Kuusalu volikogu arutas lasteaedades kohalkäimist

1063

Vallavalitsuse ettepanek suurte perede soodustuse lõpetamiseks ei läinud läbi.

Kuusalu vallavolikogu istungil eelmisel kolmapäeval oli arutusel vallavalitsuse koostatud eelnõu  „Lastevanemate poolt kaetavate kulude maksmise korra kehtestamine Kuusalu valla koolieelsetes lasteasutustes“.  Seni oli määrusesse sisse kirjutatud osalustasu konkreetne summa. Alates 1. septembrist hakkab osalustasu kehtestama vallavalitsus.

Abivallavanem Milli Kikkas selgitas seletuskirjas, et osalustasu ei pruugi igal aastal muutuda, kuid selle suuruse kehtestamisel võetakse arvesse vallaeelarve võimalusi.  Praegu on osalustasu 160 krooni kuus, lisaks tuleb maksta 60 krooni kuus õppevahendite tasu.

Vallavalitsuse ettepanek oli muuta ka soodustust kolme ja enama lapsega peredele ning mitte enam  vabastada neid kõiki osalustasu maksmisest. Vabastust oleksid siis edaspidi saanud vaid need suured pered, kes esitavad avalduse vastavalt sotsiaaltoetuste taotlemise korrale.

Ott Kask tegi volikogu istungil ettepaneku see punkt eelnõust välja võtta ning vabastada ka edaspidi kolme ja enama lapsega pered lasteaia osalustasust.

 Milli Kikkas selgitas, et tegelik elu näitab — kolme ja enama lapsega peredest käivad lapsed harva lasteaias, isegi vaid üks-kaks korda kuus. Hoitakse kohta kinni, kuna osalustasu ei pea maksma, samas on vallas suur järjekord lastest, keda tahetakse panna lasteaeda, kuid ei jätku kohti.

Ka abivallavanem Tõnu Ammussaar sõnas, et probleem on just kohtade hoidmises ja kehvas kohalkäimises. Kolga lasteaia juhataja Kaja Martinson tõdes, et praegu ei saa kehtestada sanktsioone neile lapsevanematele, kelle lapsed käivad lasteaias kolm-neli päeva kuus.

Ott Sandrak märkis, et suures peres on arusaadav, kui keegi jääb haigeks, jäetakse teisedki lapsed koju.
Volikoguliikmed olid üksmeelel, et soodustuse ärajätmisega ei saa karistada kõiki suuri peresid, ka neid, kellel käivad lapsed korralikult lasteaias. Ettepanek hääletati eelnõust välja ning suured pered tuleb ka edaspidi vabastada lasteaia osalustasust.

Milli Kikkas rääkis pärast istungit, et vallavalitsusel on andmed laste käimisest laste­aias. Üks suure pere laps ei ole näiteks lasteaias olnud alates tänavu jaanuarist, üks laps on käinud jaanuaris kaks päeva, veebruaris ja märtsis ühe ning aprillis kaks päeva.

„Võiks arutada võimalust pakkuda lapsevanematele varianti leppida omavahel lasteaiakoha kasutamises kokku, näiteks saadetakse üks laps lasteaeda kahel päeval nädalas, teine kolmel. Lasteaiatöötajad on küsinud, kuidas sel juhul voodiriideid vahetada, kuid ühe lapse voodiriided võiks kõrvale panna, kui teine käib lasteaias. Hea tahtmise juures oleks koostöö võimalik,“ lausus Milli Kikkas. 

Vihasoo lasteaia-algkooli juhataja Marika Astor ütles, et kolmandik Vihasoo laste­aias käivatest lastest on paljulapselistest peredest ja nende eest ei maksta osalus­tasu, kuid ei saa öelda, et seetõttu hoitaks lasteaiakohti kinni. Kui laps ei käi lasteaias, on selleks ikkagi objektiivsed põhjused. Vihasoo lasteaias on  järjekorras 23 last.

Eelmine artikkelVargus Perila külas
Järgmine artikkelAnija, Kuusalu ja Raasiku vallas sai kõige rohkem hääli INDREK TARAND