Mullune maade korraline hindamine ja uue maamaksuseaduse alusel maamaksumäärade arvutamine on tekitanud Eestis 18 omavalitsusele olukorra, mille tõttu laekub nende eelarvetesse tuleval aastal maamaksu senisest vähem.
Neis omavalitsustes kehtestati seadusega määratud tähtajaks, 1. juuliks madalamad maamaksumäärad ning hiljem muudeti kõrgemateks. Kuid õiguskantsleri ja justiitsministeeriumi hinnangul hilisemad maksumäärad ei kehti ning maamaks tuleb arvestada esmalt kehtestatud määrade järgi.
Maksumäärasid muudeti neis omavalitsustes tähtajast hiljem, sest rahandusministeeriumist edastati kalkulaatoriga tehtud vea tõttu esialgu ekslikku infot järgmise aasta maamaksu võimaliku laekumise kohta. Nüüd on omavalitsustes hakatud rääkima ja meedias kirjutama sellest, et neile omavalitsustele tuleks saamata jäänud summa osas maksta kompensatsiooni, sest segadus ja maamaksu võimalik väiksem laekumine on tekkinud ministeeriumi eksituse pärast.
Ka Anija, Kuusalu ja Raasiku vallas kehtestati piirmääradest väiksemad maamaksumäärad kõigepealt enne 1. juulit ning augustis muudeti seaduses lubatud maksimummääradeni – 0,5 protsenti elamumaal ja maatulundusmaal ning 1 protsent muu sihtotstarbega maal.
Septembris kontrollis õiguskantsler hilinemisega tehtud maamaksu-otsuseid, ka Anija vallavolikogu 10. augusti 2023 vastavat määrust, ning jõudis järeldusele, et see on seadusega vastuolus ja tegi ettepaneku viia määrus seadusega kooskõlla. Anija vallavolikogu esimees Jaanus Kalev ütles, et volikogu novembrikuu istungil on kavas määrus seadusega kooskõlastada.
Raasiku vallavolikogu muutis maamaksumäärasid samuti pärast 1. juulit ning tunnistas esialgsed määrad kehtetuks. Raasiku vallasekretäri Gunnar Nuuma sõnul pole Raasiku määrusele ühestki ametkonnast ega ministeeriumist tähelepanu juhitud.
Samas on maksu- ja tolliameti veebilehel endiselt 1. septembri seisuga avalikustatud maamaksumäärad – nii Kuusalu, Anija kui ka Raasiku valla kohta on seal kirjas seadusega lubatud maksimummäärad, mis kehtestati augustikuus. Sealsamas veebilehel on avaldatud ka oktoobri alguses nende määrade alusel välja arvutatud maamaksud ning iga maaomanik saab enda isikukoodi alusel oma 2024. aasta maamaksusummaga tutvuda.
Kas arvutamise aluseks võetud maksumäärasid ja maamaksusummasid muudetakse tagasi väiksemaks või mis edasi saab, on seni lahenduseta.
Kuusalu vallas kehtib vana määrus
Hoopis omamoodi olukord on tekkinud Kuusalu vallas maamaksumäärade kehtestamisel tehtud normivea tõttu, kuid võib osutuda lõppkokkuvõttes vallale kasulikuks. Kuusalu valla uued maksumäärad kehtestati nii juunikuus kui ka muudeti augustis vallavolikogu otsusega ning varasem, 2019. aastal kehtestatud maamaksumäärus jäi tühistamata. Nüüd on justiitsministeerium saatnud hinnangu, et Kuusalu vallas kehtib endiselt 30. jaanuaril 2019 vastu võetud määrus.
Justiitsministeerium hakkas Kuusalu valla õigusakte uurima seetõttu, et õiguskantsler edastas ministeeriumile Kuusalu valla maamaksumäärade kehtestamise kohta talle saadetud pöördumise.
Ministeerium uuris ka, mil määral saab neli aastat vana maamaksu-määrus Kuusalu vallas praegu kehtida, sest see on kehtestatud vana seaduse alusel – nüüdseks on seadust muudetud, järgmise aasta maamaks ei tohi ületada uue seadusega sätestatud piirmäärasid ning maamaks ei või tõusta rohkem kui 10 protsenti.
Justiitsministeerium konsulteeris rahandusministeeriumi ning regionaal- ja põllumajandusministeeriumiga, mõlemast vastati, et ollakse samal seisukohal nagu justiitsministeerium – seadusemuudatused ei tee Kuusalu valla 2019. aasta maamaksumäärust kehtetuks.
Kuusalu vallavanem Terje Kraanvelt kommenteeris, et sellest tulenevalt Kuusalu valla maksumaksjale eriti midagi ei muutu. Kuigi 2019. aasta maamaksumäärad on Kuusalu vallas olenevalt tsoonidest osaliselt kõrgemad, kui uus seadus lubab, arvutatakse Kuusalu vallas 2024. aasta maamaks kehtiva seaduse alusel lubatud maksimummäärade järgi – elamumaa ja maatulundusmaal 0,5 protsenti maamaksustamise hinnast ning muu sihtotstarbega maal ja sihtotstarbeta maal 1 protsent maa maksustamise hinnast aastas.