Lahemaa loodusõhtu Pärispea seltsimajas

2526

Pärispeal räägiti harrastuskalandusest ning õpiti forelli fileerima.


ENDRIK TÕNSBERG fileerib forelli, jälgivad AINO KOLOSTOV, ELE TERN ja LEIDI PIIBELEHT.

„Kui küsitakse, kas kalapüük on õnneasi või sõltub teadmistest, vastan, et pooleks – 50 protsenti õnn ja 50 teadmised. Mida suuremaks teadmised lähevad, seda enam kaldub nende kasuks, jaotub nii 30-70,“ kõneles harrastuskalastajate liidu juht, ajakirja Kalastaja väljaandja Endrik Tõnsberg Pärispea seltsimajas.

Lahemaa loodusõhtu toimus Pärispeal tänu Linda Metsaorule Turbuneemest.
Ta tegi korraldajatele ettepaneku tulla rahvuspargi Harjumaa poolele, enamik kokkusaamisi on olnud Palmses, kuhu läänepoolsetel lahemaakatel on raske minna. Lahemaa loodusõhtuid tehakse kord kuus, rahastab KIK.

22. novembri õhtul oli seltsimajas üle paarikümne inimese, nii Pärispealt kui ka naaberküladest ja mujalt. Pakuti suupisteid kalast, valmistasid Ingeldrin Viljak, Asko Aug ja Leidi Piibeleht seltsimajast, Aino Kolostov Eru Lahe Rannarahva Seltsist ning Ele Tern Kuivoja puhkekeskusest.

Pärast ametlikumat juttu harrastuskalandusest, seadustest ja püügivahenditest, avas külaline Endrik Tõnsberg oma köögivahendite komplekti, mis on tal püügiretkedel alati kaasas – noad-harjad ja muu, ka lõikelaud, et püütud kalad puhastada.

Perenaised kogunesid lähemalt vaatama, mehed jälgisid kaugemalt. Kogenud rannarahvana osati nõu anda, ka vaielda.

Endrik Tõnsberg tõdes, et niipalju, kui on kokkasid, pakutakse eri võimalusi.

Ta jagas enda nõuandeid: „Lõheliste kõhuääri ja rasvauime ei soovitata toiduks kasutada, talletavad merevees olevaid mürke. Soolakala saab purgis kauem säilitada, kui peale lisada natuke toiduõli. Soolatuna on kõige maitsvam lõhelise esiosa, sabapool sobib praadimiseks.“

Fileeritud forellist keetsid Kuivoja puhkekeskuse naised kiiresti uhhaa. Samal ajal näitas Endrik Tõnsberg fotosid ja rääkis, kuidas osales oktoobri lõpus Eesti võistkonna liikmena harrastuskalapüügi maailmameistrivõistlustel Marbellas.

Keskkonnahariduse spetsialist Krista Kingumets lubas, et on valmis tulema loodusõhtutega teinekordki Harjusse, kui kutsutakse. Varem on käidud Kolga muuseumis.

Eelmine artikkelKAISA LINNO Kolgakülast esines kodanikuühiskonna konverentsil
Järgmine artikkelKuusalu koolimaja kannab Eestis esimesena silti „Turvaline kool“