„Milleks sõita inspiratsiooni ammutama välismaalt, kus on suured rahakotid ja teised võimalused, kui Eestis on kohti, kuhu minna vaatama, mismoodi on võimalik teenuseid üles ehitada meie oludes. Teadsin Kuusalu Hoolelat juba varem ja uurisin internetist juurde. Meid huvitab, mis on võti ja võimalused, kuidas panna reaalselt tööle vaimse tervise probleemidega mehed. Kuusalu Hoolela on sellised teenused meestele rajanud ja on selles superedukas,“ ütles Viljandi haigla psühhiaatriakliiniku ravi toetavate teenuste koordinaator Liis Peedosk, kui tänas neljapäeval, 2. mail MTÜ Kuusalu Hoolela juhatuse liikmeid, teenuste koordinaatorit Kaie Ustavit ja tegevusjuhendajat Maria Präätsi vastuvõtu eest.
Sihtasutuse Viljandi Haigla Facebooki-lehele on Kuusalu valda tehtud külaskäigu kohta postitatud: „Kuusalu Hoolelas toimetatakse igapäevaselt selle nimel, et toetada vaimse tervise probleemidega inimeste heaolu. See külastus kõnetas meie tegevusjuhendajaid sügavalt ning andis hoogu Jämejala vaimse tervise küla kogukonna edasiseks arenguks.“
Kaie Ustav ja Maria Prääts võtsid paarkümmend kolleegi Jämejalast vastu esmalt Kuusalu rahvamaja saalis.
Kaie Ustav kõneles seal, kuidas Kuusalu vallas on erihoolekande teenust pakutud alates 2003. aastast. MTÜ Kuusalu Hoolela asutati 7 aastat tagasi, töötajaid on 8, teenuseid pakutakse kokku 23 kliendile, nii meestele kui naistele. Teenuseid rahastab riik sotsiaalkindlustusameti vahendusel.
Ta rääkis ka Kuusalu TET-majast ehk psüühikahäiretega inimestele toetatud elamise teenuse elumajast, mille rajamisel ja pidamisel on Kuusalu Hoolela pioneeri ehk eesmineja rollis Eestis. Maja ehitamise mõte ja projekteerimine algas siis, kui oldi veel Kuusalu valla sotsiaaltöötajad.
Maria Prääts märkis, et TET-maja 12 elanikku on ka toetatud töötamise teenuse kliendid.
Kaie Ustav: „Esmalt tegime klientidega toetatud töötamise teenuse raames mitmesuguseid tellimustöid, pakendasime helkureid, ökopesukapsleid, maitsetaimi. Kudusime ka kaltsuvaipu, kuid polnud turundajaid ja keeruline oli tagada kvaliteeti. Hakkasime mõtlema, milliseid teenuseid vajab kohalik kogukond, et teha päristööd. Nii jõudsime pesumaja ideeni. Pesumaja on töötanud kolm aastat, selle rajamiseks sai MTÜ toetusraha KÜSKist.“
Nad jutustasid veel, et koostöös Kuusalu vallavalitsusega käivad Hoolela kliendid heakorratöödel. Töötatakse Allika külas asuval aiamaal ning sõidetakse koristama kaugemal paiknevasse autoremondifirmasse. Heakorratööde pluss on, et vallavalitsuse näol on tegu kindla tellijaga, pidevalt on vallas midagi vaja korda teha. Samas miinus on, et väljas tuleb olla iga ilmaga, näiteks talvel puhastada lumest bussipeatuseid. Enamikul juhtudel makstakse töö eest Hoolela klientidele Eestis kehtivat miinimumtasu.
Maria Prääts: „Oleme jõudnud töötamise ja ettevõtluse osas õigetesse mahtudesse, laieneda ei plaani, kui just ei teki väga head ideed.“
Külalistele räägiti veel klientide spordipäevadest ja ühistest väljasõitudest. Astuti sisse TET-majja ja vaadati klientide loal nende kortereid, tehti ringkäik Kuusalu Hoolela ruumides tervisekeskuse keldrikorrusel ja tutvuti samas asuva pesumajaga.