Kuusalu vanaemade tantsurühm Tiiu on tegutsenud 25 aastat

2547

Pärast pühapäevast sünnipäevakontserti imestasid paljud, kuidas tantsijad jaksasid – otsekui polekski tegu vanaemadega.

Kes pühapäeval, 14. aprillil käis Kuusalu rahvamajas vanaemade tantsurühma Tiiu 25. sünnipäeva puhul korraldatud kontserdil, sai imetleda, kuidas aastad ei loe, kui on soov tantsu lüüa.

Kontserdi esimese etteastena oli kavas rühma juhendaja Tiiu Aasa loodud „Tervitustants“ – rahvariides tantsijad ja hoogsad tantsumustrid andsid aimu, et tulekul on palju huvitavat ning nii oligi.

Järgmisena kutsusid vana­emad koos endaga tantsima oma lapselapsed, ontlik „Oige ja vasemba“ läks üle lastega jämmimiseks salsamuusika saatel.

Esitati tantsupidude tantse, vahetati esinemiskostüüme, tuldi rahva ette ka Tiiu Aasa seatud folkloorsete tantsudega ning lõpetati seeniortantsupeo repertuaariga. Kohati läksid vana­emade keerutused nii kiireks, et publik võis vaid ahhetada ja kadedust tunda.

Et juubilarid saaksid vahepeal hinge tõmmata, esinesid naabrid – Vihasoo Tantsumemmed ja seenioride rühm Loksa Rannamännid. Laulsid Kuusalu seenioride ansambel ja Tiiu Aasa lapselaps Toomas Parra, kes hiljuti võitis oma vanuseklassis valla laululapse konkursi.

Teadustajana kontserti juhatanud Elina Aasa luges ette numbreid: tantsurühmas Tiiu on praegu 12 vanaema, kellel kokku on järeltulijaid 70, neist lapselapsi 38 ja lapselapselapsi 3.

Tantsijate keskmine vanus on 65 aastat, ent vanim on 75 ja noorim 55 – vahe 20 aastat.

Tiiu Aasa rääkis pärast pidu Sõnumitoojale, et vanusevahe teeb juhendaja töö keeruliseks, kuid tantsijad on sedasorti rahvas, et pane muusika mängima ja füüsilised vaevused kaovad või õigemini, ei tule meelde: „Ma ei näinud kontserdi ajal ühtegi kannatavat nägu. Kui pärast küsisin, kõlas selle peale naiste naerulagin, küllap tantsust saadud adrenaliinilaks on nii kõva, et kimbutavaid valusid polnud­ki.“

Ka tantsurühma asutamisest tänini kaasa teinud Elle Landberg ja Laine Koppel kinnitasid kontserdi järel koos külalistega kohvi, võileibu ja kringlit maitstes, et hoog on sees ja tantsiks veel edasi.

Mõlemad jutustasid, et ainult seenioride tantsudega ei tahaks piirduda, kiiremad ja keerulisemad hoiavad jala kerge. Kui teinekord ei tahakski proovi minna, siis kohustus oma partnerite ees sunnib kodust välja – et nad ei peaks üksi tantsima. Ja kui õhtul koju tagasi minna, on tuju palju parem.

Rühm alustas 1987 sügisel naistantsurühmana, juhendajaks kutsuti Tiiu Aasa ämm Ester Aasa. Viisteist aastat tagasi asus rühma etteotsa minia.

Tiiu Aasa lausus peo lõpus publikut ja õnnitlejaid tänades, et temal aitab teinekord proove läbi viia staažikas tantsija Silva Sisa.

„Tänan publikut südamest selle sõnulseletamatu aura eest, mis siin saalis täna valitseb,“ sõnas ta veel.

Õnnitlejate seas olid esindajad Kuusalu valla teistest taidluskollektiividest: Kolga rahvatantsurühmast, tantsurühmadest Kabujalake ja Viimikud, nais­koorist Kadri, Kuusalu meeskoorist ja pasunakoorist. Vallavanem Urmas Kirtsi andis Tiiu Aasale üle vallavalitsuse tänukirja. Õnne sooviti ka Kuusalu seenioride ühenduse ja Hirvli küla nimel.

Tiiu Aasa: „Kui on veel tantsulembeseid väheke eakamaid naisi, tulge tantsima. Meeskoori esindaja naljatas, et tööle võiks hakata ka tantsurühm Tiit ja Tiiu – aga miks mitte!“


Kuusalu vanaemade rühm Tiiu

Juhendaja Tiiu Aasa, tantsijad Silva Sisa, Elle Landberg, Tiiu Šelemba, Tiiu Daniel, Tiiu Tamm, Mare Tamm, Laine Koppel, Taimi Jürna, Eda Kirsipuu, Viivi Rebane, Anne Laas ja Õie Seen.

 

Varasemaid tantsijaid on kokku 31.

Eelmine artikkelKemba külas rünnati naist
Järgmine artikkelKIK toetab Mistra-Autex ASi plastikjäätmete taaskasutust