, teise näiteks Loksale. Lõplikke kokkuleppeid ei ole veel sõlmitud.
Reegel on, et selle leti riiulitele pannakse müüki ainult kohaliku toidumärgise kandjate tooteid. Leti haldajaga sõlmitakse leping, 15 protsenti müügitulust jääb haldajale, ülejäänu läheb tootjale. Kuidas arveldatakse, lepitakse omavahel kokku.
Lett ei pea paiknema toiduainete kaupluses, võiks olla ka mõnes turismiettevõttes, kus käib ekskursioonigruppe ja matkajaid.
Toiduprojekti tegemistest saab täpemat infot kodulehelt „Põhja-Eesti kohalik toit“. Tänavustest ettevõtmistest on käesoleval nädalal tulekul toiduprojekti koolitus ühisturundusest, kus arutatakse, kas ja kuidas kandideerida Eesti aasta toidupiirkonnaks.
Alanud laadahooajal osaletakse ühiselt Sõmeru ja Jäneda laadal. Kusjuures Jäneda laadal, mis tuleb 8. septembril, on koostööprojekti vastutada kogu Põhja-Eesti toidu ala koos lava, müügikohtade ja ka kohaliku joogi konkursiga.