Laurentsiuse Seltsil on EDUARD AHRENSI mälestusmärgiks pool raha koos

929

Puudu on veel EDUARD AHRENSI kuju pronksivalu raha.

Laurentsiuse Seltsi aastakoosolekul tegi juhatuse liige Sulev Valdmaa ülevaate mullustest tegemistest. Tema sõnul hinnati tegevus väga heaks ja seda eelkõige tänu 2015. aasta märtsis koostöös Emakeele Seltsi, Eesti keele Instituudi ja Tartu Ülikooliga korraldatud konverentsile „Kummardus Ahrensile“. Konverents toimus Tallinnas Eesti teaduste Akadeemia saalis, osalenuid oli 120.
Sulev Valdmaa kõneles Sõnumitoojale, et ettevalmistused meie kirjakeele ühe peamise väljaarendaja, Kuusalu pastori Eduard Ahrensi pronksskulptuuri püstitamiseks on edenenud kindlal sammul: „Eesti riigi ja annetajate toel oleme kogunud summa, mille eest saame sügisel tellida skulptoritelt Aivar Simsonilt ja Paul Männilt kuju kavandatud suuruses. Nüüd kogume raha, et selle saaks valada pronksi. Vaja oleks veel 25 000 eurot.“
Ta kinnitas, lubatud on, et 1000 euro ja suurema summa annetajad jäädvustatakse tänutäheks Ahrensi mälestussambal: „Kuusalu vallas suvitav endine minister Leimann avaldas mõtte, et väga uhke oleks, kui külad suudaksid koguda 1000 eurot ja saaksid end mälestusmärgil jäädvustada. Nii saaksid külad lisada meie kandi mehe elutöö tunnustamisele kaasaaitamise oma ajalooraamatusse. Oleks väga tore, kui külavanemad seda mõtet arutaksid ja sellest kinni hakkaksid. Naaberkülad võiksid ka ühise annetuse teha.“
Selts kutsub endiselt ka kõiki teisi vallaelanikke ja asutusi üles annetama Ahrensi kuju jaoks: „Ükski annetus ei ole liiga väike. Oleme lootusrikkad ja paistab, et Eduard Ahrensi mälestusmärgi püstitamisest kujuneb üheks olulisemaks Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva sündmuseks Kuusalu kihelkonnas.“
Kuju toetuseks saab annetada netis Laurentsiuse Seltsi pangakontole EE871010220114903012 märgusõnaga „Eduard Ahrensi mälestussammas”.
Laurentsiuse Seltsil on 17 liiget ja üks noor toetajaliige.
Vana pastoraadi tulevik
Üldkoosolekul oli kõne all veel Kuusalu vana pastoraadi tulevik. Selts asutati 2010. aastal pastoraadi ruumides, selle aadress Kuusalu tee 23 on ka seltsi juriidiline aadress. Selts soovib hoonele väärikat tulevikku. Hoone põles kaks aastat tagasi juunis, mullu pandi majale annetajate toel uus katus.
Sulev Valdmaa: „Seltsi peamine eesmärk on Kuusalu kihelkonna tutvustamine ning kõige kihelkondliku jõukohane edendamine. Kogu Kuusalu kirikumõis on vaieldamatult Kuusalu kihelkonna süda ja visiitkaart. EELK Laurentsiuse koguduse kauaaegne juhatuse esimees Martin Urva on paarkümmend aastat püüdnud tõmmata kohaliku võimu tähelepanu sellele,  et  koostöös  võiks  avada  kirikusüdame  avalikuks  kasutuseks.“
Vana pastoraat on seest korda tegemata. Laurentsiuse Seltsi juht ütleb, et üldkoosolekul räägiti ideest rajada kirikumõisas koolituskeskus, ka võiks Avinurme vana pastoraadi eeskujul asutada sinna teemapark.
„Kirikusüda ei ole ainult religioosne ja suletud, vaid olemuselt ajalooliselt avalik institutsioon. Iga idee, mis võiks tulevikus Kuusalu kirikumõisa südames paikneda, on väga teretulnud. Kutsume üles mõtteid avaldama,“ sõnab ta.
Kohalikud taimed ja
ajalooline foto
Laurentsiuse Selts on algatanud uue aktsiooni – Kuusalu kihelkonna taimede tutvustamise. Seltsi kodulehele on pandud esimesed fotod tavalistest, aga ka haruldastest taimedest. Pilte on võimalik saata ka kõigil teistel. Oluline on, et taimed oleksid pildistatud Kuusalu kihelkonnast.
Ka oodatakse kaastöid Kuusalu kihelkonna sildade kollektsiooni täiendamisele seltsi kodulehel, palutakse pilte seni kodulehel puuduvatest kihelkonna sildadest ja lugusid nende kohta.
Veel palub Laurentsiuse Selts abi seoses hiljuti saadud ajaloolise fotoga, kus Kolga vallamaja ees on 26 meest. Foto leiab samuti seltsi kodulehelt. Kui keegi tunneb ära pildil olevaid isikuid või teab, millise sündmusega on tegu, palutakse sellest teada anda.

Eelmine artikkelAnija vallas oli üle 3 aasta taas õpilasmalev
Järgmine artikkelAnija valla kiire interneti komisjonil on andmed 10 külast