Kuusalu vallas tehti mailaada tõttu talguid nädal varem

1984

Teeme Ära 1. mai talgupäev kattub Kuusalu traditsioonilise mailaadaga.

Ka Kuusalu vallas on mitmel pool plaanis 1. mail osaleda üle-Eestilises talguteaktsioonis. Kuid osades kohtades tehti talgud ette ära.

Neljapäeva, 22. aprilli õhtul koristati Veljo Tormise Kultuuriseltsi algatusel Kuusalu rahvamaja ümbrust.

Reedel, 23. aprillil riisusid Kuusalu vallamaja töötajad alevikus vana ambulatooriumi maa-ala Grossi toidupoe kõrval. Talgulisi oli tosinajagu.

Laupäeval, 24. aprillil olid koristustalgud Valgejõe külamaja juures ja Leesi kalmistul. Valgejõe külavanem Leili Valk rääkis, et talgulisi oli rekordarv – 35. Koristama tuldi ka Vanakülast ja Parksist. Rahvast aitas tööle kutsuda Vanaküla külavanem Triin Põllmaa. Riisuti külamaja õue ning puhastati jõe äärt silla juures.

Leesi kalmistut käisid laupäeval koristamas 25 inimest. Külavanem ja kalmistuvaht Aivar Hinn kiitis, et Leesi kabeli ümbrus on nüüd palju kenam.

Pühapäeval, 25. aprillil korraldas Kuusalu Valla Lasterikaste Perede Selts talgud Kuusalu aleviku Laulupeo kuusikus.

„Laulupeo kuusik on otsekui hiis.”
Nii kiitis Kupu külavanem, Kuusalu Valla Lasterikaste Perede Seltsi juhatuse liige ja Kuusalu meeskoori laulja Peeter Kivimäe. Lasterikaste perede selts on tema algatusel hooldanud Laulupeo kuusikut kümme aastat.

Pühapäeval oli kuusikut koristamas 21 inimest. Kuuskedelt saeti maha alumisi kuivanud ja murtud oksi, neid saadi veoautotäis. Koguti rämpsu, tasandati maas olnud auke ja lõkkeasemeid. Kuusalu Laulupeo kuusik on viimastel aastatel kujunenud kohalike noorte kooskäimis- ning ka lõhkumiskohaks.

Kuused istutati sinna 1969. aastal tähistamaks saja aasta möödumist esimesest üldlaulupeost Tartus, kus osalesid ka Kuusalu meeskoori lauljad. Peeter Kivimäe rääkis, et kogub kuusiku kohta materjali. Kalju Realt sai ta fotosid kuuskede istutamisest 41 aastat tagasi.

„Aastate jooksul on sinna istutatud puid juurde. Tean, et Rakvere meeskoor istutas ja Eesti Meestelaulu Seltsi liikmed. Kahjuks puuduvad andmed, kes konkreetselt on selle, teise või kolmanda kuuse kasvama pannud,” tõdes Peeter Kivimäe.

Ja lisas, et plaanib koostada kuusiku kohta materjalide kausta ning anda see üle Kuusalu vallavalitsusele: „Kuusik asub Kuusalu valla kõige kõrgemas kohas. Keskele võiks panna suure sildi andmetega kõrguse kohta ja püstitada kasvõi vaatetorn, sealt näeks merd ja ka Kolga mõisa. Kuusalu aleviku tänavatele võiks panna suunavad sildid, mis näitavad, kuidas kuusikusse minna. Kuusiku servadesse saaks mitmele poole seada tahvlid, kus selgitatakse, et see on rajatud saja aasta möödumise puhul esimesest üldlaulupeost.”

Peeter Kivimäe ütles, et neljatunnise koristustöö järel on kuusik palju uhkem, kui sinna keskele minna, on otsekui püha hiis: „See on kultuurilooline koht, mida tuleks rohkem väärtustada ja teadvustada. MTÜ Veljo Tormise Kultuuriselts võiks võtta Laulupeo kuusiku oma erilise hoole alla.”


Teeme Ära talgud 1. mail
Anija vald
Voose kõrtsi päästmine (kohti 100/registreeritud 26. aprilli seisuga 0). Anija mõisapargi korrastamine (60/51). Lilli küla seltsimaja ja spordihoone ehituse toetuseks heategevusliku perepäeva platside ja ümbruse heakorrastus ning mõttetalgud (50/34). Kehra linna raudteeäärsete alade koristus-korrastustalgud (100/89). Alavere sissesõidutee korrastamine (60/27). Anijal pesakastide puudele riputamine (10/8). Vabadussõja Priske lahingu mälestussamba korrastamine (6/0).

Kuusalu vald
Kaberla lubjaahju korrastamine (30/1). Pärispea puhtaks (100/86). Kolga rahvamaja ümbruse korrastamine (100/80). Suurpea küla rannaala koristamine (13/3).  Kodurestoran MerMer pargi korrastamine Juminda poolsaarel (15/1). Lahemaal Muuksi küla paekiviaia ehitus (20/5). Eru lahe ja ümbritseva metsa koristamine (30/0). Kuusalu kirikaed (50/50). Suurpea küla korrastamine (50/22). Pedaspea rannaküla ühiskondlike alade korrastamine (35/35). Virve külatalgud (15/15).

Raasiku vald
Minu Eesti Noored 2 (30/28). Aruküla terviseraja korrastamine (70/53). Harju-Jaani kirik­aia ja pastoraadi ümbruse heakorrastus (50/50). Aruküla Rahn (20/16). Raasiku korda! (30/23). Kivilinn korda (50/48). Peningi mõisa pargi korrastamine (100/85). Aruküla perekeskuse ruumide korrastamine (20/19).

Loksa linn
Loksa terviseraja hooldustööd (30/17).

Eelmine artikkelTehti kahjutuks laskemoon
Järgmine artikkelTeeme Ära talgutel osales Ida-Harjust ligi 800 inimest