Kuusalus luuakse Kaitseliidu õpperühm

6153

Tallinna malev ning Rävala malevkond jäid Kännulille poes toimunud rahvakoosolekul eriarvamusele.

Leitnant HEIGO VIJA tutvustas Kännulille kohvikus õpperühma ideed.

Kolmapäeval, 29. jaanuaril oli Kuusalus Kännulille poe kohvikus Kaitseliidu Tallinna maleva korraldatud rahvakoosolek, kus osales paarkümmend kuulajat.

Tallinna malevat esindasid koosolekul leitnant Heigo Vija ning kapten Jaan Kuuskmann, kes elavad mõlemad Kuusalu vallas.
Leitnant Heigo Vija rääkis, et koosoleku eesmärk oli tutvustada Kaitseliitu ning võimalust korraldada sõduri baasoskuste õppus Kolga keskkoolis.

Ta ütles, et Tallinna malev pööras pilgu Kuusalu valla poole, kus pole märgata Kaitseliidu tegevust: „Mina olen elanud Kuusalus paar aastat, Jaan Kuuskmann kogu oma elu. Oleme ainsad, kes kannavad avalikel üritustel vormirõivaid. Tähtpäevade ajal on mälestusmärkide juures pime, küünlad ei põle. Meie ülesanne on seda olukorda muuta ning hoida ajaloolist mälu.“

Heigo Vija selgitas, põhjus võib olla selles, et väljaõppekohad on kaugel: „Lahemaal asuv Kuusalu vald on Harjumaa ja Lääne-Virumaa ääremaa. Kui võtta valla keskpunktiks Kolga, siis sealt on Rakverre Viru maleva staapi 54 kilomeetrit, Tallinna staapi paar kilomeetrit vähem ning Harju maleva staap asub Männikul 65 kilomeetri kaugusel. Sõit nendesse paikadesse võtab liiga kaua aega.“

Ta sõnas, et Kolka sõiduks kulub valla igast punktist vähem kui 30 minutit, peredele ollakse lähemal ning osalejatele ei pea pakkuma majutust: „Kui koguneb piisavalt huvilisi, võib õppe esimese mooduliga alustada juba veebruaris. Kolga keskkooli ruume saame kasutada tasuta, direktoriga on suusõnaline kokkulepe. Kolgas on ümberringi riigimetsad, mis sobivad harjutamiseks.“

Õppus toimub moodulite kaupa, mis läbitakse kord kuus nädalavahetusel. Kokku on neli etappi. Õppuse läbinul on võimalik astuda Kaitseliitu ning anda vanne.

Heigo Vija kinnitas, et kuigi õpperühma loob Tallinna malev, on kõigil võimalus valida, millise malevaga pärast liitub: „Õpperühma varustab ja juhendab Tallinna malev, sest selleks on olemas varustus ja raha. Me ei loo eraldi allüksust, iga inimene otsustab ise, kuhu end liikmeks kirjutab.“

Koosolekul osales Kaitseliidu Harju maleva Rävala malevkonna pealik, lipnik Lauri Lasimer, kes ütles pärast õpperühma loomise idee tutvustamist, et Tallinna malev trügib Rävala malevkonna alale: „Meie piirid ulatuvad Viimsist Loksani ja Aegviidust Koseni ning keskus on Jägalas, kus toimuvad meie õppused. Viimsi inimestel oleks Kolka pikk maa sõita.“

Ta selgitas, et Rävala malevkonna alla kuulub territoriaalselt Kuusalu kompanii, mille tegevus on aga hääbunud: „10 aastat tagasi kaotati Kuusalu malevkond ning loodi kompanii. Juhid kadusid eest ära ning tekkis motivatsioonikriis. Eesotsas pole tegusat ohvitseri, kes tuleks ja hakkaks tegevust juhtima. Raha on vähe, vastutust on palju. Malevkonda juhtida pole kerge, tegevusi peab planeerima ning selleks kulub enda vaba aeg.“

Lauri Lasimer lausus: „Kuigi pärast õppust saab inimene endale ise maleva valida, on olukord selline, et kui Tallinna malev korraldab õppuse ning pakub kasutamiseks oma varustust, meelitab ta sellega inimesi oma ridadesse ning seda on kurb vaadata.“

Kooolekut olid kuulama tulnud nii noored, kel sõjaväkke minek veel ees, kui ka Kaitseliidu liikmed. Kohaletulnud küsisid õppuse kohta lisainfot ning kõlas arvamus, et kui see toimub kodukohas, võiks osaleda küll. Ühtlasi öeldi, et kui pärast õppuse läbimist saab ise valida maleva, millega end siduda, on kõik hästi. Mitmed osalejad nõustusid, et Kuusalu vallas on Kaitseliidu tegevus hääbunud ning tundsid rõõmu et, on ettevõtlikkust seda taaselustada. Tallinna maleva ja Rävala malevkonna erimeelsuste kohta sõnasid rahvakoosoleku osalejad, et kõige tähtsam on tegutseda ning hingede   pärast   kemplemine   jäägu kõrgemate juhtide pärusmaaks.

Koosolekul osales kokku 17 huvilist, 8 teatasid, et neil ei ole võimalik osaleda töö ja pere probleemide tõttu, aga nad soovivad liituda Kaitseliiduga ja osaleda vastavas väljaõppes, kui see toimub kodukohas.

Leitnant Heigo Vija ütles, et edastab koosolekul kõlanud mõtted kirjalikult Tallinna maleva juhtkonnale, kes otsustab baasõppuste korraldamise Kolga keskkoolis: „Räägime läbi ka Harju malevkonnaga, kui huvi on piisav, korraldatakse õppus. Planeeritavasse õpperühma võiks kuuluda 20 tulevast kaitseliitlast.“

Esmaspäeval teatas ta, et 10. veebruari seisuga oli registreerunuid 10: „Tähtaeg on 14. veebruaril. Oleme arvestanud, et saame 20 huvilist kokku ning alustame esimese mooduliga 22. veebruaril.“

Eelmine artikkelRaasiku lionsklubi osales võidukas mälumänguvõistkonnas.
Järgmine artikkelMistra-Autexi juht PRIIT TAMM õpetab Raasiku koolis majandust