Kuusalus saab OTTi kaudu kohalikku leiba, kartulit, piima

3235

Kord nädalas kogunetakse Kuusalu Soojuse katlamaja õuele kaubakohtumisele – väiketootjad müüma ja alevirahvas ostma.
Möödunud neljapäeva külmal õhtul käis OTT kaubakogunemisel palju rahvast. Kohal olid ka vabatahtlikud koordineerijad KAIE USTAV ja AIVE SARJAS, kes oli kanamunad katnud pakase eest sallidega.
Otse Tootjalt Tarbijale ehk OTT Eestisse tooja Sirkka Pintmann kavatseb jaanuaris laiendada süsteemi Kolka, Arukülasse ja Jõelähtmesse. Eeskuju on saadud Prantsusmaalt, kus ta käis koos Irena O’Connelliga uurimas sealsete väiketootjate mahe- ehk ökotoidu turustamisvõimalusi. Augusti alguses korraldasid nad Kuusalu valla talunikele ja teistele ettevõtlikele inimestele tutvustava koosoleku, millest kasvas välja esimene OTT-grupp Eestis.

Kaubakohtumised toimuvad Kuusalu alevikus neljapäeva õhtuti kella 19-20. Alguses saadi kokku pastoraadi õues, pimeda aja saabumine ajendas otsima valgemat kohta. Kuusalu Soojuse juht Raul Valgiste – kutsus katlamaja hoovi, kus on valgustus ja väike katusealune.

Kuusalu OTT vabatahtlikud koordinaatorid on Aive Sarjas Jumindalt, Kaie Ustav Tammistult ning Agnes Valgiste ja Kerli Kostritski Kuusalust.  Nemad on võtnud enda kanda vahendustegevuse müüjate ja ostjate vahel. Kolme kuuga on osalejate ring laienenud ning plaanis on luua Kuusalu OTT seltsing, mis ühendaks kohalikke väiketootjaid ja tarbijaid.

Kaubaringi Maakaup.com turundusjuht Sirkka Pintmann: „Usaldasin süsteemi ja protsessi kirjeldust, mida prantslased näitasid. Olen tänulik, et Kuusalu vallas leidusid inimesed, kes on võtnud me algatuse jätkamise enda kanda. Sügavam eesmärk on OTT-liikumise laiendamisega Eesti väikepõllumajandusele elu sisse puhuda. Prantsusmaal on süsteem toiminud kaheksa aastat, seal on väiketootjaid juurde tekkinud.”

Ta märkis, et algatuse taga on ka enda ärihuvi – laiendada Maakaup.com äritegevust, leida uusi tootjaid. Sirkka Pintmann ja Irena O’Connell on Maakaup.com asutajad.

Kuidas OTT toimib
OTT on mittejuriidiline kodanikeühendus, mis korraldab kaubavahetust tootjate ja tarbijate vahel vahendustasuta.

Ostjad tellivad tootjatelt kauba, kokku saadakse kord nädalas kindlas kohas, kaubavahetus toimub tunni aja jooksul. Tellitakse enamasti interneti vahendusel. Koostatud on spetsiaalsed tellimislehed, kus peal tootjate nimed, kaubad, kogused, hinnad. Tellimislehed saadetakse registreeritud tarbijatele, kes tagastavad need täidetult koordineerijatele. Andmed tellijate nimede ja kaubakogustega edastatakse tootjatele.

Kuusalu OTT toimimise kohta saab täpsemat infot internetiaadressil www.kuusaluott.weebly.com. Sealt leiab tellimislehed, üks eraldi Väike-Maarja kandis tegutseva Kaarli talu jahutoodetele ja teine ülejäänud kaupadele: Ants Aamanni piimatooted ning Mihkel Lilleväli talukaup Hirvlist, Aili Sepa jogurt Sigulast, Aive Sarjase ja Kai Valdmanni rukkileivad Jumindalt ning Kupult, Inna Malmi kartul ja muud juurikad Saunjast, Otto Lõokese kartul ja küülikuliha Sõitmest, Jüri Vungi õunamahl Uurist, Kaberneeme Aida suitsutatud lambakintsud, Kolga-Aabla restorani MerMer pestod, Karin Tensingi ja Artur Ellermaa saiad Kiiust, Jõgevamaa mehe Madis Jaaniste astelpajumarjad, Piret Purru-Lemetti kanamunad Raasiku vallast Kulli külast.

