Lavastaja TÕNU TAMM kirjutas Kuusalu trupi jaoks Tammsaare romaanile uue dramatiseeringu.
Eesti Vabariigi aastapäeva eelõhtul, pühapäeval, 23. veebruaril esietendus Kuusalu rahvamajas Kuusalurahva Teatri seni pikem ja näitlejate suurima koosseisuga lavatükk – Anton Hansen Tammsaare „Põrgupõhja uus Vanapagan“. Näitlejaid on 14. Lavastus on kolme vaatuse ja kahe vaheajaga, kestab koos vaheaegadega 3 tundi ja 45 minutit. Eriliseks teeb lavastuse ka isemoodi seatud mänguala, kus lisaks lavale käib tegevus saali keskosas lavast tagaseinani. Ehitatud on kaks platvormi, publikule on toolid kahel pool. Istekohti on Kuusalu rahvamajas seetõttu võimalik panna 70 ning esietendusele said istekohad kiiresti broneeritud.
Jürkat mängib Kaupo Rüütsalu, Kaval-Antsu Kaupo Parve, Juulat Inge Aun ja Lisettet Tiia Kumm. Ametniku ja ka naabrinaise rollis on Ene Valdmann, poeg Kusta on Andreas Možajev, tütred Maia ja Riina Katriin Rüütsalu, Peetrus on Mart Almers. Velskri rolli teeb Terje Multer, kirikuõpetajat mängib Enn Kirsman, naabrit Kalev Pallon, Malle Kristiina-Raivi Vilepaju ning külaeitasid ja surnumatjaid Elvi Reinvald, Helle Soots, Terje Multer ja Kristiina-Raivi Vilepaju.
Lavastaja Tõnu Tamm ütles, et Tammsaaret soovisid mängida trupi näitlejad. Proove on tehtud ligi kaks aastat.
Trupi mänedžer Enn Kirsman lisas, et algne idee oli mängida Tammsaare „Kuningal on külm“, aga siis juhtuti kuulma raadiost, kuidas Jan Uuspõld luges Vanapagana-lugu ja tundus teistsugune, kui oli harjutud seda romaani ette kujutama. Teatri- ja Muusikamuuseumis oli Põrgupõhja-romaanist kolm instseneeringut, ükski ei sobinud. Siis sündis mõte kirjutada päris oma tekst. Esimene tekst oleks lavastusena kestnud neli tundi, tuli kärpida. Tükki võeti lühemaks veel esietenduse eelsel nädalal.
Publiku seas mängimist ehk tubateatrit on Kuusalurahva Teatril olnud ka varem, Tõnu Tamm tõi oma kolmandas lavastuses Kuusalus, Marcel Aymee näidendis „Teise mehe pea“, trupi näitlejad lavalt põrandale publiku sekka.
Enn Kirsman rääkis veel, et esialgu oli plaan valmistada Põrgupõhja lavastuse jaoks Kuusalu rahvamajja pöördlava, aga kuna vallalt saadi etendusele toetust loodetust vähem, tuli sellest loobuda.
Lavastaja Tõnu Tamm rõhutas, et pole näidendisse midagi juurde mõelnud, kõik on Tammsaare tekst: „„Põrgupõhja uus Vanapagan“ on Tammsaare viimane romaan, otsekui kokkuvõte elust üldiselt. Oleme harjunud seniste stereotüüpidega, et Vanapagan on karvane ja lihtsameelne lollike, Kaval-Ants aga kavalpea. Aga kui romaani üle lugesin, avanesid teised lähtekohad, Tammsaare viimane romaan võtab karikatuursel kujul kokku kogu tema loomingu. Ta on kirjutanud kahest kangest mehest, andnud „Tõe ja õiguse“ esimese osa Andrese ja Pearu kohta uue arutluse. Andrese põhimõte oli, et tee tööd ja näe vaeva, siis tuleb armastus, aga ei tulnud. Vanapagana romaanis on küsimus, kas on võimalik inimeste maailmas õndsaks saada ja mida tähendab õndsaks saamine. Kaval-Antsust Pearuni polegi palju samme, Andres piiblitõdedest kinnihoidmisega on sarnane Vanapagana õndsakssaamise ideega. Kui selle avastasin, oli lihtne dramatiseeringuga edasi minna. Mulle tundub ka, et lugu on valetamisest, see on üks peamine teema. Panin näidendisse romaanist ka küla- ja rahvajutte, mis käivad ringi sellistena, kuidas keegi erinevaid sündmusi näeb. Lähtun vaatepunktist, et mis maailm see on, kus keegi tahab õndsaks saada ja miks tahab. Jätan vastuse välja ütlemata, kunst ei pea ega saagi ütelda, vaid saab esitada küsimuse.“
Ta sõnas, et Kuusalu trupp üritab lavastuses mängida tänapäevast elu, vaadata teemale uue pilguga: „Näitlejad on väga tublid, mõnedki mehed ja naised avanevad üllatavates kohtades. Kaasa mängivad seekord ka kaks õpilast Andreas Možajev ja Katriin Rüütsalu, uus näiteja trupis on ka Helle Soots. Trupp on suur, tegu on harrastusnäitlejatega, olen üllatunud kõige paremas mõttes, mismoodi nad mängivad – mitte tüüpe, vaid sündmusi ja olukordi ning püüavad mõelda tegelaste mõtteid. See on mul Kuusalu teatritrupiga kümnes näidend. Asjaarmastajatel ei ole mõtet läbi ajada lihtsakoeliste jandikestega, neid harivad hea dramaturgia ja kirjandus.“
Peaosatäitja Kaupo Rüütsalu: „Tööd on olnud palju, tegu on igatpidi suure lavastusega, palju on osalejaid, proove ja kokkusaamisi oli keeruline sättida. Kuid see tükk on harrastusteatri jaoks huvitav, ühegi varasema lavastuse proovides ei ole me läinud oma juttude ja aruteludega nii kaugele.“
Vanapagana rolli kohta kõneles ta, et see on füüsiliselt raske ja veel raskem on emotsionaalselt, esietendusele järgnenud öö jäi poolikuks, magada ei saanud, raske oli end maandada: „Samas on hea tunne, et prooviperiood on saanud läbi, üks etapp on möödas. Tükk on nii mahukas, vahepeal hirmutas meid päris ära ja oli kõhklusi, kas üldse teeme seda. Publik suhtus positiivselt, oli lõpuni kaasas. Lihtne see tükk pole ja on tore, kui suudame välja mängida nii, et publikule jääb mõtteainet.“
Kaupo Rüütsalu ütles veel, et on hämmastav, kuidas see 1939. aastal valminud romaan mõjub kaasaegselt, kõik oli tookord sama, nagu on Eestis praegu.
Kuusalu rahvamaja perenaine Ulvi Rand: „Mulle etendus väga meeldis, oli mängitud tempokalt, on sisutihe ja rollitäitmised on väga head. Põnev ja uuenduslik lavastus.“