Lähiajal alustatakse Anija mõisamüüri taastamist

786

KIKi toel tehakse tänavu korda umbes kolmandik Anija mõisa müürist ja kiviaiast.

Möödunud suvel eraldas Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) SAle Anija Mõisa Haldus Anija mõisapargi teise etapi töödeks, pargi piirdemüüri ja puistu rekonstrueerimiseks 130 271,11 eurot. Koos Anija valla 15protsendilise omaosalusega on projekti kogumaksumus 153 260,13 eurot.

Selle eest langetati kevadel dendroloogi järelevalve all müüri ümbrusest haigeid ja väheväärtuslikke puid ning puhastatud kogu müüri lähedusse jääv puistu. Lähiajal algab mõisamüüri rekonstrueerimine. Peahoone ja aida vahel võetakse maha kaaristu ja ehitatakse uuesti üles, taastatakse mõisa kinnistule jääv kivimüür Kose-Jägala maantee ääres ning sealt veel paarkümmend meetrit edasi kuni väravani. Taastatakse ka kaks metallist jalgväravat.

Vallavalitsuse korraldatud riigihanke mõisamüüri taastaja leidmiseks võitis OÜ Eesti Kivi.

Anija abivallavanema Urmo Sitsi sõnul tuleb vastavalt muinsuskaitsenõuetele müüri taastamisel kasutada maksimaalselt olemasolevaid kive: „Need on suures osas alles, lihtsalt müüri juurde maha kukkunud. Vaid kaaristu tuleb laduda täiesti uus, see on saanud üsna palju kannatada ning mitmelt poolt paigatud.“

Ta lisas, et suuresti on müür originaalkõrguses säilinud, vaid paekivist katteplaadid on laiali tassitud. Kui esialgu plaaniti mõisamüüri taastamisel kasutada ka Kehras Keskuse tänav 3 asunud endise rehehoone lammutamisest alleshoitud kive, siis neid pole vaja, kivid on müüri kõrval olemas.

„Kui arvestada müüri pikkust, saame sel aastal teha korda umbes kolmandiku. Kuid müüri tagumine pool ehk see osa, mis jääb vastu põldu, on oluliselt paremas seisus, kui teeäärne, nii et töömahtu arvestades jõuame valmis veidi vähem kui pool,“ rääkis Urmo Sitsi.

Ta kinnitas, et plaan on KIKist veel raha taotleda, et saaks mitte üksnes konserveerida, vaid taastada kogu kivimüüri Anija mõisa ja pargi ümber.

„Püüame ka mõisa peahoonet tasapisi remontida ja konserveerida, et see edasi ei laguneks. Talgupäeval näiteks panime verandale peale uue katusekatte – vahetasime osaliselt välja mädanenud aluslaudise ja panime peale uue tõrvapapi,“ rääkis abivallavanem.

Eelmine artikkelLaps jooksis sõiduteele
Järgmine artikkelKuusalu-Jõelähtme laulu- ja tantsupäev oli pühendatud Ruu küla kaitsele