Peale selle on Kuusalu OTT kodulehele üles pandud turukuulutused neilt, kes pole põllumajanduslikud väiketootjad, kuid soovivad kodus kasvatatust ülejääke turustada. Kõrval reklaamivad OTTga seotud teenustepakkujad oma ettevõtmisi. Kuusalu OTT e-kirja aadress on kuusaluott@gmail.com.

Kuusalu Almakeskuses aidatakse tellimusi vormistada neil, kel pole kodus arvutit või puudub arvutiga suhtlemisel kindlustunne.  

On olnud ka segadust
Vabatahtlikud koordinaatorid on tootjad omavahel ära jaganud ning edastavad neile tellimused. Peamise infovahendaja rollis on Aive Sarjas. Tema saadab registreeritud tarbijatele e-kirjad ülevaatega, mida uut pakutakse, teeb kokkuvõtted tagastatud tellimustest ja edastab abilistele.

Aive Sarjas nendib, et esialgu oli ka apsusid ning mõned tellijad jäid kaubast ilma: „Paljud, kes ei olnud ette tellinud, tulid vaatama ja said tooted kätte, tellijad saabusid hiljem. Oleme nüüd saanud tellimiste vastuvõtmise ja nende üle arvepidamise süsteemsemaks. Ants Aamannil ei olegi internetti, tema tellimustega tegeleb Agnes Valgiste, kes annab teada kogused, seisab ise kaubakohtumisel juures ning peab nimekirja järgi arvet, kes on kauba kätte saanud. Keegi proua ükskord pahandas, et mis turg see tellimistega on, aga see ei olegi turg. Ehkki viimasel ajal on tootjad hakanud kaupa kaasa võtma rohkem.”

Kaie Ustav: „Olen kodulähedase ja tervisliku toidu pooldaja. Mina ei ole tootja, kasu saan sellest, et on võimalus osta kohalikku toidukaupa. Neljandal kaubakohtumisel tekkis mure, et rahvast oli vähe ja ka tootjaid. Tasapisi hakkas juurde tulema, selle aasta viimasel kohtumisel eelmisel neljapäeval oli hoolimata külmast ilmast nii müüjaid kui ostjaid palju. Tundub, et Kuusalu rahvas on sellist võimalust ammu oodanud, varem tuli käia Tallinnas ostmas.”

Kartulikasvataja Inna Malm, kes on OTT kogunemistel müünud esimesest korrast alates, ütleb, et haaras võimalusest kohe kinni: „Müts maha nende inimeste ees, kes selle sammu tegid. Tarbimine võiks olla aktiivsem. Praegu on OTTst rohkem teada saanud ja tellimusi teinud need, kellel on internet, kuid kõigil seda ei ole. Seepärast olen ikka rohkem kaupa, kaasa võtnud.”

Kuusalu valla ühe suurema põllumajandustootja, Hinnu seafarmi juhatuse liige Ulve Märtson on  OTT-kogunemistel sagedane ostja. Ta küpsetab viimasel ajal ise leiba ja selleks sobivad hästi Kaarli talu jahud: „Olles ise tootja tean, et iga piimaliitri, jahu-, kartuli- ja porgandikilo taga on hulk tööd. OTT kaudu ostes toetan ma esmalt seda vaeva, aga kindlasti on oluline ka otsene kontakt tootjaga.“

Kuusalu OTT järgmine kaubapäev on uuel aastal, 7. jaanuaril.

Eelmine artikkelPäästeteenistuse soovid jõuludeks ja aastavahetuseks
Järgmine artikkelKuusalu valla kultuuripreemia 2009 sai kammerkoor