Kuusalu vallavalitsus pakub sigade matmispaigaks kaht kohta

1467

Uued võimalikud matmiskohad võiksid vallavalitsuse arvates olla kas Valgejõe lähedal või polügoonil.

Kolga elanikud saatsid möödunud nädalal Kuusalu vallavalitsusele ning veterinaar- ja toiduametile kirja ja palusid kustutada taudisigade võimalike matmispaikade nimekirjast aleviku lähedal asuva kinnistu Kolga metskond 15. Nad soovisid, et matmispaik oleks nimekirjast välja võetud reedeks, 6. novembriks.
Kuusalu vallavalitsus kohtus teisipäeval, 3. novembril keskkonnaameti spetsialistidega ning pakkus võimalikeks matmiskohtadeks kaks alternatiivset kinnistut: Suru külas kinnistu Polügoon 50 ja Valgejõe külas kinnistu Loksa metskond 39.
Keskkonnaamet nõustus kinnistuga Loksa metskond 39, mis on põhjavee seisukohalt keskmiselt kaitstud alal, lähedal pole majapidamisi ning salv- ega puurkaevusid, maaparandussüsteemid puuduvad. Koht on seafarmidest veidi kaugemal, kui on Kolga lähedale pakutud ala, kuid põhjavee kaitstuse ulatus on laiem kui Kolga metskond 15 matmispaigal.
Samas nentis keskkonnaamet, et alternatiivina pakutud kinnistu asub Kullisoo rabale liiga lähedal, muud aspektid sobiksid, kindlasti ei ole Loksa metskond 39 võimaliku matmispaigana välistatud.
Polügoon 50 kinnistu kohta märkisid keskkonnaameti spetsialistid, et suures osas on seal tingimused samad, kui on Loksa metskond 39 kinnistu puhul. Aga Polügoon 50 asub samuti üsna lähedal soole, see koht hakkab piirnema nõrgalt kaitstud põhjavee alaga, mistõttu on matmiskohana veidi kehvem kui Loksa metskond 39 kinnistu. Kuid pole välistatud ning peale proovikaevamisi võiks selguda, kas see koht on üldse sobilik.
Kuusalu vallavalitsus saatis enda  ettepanekud  koos  keskkonna­ameti seisukohtadega veterinaar- ja toiduametile ning Harju maavanemale Ülle Rajasalule, kes juhib maakonna tauditõrjekomisjoni.
Ettepanekutele on lisatud vallavalitsus palve, asendada matmispaikade nimekirjas Kolga lähedal asuv kinnistu ühega pakutud alternatiividest, arvestades Kolga elanike tugevat vastuseisu. Ka palub vallavalitsus vähendada maetavate loomade kogust 700 tonnini, veterinaar- ja toiduamet on määranud mahuks 5000 tonni.
Kuusalu vallavanem Urmas Kirtsi: „Uurisime riiklikku geoportaali andmebaasi, leidsime kaks kohta, kus põhjavesi on samamoodi kaitstud, nagu on Kolga lähedal. Tallinna-Narva maanteeni on Loksa metskond 39 kinnistust linnulennul 1,1 kilomeetrit, teiselt poolt kõrvalt läheb polügooni piir, juurdepääsutee on olemas. Lähim elumaja asub 1,5 kilomeetri kaugusel. Lisaks saatsime keskkonnaameti Viru regioonile kirja ja küsisime, kas loomataudi tõrjumise käigus hukatud loomade võimalik matmispaik sobib Lahemaa rahvuspargi vahetusse lähedusse, vastust ei ole me saanud.“

Otsustab tauditõrjekomisjon
Sõnumitooja küsis veterinaar- ja toiduameti juhataja kt-lt Olev Kaldalt, kas amet nõustub uute kohtadega. Ta vastas, et ettepanekud on saadetud arvamuse avaldamiseks Harju maakonna tauditõrjekomisjonile, kelle korraline koosolek on kavandatud 18. novembrile. Kui komisjon peab kohta sobivaks, teeb ettepaneku riiklikule tauditõrjekomisjonile.
„Me peamine eesmärk on vältida aafrika seakatku levikut, kohe sinna matma ei minda. Sead on tarvis matta siis, kui tekib hädaolukord, aga loodame, et seda ei teki,“ vahendas maaeluministeeriumi pressiesindus Olev Kalda vastust.

Valgejõe küla pole nõus
Kuusalu vallavanem informeeris eelmisel reedel alternatiivsetest ettepanekutest Valgejõe külavanemat Anete Lompi. Külavanem edastas uudise külarahvale, juba nädalavahetusel hakati koostama kirja ja koguma allkirju, et alternatiivsele plaanile vastu seista.
Valgejõe endine külavanem Leili Valk ütles, et lähipäevadel saadetakse kiri Kuusalu vallavalitsusele, külarahvas teatab, et pole nõus võimaliku matmispaigaga Valgejõe küla läheduses, see on majapidamistele liiga ligidal, võib ära rikkuda küla kaevude vee. „Teine alternatiiv oli polügoonil laskeala kõrval, Pala teeristi lähedal, sinna võiks matta.“

Kolga ootab kinnitust
MTÜ Kolga Vald juhatuse liige Andres Heinver tuletas möödunud nädala lõpus Kuusalu vallavalitsusele kirjalikult meelde, et sealse rahva soov oli kustutada 6. novembriks Kolga võimalik matmispaik nimekirjast.
Vallavanem vastas, et vallavalitsusel puudub õigus riigiametite käskkirjade tühistamiseks, sellele peab andma nõusoleku Harjumaa tauditõrjekomisjon.
Andres Heinver kommenteeris Sõnumitoojale, et reedeks 6. novembriks polnud veterinaar- ja toiduametilt vastust saabunud. Kuusalu vallavalitsus informeeris tähtajaks kirjalikult oma käikudest ja toimunud kirjavahetusest.
„Pidasin esmaspäeval vajalikuks kirjeldada maavanem Ülle Rajasalule meie seisukohta ja kordasin kogukonna tungivat soovi Kolga matmispaigakoht tühistada. Tekkinud olukorras võiks tauditõrjekomisjon koguneda ka erakorraliselt,“ sõnas Andres Heinver.

Eelmine artikkelAnija maadlusklubi ootab talgulisi
Järgmine artikkelKuusalu pasunakoor 145 – ühiskontsert orkestrijuhtidega