Laulja AIRI ALLVEE: „Pean end maainimeseks.“

6266
Laulja AIRI ALLVEE koos tütre, 7aastase ELISEGA, kes õpib Kuusalu keskkooli 1. klassis.

„Metsade keskel elamine oli minu unistus,“ ütleb laulja AIRI ALLVEE, kelle kodu on metsatalus Anija valla Härmakosu külas.

Soodla-kandis on Airi Allvee käinud aastaid, alates sellest, kui sinna kolis hea sõbranna Merike Maaroos.
„Umbes viisteist aastat tagasi hakkasin sageli teda külastama ning tutvusin ka külaelanikega. Päriselt kolisin Anija valda aasta tagasi – leidsin siin peigmehe ja ta kutsus enda juurde elama,“ räägib Airi Allvee
Suurem osa elust Tallinnas elanud laulja praegune kodu metsade keskel, kus lähim naaber elab 500 meetri kaugusel: „Mulle siin meeldib. Pean end ikkagi maainimeseks ning midagi sügavamal metsas, seda parem, tähtis vaid, et liikuma pääseb. Linnas on mul korter alles, kuid olen meelsamini maal, siin on ideaalne elukeskkond.“

Laulmine oli ainus valik
Airi Allvee on kasvanud Raplamaal, põhikooli lõpetas Kaius. Ta kinnitab, et juba esimesel kooliaastal oli suur soov laulda, kuid siis ei osanud veel oma häält juhtida.
„1. septembril laulsin klassi ees, kõik naersid, vist läks natuke valesti,“ mäletab ta.
Kas naerdi tema üle või oli see heatahtlik naer, laulja enam ei mäleta. Lauluisu see igal juhul ei võtnud: „Kui käisin teises klassis, avastasin, et mul lihtsalt on vaja laulda ning oskan seda.“
Ta kinnitab, et täiesti iseenesest tulid äkki välja vibraato ehk hääle vibreerimine ja muud lauljale vajalikud oskused. Kuid üksnes andega pole tema arvates midagi teha, vaja on ka harjutada.
„Läksin lastemuusikakooli, õppisin klaverit. Ema väga ei suunanud, ta pidi tegelema rohkem väiksemate lastega, mina sain kõike ise teha. Kui tahtsin klaverit, osteti see mulle,“ jutustab Airi Allvee.
Ta ei tea, et oleks laulmisoskust kelleltki pärinud, kuigi kaugelt sugulased olid Jannsenid: „Vanaema väitis ikka, et papa Jannsen oli kõva laulumees.“
Pärast põhikooli lõpetamist oli Airi Allvee jaoks loogiline jätk lauluõpingud Georg Otsa nimelises Tallinna muusikakoolis.
„Paraku visati mind aasta pärast koolist välja ning läksin Tartusse Elleri-nimelisse muusikakooli, õppisin Vaike Uibopuu juures aasta koorijuhtimist. See jättis kustumatu mälestuse, ta on tõsine haritlane ja väga hea pedagoog. Laulis ise kui linnuke, oskas õpetada ja kiita, pani mind muusikasse tõsisemalt suhtuma.“
1992. aaastal lõpetas Airi Allvee ikkagi Otsa-kooli.

Džässi- või süldilaulja?
Laval hakkas 1991. aastal noorte lauljate telekonkursi „Kaks takti ette“ võitnud Airi Allvee laulma veel muusikakooli õpilasena. Esimene ansambel, kellega koos esineti, oli The New Murphy Band, mis väiksema koosseisuga tegutseb siiani. Muusikuid ja ansambleid, kellega ta on ligi 25 aasta jooksul eri aegadel ja paralleelselt laval esinenud, on veel palju. Modern Fox, Estonian Dream Big Band, Airipos, Untsakad, Bläck Rokit ehk Peeter Oja, Tiit Saluveer ja Tanel Padar on vaid mõned näited. Praegu esineb Airi Allvee peamiselt oma kaubamärgi Underwater nime all, tantsumuusikat teeb koos Underwater Dancebandiga, kus mängivad Olavi Oismann, Argo Toomel, Rein Joasoo, Ivar Kannelmäe, Andu Kõiv. Peale selle esineb ka mitmete väiksemate koosseisudega.
Ka laulud ja stiilid, mida ta esitab, on väga erinevad alates svingist  lõpetades  rahvalike  lauludega.
„Hiljuti öeldi minu kohta, et olen üks positsioneerimata kuju: täpselt ei tea, kas džässi- või süldilaulja. Keegi on mind nimetanud tantsusaali lauljatariks. Tõsi ta on, et  oma  põhisissetuleku  teenin tantsusaalides  esinedes,“  lausub ta.
Airi Allvee käib regulaarselt laulmas Soome vahet sõitvatel laevadel, kuid on igal aastal osalenud mõnel džässi- või bluusifestivalil. Viimane suurem ülesastumine oli koos teiste Eesti lauljatega John Lennoni 75. sünniaastapäevale pühendatud neljal „Biitlite laulude kontserdil“.
„Pakkumisi erinevates projektides osaleda tehakse pidevalt. Kõike ma vastu ei võta, olen päris palju asju ära öelnud. Kui ettevõtmise kunstiline väärtus jääb minu jaoks kahtlaseks, siis ma selles üksnes raha pärast kaasa ei tee,“ kinnitab ta.

