Kuusalus, Anijal, Pikaveres ja Raasikul olid jõululaadad

2047
VIRVE HAABSAAR ja MARIKA KOSTIN Kuusalu külast tegid laadal jõululoteriid. Foto Egerta Mändmets

Möödunud nädalavahetuse jõululaatade pidamist mõjutas äsja lõppenud lumetorm.

Kuusalu rahvamajas
MTÜ Kuusalu Valla Külade Ühing korraldas Kuusalu rahvamajas jõululaata viiendat korda. Mailaatasid on tehtud Kuusalus kümme, seega oli eelmisel pühapäeval, 12. detsembril toimunu ühingu jaoks järjekorras 15. laat.

Traditsiooniliselt paluti igal külastajal anda rahva loendamiseks üks kroon. MTÜ juhatuse esimees Tiiu Aasa ütles, et kokku oli korjanduskarpides 635 krooni. Kui juurde liita mitmesugused muud vidinad, mis olid kasti visatud, ning arvestada, et oli ka neid, kes astusid mööda, hindab ta külastajate arvuks ligi 700.

2007. aastal oli kastis üle   660krooni, vahepeal kasvas külastajate arv iga aastaga. Mullu käis Kuusalu laadal üle tuhande inimese, kuid seekord olid paljud teed lumest lahti lükkamata ning kaugemalt rahvas ei pääsenud kodust välja.

Tiiu Aasa rääkis, et müüjaid oli registreeritud 40, kohal oli 36. Kõik nad mahutati ära rahvamaja esimesele korrusele ning see on külade ühingu jõululaatade puhul esmakordne, seni on kaupmehed täitnud ka teise korruse ruumid.

Esmakordselt ei olnud laadal ka kultuuriprogrammi, kuna varasematel aastatel nurisesid müüjad, et esinemise ajal oli saal esinejaid ja publikut täis ning müük häiritud.

„Kuid igal asjal on mitu külge. Müük küll seisis siis 45 minutit, kuid laste etteasted tõid laadale rahvast juurde, nii publikut kui emasid-isasid, kes ka ostsid midagi,” sõnas külade ühingu juht.

Ta lisas, et aastatega on tekkinud tuttavate müüjate võrk: „Nemad tulevad ikka Kuusalu laadale müüma, kui ka on mujal laatasid. Ning moodustunud on püsiostjate ring, kes tulevad küüslaugu- või singiletist juba head tuttavat kaupa ostma.”

Ka nüüd aitasid kohalikud noored külade ühingu eestvedajaid  rahvamaja laadaks ette valmistada, olid loenduskasti juures ning pärast koristasid.

„Jäime korraldajatega rahule, kartsime hullemat. Kui laupäeval oli  rahvamaja ümbrus lumest puhtaks lükatud, vaatasime, et meie poolest võib laat toimuda, iseasi, kuidas teised kohale saavad. Palusime rahval ka seekord kirjutada jõulusoove. Need kõik olid positiivsed. Mõnigi astus rahvamajja ja ütles, et küll on tore, et midagi toimub ka Kuusalus, siia on alevikurahval hea jala tulla.”

Pikavere koolis
Pühapäeval Pikavere koolis korraldatud jõululaat oli rahvarohke. Seal sai osta ning müüa õpilaste valmistatud maiustusi ja käsitööd, meisterdada jõulukaarte ning kaunistada küünlaid. Laulsid ja näitlesid Pikavere kooli lapsed ning vilistlastantsijad, jõulumuusikat esitas Inna Lai Tallinna käsikellade orkestrist Campanelli. Avatud oli kohvituba ja loosiga sai õnne proovida.

„Vaatamata tuisusele ilmale ning ööga sadanud paksule lumevaibale oli Pikavere koolis laadalisi ootamatult palju, arvatavasti saja ringis.“ ütles kooli direktor Maiu Plumer. „Väga suur tänu lapsevanematele, kes kaugemate külade lapsed ja vanad oma suuremate autodega kooli ja tagasi sõidutasid ning nii lausa mitu ringi sõitsid!“

Raasiku rahvamajas
Pühapäeval peeti traditsioonilist jõulueelset laata ka Raasiku rahvamajas, seekord kandis see Jõulupäkapiku nime.

Rahvamaja juhataja Helle Vaga sõnul oli käsitöö ja muu pudukaubaga väljas 11 müüjat: „Osta sai kudumeid – kindaid, salle, sokke ja kaltsuvaipasid, mõni müüs kosmeetikat. Kui mõelda, mida järgmisel aastal paremini võiks teha, siis mina tahaksin siia OTT-müüjaid, nagu oli Aruküla laadal. Laat kestis viis tõhusat tundi ja maja lõhnas värskete pirukate järele, neid olid küpsetanud meie oma maja memmed ja osta sai tõelises Päkapikukohvikus võileivahinnaga.“

Lisaks laadale toimus Raasiku rahvamajas muudki: kaminasaalis andsid kontserdi huvikooli Pääsulind Raasiku filiaali noored viiuldajad, muinasjututoas vesteti jutte ja lühikesi muinasjutulugusid etendas nukustuudio Äpunäpp. Kunstikeldris sai teha klaasvitraaži, tõmmati õnneloosi.

Aruküla Kultuuriselts oli jõululoosi peaauhinnaks välja pannud kaks piletit Vana Baskini Teatri etendusele „Äärmiselt piinlik“. Tunnistajate juuresolekul võitis selle eneselegi suureks üllatuseks päeva korraldaja Helle Vaga.

„Mul oli nii hea meel sellise üllatuskingituse üle, et pisar tuli silma,“ ütles ta.

Anija valla kultuurikeskuses
Anija valla kultuurikeskuses toimus laupäeval, 11. detsembril viiendat korda jõululaat. See erines varasematest nii külastajate arvukuse kui toidukaupade müügi poolest, ütles kultuurikeskuse juhataja ja laada korraldaja Margit Aasmaa. Käsitöömüüjate letid asusid suures saalis, toidumüüjad kauplesid koridoris.

„Ilmast hoolimata oli külastajate arv rekordiline. Külastajate statistikat me ei teinud, aga neid oli silmnähtavalt rohkem kui varasematel aastatel. Mul hakkas käsitöömüüjatest varem lausa kahju, kui külastajaid oli vähe. Seekord meelitas inimesi kohale toit – selle pärast tullakse laadale kohale ja siis  ostetakse rohkem ka käsitöötoodangut. Ükskord varem müüdi me laadal suitsuvorsti, aga nii suurelt ei ole seni söögikraamiga kaubeldud. Kohal olid Raasiku OTT ja kohalikud, kes pakkusid oma toodangut, “ rääkis ta.

Kui külastajad olid ilmast hoolimata laadale tulnud, siis müüjatest jätsid mõned tulemata. Lapsed said  meisterdamisnurgas teha vildist loomi.

Eelmine artikkelTulekahju katlamaja territooriumil
Järgmine artikkelANDRES TAMMSAAR Kehrast on verd loovutanud 101 korda