Kuusalu vallas uuritakse lairibaühenduse liitumispunktide asukohti

1007

MTÜ Lahemaa Kaugtöö- ja Koolituskeskused on hakanud küsitlema Kuusalu valla külade esindajaid.

Eestis asutati mullu augustis Eesti Lairiba Arenduse Sihtasutus, et ellu viia projekt EstWin. Selle raames ehitatakse kogu riigis Euroopa Liidu toetusrahade abil välja uue põlvkonna lairiba­ühendused – fiiberoptiliste kaablite võrgustik, mis võimaldaks senisest tunduvalt kiiremat andmeside- ehk internetiühendust.

Praegu on olukord selline, et linnades on võimalik kasutada kiiret ühendust, kuid maapiirkondades jääb palju aeglasemaks nii Kõu, WiMaxi, M-Interneti või ADSLiga.

Aastaks 2015 peaks fiiber­optiliste kaablite võrgustik olema ehitatud kõikidesse asulatesse. Eesmärk on, et selleks ajaks oleks 98 protsendil majapidamistest, asutustest ja ettevõtetest olemas liitumispunkt maksimaalselt 1,5 kilomeetri kaugusel.

Plaanis on panna maha  6000 kilomeetrit kaableid ning luua üle 1400 võrgu­ühenduskoha. Praegu uuritakse, kuhu oleks tarvis teha liitumiskohad – sealt saaksid soovijad võtta endale ühenduse. Seni ei ole veel selge, missugune variant oleks lõpptarbijani jõudmiseks parim. Esimesi ehitustöid on kavas alustada juba sel kevadel.

Siseministeerium asus möödunud suve lõpus uurima, kuhu konkreetselt võiks lairibaühenduse liitumispunktid tulla. Vastata paluti omavalitsustel. Kui koolid-lasteaiad, rahvamajad ja muud avalikud kohad on teada, siis puudub informatsioon planeeritavate ettevõtete ja asutuste kohta.

Et saada küladest teada täpsemalt, on Kuusalu vallas asunud andmeid koguma MTÜ Lahemaa Kaugtöö- ja Koolituskeskused – seoses kaugtöökeskuste loomisega. Neis keskustes on kiire interneti­ühendus üks olulisi eeldusi, et inimestel oleks võimalik täita mitmesuguseid tööülesandeid linnakontoritesse minemata.

MTÜ juht Kadri Seeder rääkis, et on saatnud küladesse ankeete ning küsinud ka telefoni teel. Kuna kogu temaatika on uudne, tuleb palju ja pikalt selgitada, millega tegu.

Ta lisas, et seoses kaugtöökeskuste rajamise projektiga palub ta andmeid ka piirkondade internetiühenduse kiiruse kohta. Seda saab proovida ka www.netitester.ee abil.

Lairibaühenduse projektist saab täpsemat infot aadressil www. elasa.ee.

Kuusalu valla külaelukomisjoni esimees Henn Pärn toonitas, et praegu on hea võimalus anda teada, kuhu võiksid liitumiskohad tulla. Kui vanemad inimesed arvavad, et neid see ei puuduta, võiks rääkida pere nooremate liikmetega – ehk on neil tulevikus plaan tulla maale elama ja ka puhkuse ajal on kiire andmeside vajalik.

„See, kuidas võrgustik rajatakse, on määrava tähtsusega meie elukvaliteedile  järgmise kümne-kahekümne aasta jooksul – kas noored tulevad või jäävad maale elama,” kutsus Henn Pärn kaasa tegutsema ja infot andma.

Eelmine artikkelAnija mõisas õnnistatakse vana trikoloor
Järgmine artikkelRaasiku valla veeprojektile ÜFist 19,7 miljonit krooni