Lemmik on sving
Lauljaamet tähendab töötamist enamasti siis, kui teised puhkavad ehk õhtuti ja nädalavahetustel. Airi Allvee märgib, et ükskõik, kus esined, võrdselt hästi tuleb esineda igal pool: „Inimesed on tulnud mind kuulama ega tee hinnaalandust. Üldiselt esitan seda, mis mulle endale meeldib. Ju see meeldib ka rahvale, muidu mind enam ei kutsutaks.“
Tema enda maitseelistus on svingmuusika, lemmiklaulud on 1930-1950ndate aastate Ameerikast, samas meeldivad talle väga ka bluus ja rock´n roll. Kui palju laule on tal tulnud erinevatel kontsertidel-pidudel esitada, pole laulja kokku arvestanud, kuid oletab, et neid, mida suudaks niiöelda une pealt laulda, on umbes 300.
„Üks sõber ütles, et maailmas pole olemas universaale, kuid mina  püüan  kõike  teha  nii  hästi,   kui oskan. See kõlab küll kui klišee, aga kui ma midagi ei suuda, siis  ma  seda  parem  ei  tee,“  ütleb ta.
Samas leiab Airi Allvee, et laulda oskavad paljud, kuid lauljal peab olema ka midagi öelda: „Minu meelest on kõige ilusam asi, kui seltskonnas tõuseb keegi püsti ja teatab, et tahab teistele laulda. Isegi, kui ta ei pea kõige paremini viisi, on see tore. Kõik inimesed tahavad end väljendada, alati ei pea selleks olema kuulus ja treenitud häälega.“
Airi Allvee ise on kirjutanud üksikuid laule, rohkem meeldib talle arranžeerimine ning ta kinnitab, et on alati nõus ka juhendama inimesi, kes soovivad end lauldes väljendada. Õpilasi on tal olnud pidevalt, nii täiskasvanute kui laste seas, kuigi järjepidevaks õpetajatööks pole lauljaameti kõrval seni mahti olnud.

Tantsuõhtu Kehras
Laulja räägib, et kui üha enam propageeritakse mediteerimist, siis tema jaoks on meditatsioon see, kui istub koduses metsatalus ega mõtle midagi: „Mul ei ole suhtlemisvaegust, mulle meeldib olla kodus üksi või koos perega, mul on väga palju raamatuid, mis ootavad lugemist.“
Kohaliku kogukonnaga suhtleb Airi Allvee siiski päris aktiivselt. Hiljuti aitas ta Merike Maaroosil käivitada kodu-ateljee jaoks rahakogumise Hooandjas, praegu organiseeritakse üheskoos 27. novembril Kehra rahvamajas toimuvat tantsuõhtut, kus esineb Audru Jõelaevanduse Punt. Seal lubab ta ka ise laulda.
Peale selle ootab lõpetamist Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia, mille diplomikontserdi „Minu Ameerika“ salvestas Airi Allvee oktoobris Kuusalu keskkooli saalis. Kuusalu kooli 1. klassis õpib ka laulja 7aastane tütar Elise, kes vähemalt praegu on üsna kindel, et tema muusikat õppida ei soovi. Ja ema on kindel, et tema sundima ei hakka.

Eelmine artikkelFC Kehra Anija Vald sai saalijalgpallis suure kaotuse
Järgmine artikkelEesti meistrivõistlustel olid Aruküla ja Kehra käsipallimeeskonnad võidukad