Lapsevanemad hakkavad ise Kuusalu lagunenud mänguväljakut korrastama

2568
TRIINU PITK Kuusalu mänguväljaku ühe päevinäinud vedrukiigega. Foto Rasmus Merivoo

TRIINU PITK algatas Facebooki lehel „Arenev Kuusalu vald“ arutelu Kuusalu aleviku amortiseerunud mänguväljaku üle.

Facebooki postitatud muremõtted, et Kuusalu aleviku lastemänguväljakul on kiiged-karussellid katki ja need tuleks korda teha, leidis arvukalt kaasarääkijaid-muretsejaid.
Rahulolematus ja mure mänguplatsi atraktsioonide turvalisuse pärast jõudis selleni, et diskussiooni algataja Triinu Pitk on registreerinud Teeme Ära veebilehel talgud „Mäng on väikese inimese töö ehk teeme Kuusalu lastele mänguväljaku“ ning pannud end kirja talgujuhina. Üle-eestilisel talgupäeval, 7. mail on kavas vanad ohtlikud atraktsioonid lammutada, mõned parandada, teha uusi mängukohti.
Lapsevanem Triinu Pitk rääkis Sõnumitoojale, et nende pere kolis Kuusallu kaks suve tagasi, elukaaslane on Kuusalust pärit: „Muidu siin kõik toimib, on käe-jala juures, Kiiu lasteaed on super. Aga suur miinus on, et pole võimalust minna lastega mängima. Tundsin seda valupunkti juba eelmisel suvel. Mänguväljak on muutunud lastele ohtlikuks, asjad on logud. Oleme sõitnud perega Tallinna, kus on toredaid mänguväljakuid.“
Ta sõnas, et Teeme Ära platvorm on hea võimalus hakata mänguväljakut kodanikualgatusena korda tegema: „Soovin teha üleskutse kohalikele ettevõtjatele ja paluda abi. Oleme juba rääkinud Kepivabriku, Kuusalu Söögitoa, Emarti, Tehometi, Plaat Detaili ja MMT Productioniga, lahkesti on lubatud mänguväljaku korrastamisele õlg alla panna või muul moel aidata. Loodame, et ka teised ettevõtjad leiavad võimaluse abistamiseks.“
Mänguväljak asub Kuusalu tervisekeskuse ja Heli Lillepoe lähedal, ümberringi on mitu korrusmaja. Väljaku rajas sakslane, Berliini parlamendi saadik Günter F. Toepfer, kes sai president Lennart Merilt 2001. aastal Punase Risti III klassi teenetemärgi humanitaarabi- ja kultuurivahendajana. Mänguväljak asub riigimaal, selle korrashoiu eest hoolitseb Kuusalu vald, nagu ka aleviku teistes avalikes kohtades.

Video katkistest atraktsioonidest
Kahe lapse isa, filmimees Rasmus Merivoo pani Youtube´i ja lisas ka Facebooki endatehtud video Kuusalu mänguväljaku katkistest kiikedest koos üleskutsega tulla Teeme Ära talgupäevale.
Temagi kirjeldas Sõnumitoojale, kuidas lastega pered otsivad mujalt mängimiskohti. Mitmed Kuusalu kandi pered sõidavad koos lastega Kehrasse, kus vallamaja kõrval platsil on kaasaegne mänguväljak, eriti meeldib sealne ronimispüramiid. Käiakse ka Tallinnas Politseipargis.
„Kehras on nüüd veel kelgumägi – geniaalne idee. Meilgi Kuusalus võiks olla lastele mängimiskohti, kuid millegipärast ei ole neid rajatud. Elu on selles osas kuidagi seisma jäänud, „Areneva Kuusalu valla“ Facebooki-võrgustiku liikmetel on saanud sellest villand,“ kõneles Rasmus Merivoo.
Ta lisas, et mäletab, kui 1990ndate aastate teises pooles mänguväljak tänu Günter Toepferile Kuusallu tehti: „Vahepeal on seda kõpitsetud, oli ka liumägi, vallavalitsus pani ronimisseina. Liumägi läks katki. Ka keerukiike enam kasutada ei saa, jupid lendavad. Millegipärast ehitati grillmaja moodi mängumaja, mis on hakanud samuti lagunema. Oleme nüüd pidanud Kuusalu vallavalitsusega kirjavahetust ja tundub, et me muret on teadvustatud. Esialgu saime lubaduse, et vallavalitsus toetab 1000 euroga, aga eelmisel nädalal kuulsime, et võib-olla isegi suurema summaga.“

Neljapäevaõhtune koosolek
Kuusalu vallavanem Urmas Kirtsi kommenteeris, et 2013. aastal koostatud koalitsioonilepinguga on kavandatud 45 000 eurot suunata Kuusalu, Kolga ja Vihasoo mänguväljakute kordategemiseks: „Väga hea, kui on lapsevanemate initsiatiiv, saamegi selle plaaniga edasi minna. Kiiu ja Kolga lasteaia ning Vihasoo lasteaia-algkooli õues on võimalik õhtuti ja nädalavahetusel käia mängimas. Kuusalus on tõesti kõige kehvem olukord.“
Möödunud neljapäeva õhtul oli Kuusalu mänguväljakul lapsevanematele koosolek. Vallavalitsust esindas vallaarhitekt Kadi Raudla, kes lapsevanemana on vallamajas mänguplatsi kehvast seisukorrast varemgi rääkinud.
Ehkki emadel-isadel oli esialgu kavatsus hakata ise lastele mitmesuguseid ronimisredeleid ehitama, lepiti koosolekul kokku, et suuremad atraktsioonid tellib vallavalitsus, kirja tuleks panna, mida platsil näha soovitakse. Kuna ronilad ja kiiged-mängumajad peavad vastama ohutusnõuetele, on kindlam, kui need on valmistanud ettevõtted, kes teavad nõudeid ja oskavad nendega arvestada.
Lapsevanemad kavatsevad Teeme Ära talgupäeval ehitada mänguväljaku külgedele aia, värvida atraktsioone, käepärastest vahenditega korrastada pinke, läheneda uute mänguvõimaluste tekitamisele loovalt ning teha väiksemaid istumis- ja mängukohti.
Triinu Pitk: „Vaimusilmas kujutame ette, millise kihvti mängumaa võiksime lastele ehitada. Neljapäeval pidi Kuusalu vallavalitsus arutama, millised võimalused meie toetamiseks on. Eelnevalt saadame vallamajja ka oma visiooni, mida täpsemalt kogukond sooviks mänguväljakul näha.“
Rasmus Merivoo: „Ümberringi elu käib. Anija vallas algatasid aktiivsed elanikud Anija Lüliti aktsiooni. On hea meel, et minu loodud „Areneva Kuusalu valla“ Facebooki-lehel on palju põnevaid ideid pakutud. Need, kes varem üksteisele vaid „tere“ ütlesid, räägivad nüüd tänaval kokku saades Kuusalu arendamisest. Tahame, et asjad käiksid lihtsamalt ja normaalselt. Käisime grupi mõttekaaslastega laupäeval Anija Lüliti päeval vaatamas, arutasime ka mänguväljaku teemat. Kõlama jäi see, mida tahame ka siin Kuusalus – et asju ei tehtaks keeruliseks, vaid kui inimestel on tahe, siis aidatakse ja tehakse korda.“