
Pidulikku rongkäiku oodatakse laupäeval, 6. augustil ajaloolise Kuusalu kihelkonna seltse, külasid, ettevõtteid.
Veljo Tormise Kultuuriselts on võtnud eesmärgiks korraldada lauritsapäeva rongkäik ja pidustused EV 100 raames kahe aasta pärast selliselt, nagu need olid esimese Eesti Vabariigi ajal.
Lauritsapäevapeo rongkäik on olnud viimastel aastatel taas pidustuste kavas ning iga aastaga muutunud rahvarohkemaks. Korraldajad kutsuvad ka seekord Kuusalu kihelkonna külade, MTÜde ja ettevõtete esindusi koos lippude ja plakatitega rongkäiku, et sellest saaks taas kindel traditsioon ning osalemine või selle vaatama minek kujuneks kihelkonna rahvale oluliseks ja oodatuks.
Tormise-seltsi tegevjuht Ulvi Rand toonitab, et lauritsapäeva pidustused ei ole pelgalt Kuusalu-Kiiu piirkonna pidu: „Ajaloolise Kuusalu kihelkonna peakirik on Kuusalu Laurentsiuse kirik, lauritsapäevapeole koguneti Kuusallu kui kihelkonnakeskusesse ka Loksa kandist ja Kaberneemest. See oli kogu kihelkonnarahva ühine pidu ja meie suur soov on jõuda tagasi juurte juurde, taastada inimestes see ühtekuuluvustunne ja teadmine meie pärimusest. Kõik lauritsapäeva üritused on Kuusalu valla inimestele tasuta. Lauritsapäeva rahastab suures osas Kuusalu vald.“
Enne rongkäiku viiakse laupäeval, 6. augustil Kuusalu kalmistul Vabadussõja ausamba juures läbi tseremoonia, mälestuspärja panevad eruohvitseride kogu liikmed.
Tseremoonia ja rongkäigu peakorraldaja Heigo Vija: „Rongkäik algab pärast tseremooniat kalmistu esiselt platsilt. Ees lähevad kaitseliitlased, siis noorkotkad, kodutütred, naiskodukaitsjad, vabatahtlikud päästjad, oodatud on osalema seltside ja külade rahvas, mõned osalejad tulevad metsavendade riietes, kaasa sõidab pärastsõjaaegseid masinaid.“
Rongkäik lõpeb kirikaias. Seejärel avatakse pidustused, tööle hakkavad külade kohvikud, on talutoodete- ja käsitöölaat, keskkonnatelk, õnneloos, taidlejate kontsert.
Ulvi Rand: „Ootame esinejaid Muusikalisele Vabale Lavale, eelnevalt on vajalik end registreerida. Toimuvad teatrietendused lastele ja täiskasvanutele. Samale päevale on kavandatud veel lastejooksud Lauritsa palliplatsil.“
Ohviriitus Lauritsakivi juures
MTÜ Estlander eesotsas selle juhi Erki Vaikrega korraldab 6. augustil Kuusalu külje all Lauritsakivi juures esmakordselt sümboolse ohvririituse.
„Eelmisel aastal hakkasime Lauritsakivi ja selle ümbrust hooldama, niitsime, taastasime sildid. Kuusalus on üsna kokkuhoidev kogukond, aga Lauritsakivi on jäänud kuidagi kõrvale, meie huvi on tuua rahvas lähemale algsele – loodusele ja pärandkultuurile. Tutvustame Lauritsa legendi ja ütleme lauritsapäeva loitsu. Tahame appi võtta šamaanitrummi. Tegu ei ole teatrietendusega,“ selgitab ta.
Simman 5. augustil
Kuna reedel, 5. augustil kell 17 on Kuusalu tehase kõrval punnvõrride ööpäevasõidu start, on lauritsapäeva simman ja tulesõu kavandatud sellele õhtule. Peoplatsiks valiti stardi- ja finišikoha lähedal asuv haljasala, mis jääb Kuusalu tehase ja Emarti kaupluse vahele.
Kultuuriprogrammis on kohalike tantsutruppide etteasted. Siis tuleb Meisterjaani elektroonilise parmupilli kontsert. Punnvõrride teemaga haakub retrodisko ning oodata on ka tulesõud.
Lauritsapäeval lauritsajooks
Tõsisemad jutud ja esinemised on pühapäeval, 7. augustil ning õigel lauritsapäeval, kolmapäeval, 10. augustil, kus tegevus on kandunud Kuusalu kirikusse – jumalateenistused, mõttekojad, kirikukontsert.
Traditsiooniliselt antakse lauritsapäeva õhtul täiskasvanute lauritsajooksu start, jooks toimub 27. korda.