Xilofono 15. sünnipäevaks välja antud plaadil kõlab endise ansambliliikme KAISA JÕHVIKU teos.
15 aastat tagasi hakkas Kehras tegutsema plaatpilliansambel Xilofono. Reedel, 16. novembril kell 18 tähistavad noored muusikud juubelit kontserdiga Kehra Kunstidekoolis. Üles astuvad Xilofono neli eri vanuses koosseisu ehk 28 õpilast, samuti lapsevanemad.
„Lapsevanemad avaldasid soovi kontserdil esineda. Mõni neist ei tunne nootigi, nii et püüdsin lihtsad lood valida. Mängime rütmipille ja laulame,“ ütles Xilofono juhendaja Ülle Raud.
Aastapäevaks on Ülle Raud koostanud ansambli kroonika – ta pani aastate kaupa kirja kõik liikmed, samuti esinemised. Kokkuvõte sellest trükitakse voldikusse.
Lisaks kroonikale andis ansambel välja oma viienda CD. Xilofono praegused liikmed mängivad sellel kolmeosalist teost „12“, mille kirjutas ansambli esimesse koosseisu kuulunud, nüüd Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias õppiv Kaisa Jõhvik.
„See on tema nägemus sellest, kuidas kell lööb kaksteist ja kõik ümber muutub müstiliseks,“ kirjeldas Ülle Raud.
Kaisa Jõhvik, Teele Ehasalu, Triin Toomesaar, Kristi Treial, Viivika Hommuk ja Maret Kruusamägi kuulusid kuuekesi Xilofono esimesse kooseisu.
Lisaks erialapillidele õppisid nad Ülle Raua juhendamisel rütmikat ja soovisid plaatpillidel koos mängima hakata. Nii saigi Xilofono alguse.
Praegustest liikmetest on kõige kauem ehk 11 aastat ansamblis mänginud Kadi Voosel, Kleer Keret Tali, 10 aastat Laura Vahtramäe, Helen Pohl ja Kaidi Karmen Heris, 8 aastat Mari Vahtramäe, Aleksandra Abramova ja Anni Karu.
Plaanis filmimuusika kontsert
Xilofonol on olnud 15 aasta jooksul 226 kontserti, esinetud on nii Kadriorus presidendi lossis kui Saku Suurhallis, mitmel pool Euroopas, samuti Tallinn-Stockholm-Tallinn laevaliinil. Tänavu detsembris minnakse taas laevale esinema.
„Laeva kontserdid on alati rahvast täis. Esineme kuni 45 minutit. Läheme ainult vanema rühmaga, sest seal on vanusepiirang,“ ütles Ülle Raud.
Lisaks tuleb Xilofonol ka filmimuusika kontsert, kuid selle aeg pole veel paigas.
„Tahan, et lapsed saaksid mängida veidi svingilikumat filmimuusikat ja fonoga,“ lausus Ülle Raud.
Ka aastapäevakontserdil kõlavad lood, kus plaatpille ei saada klaver, vaid taustaks on fonogramm.
Juhendajal on lastega veelgi plaane – märtsis on Peterburis noorte instrumentalistide konkurss-festival, kuhu tahetakse minna, suve lõpus soovitakse Ungarisse sõita.
Ülle Raud on Xilofono esinemistega hakanud plaatpillimängu propageerima. Tema teada Eestis teisi plaatpilliansambleid pole, kuid Kuressaares avati plaatpillide õppeklass. Kehras hakati plaatpillide eriala õpetama 2004. aastal, 7 aastat pärast Xilofono tegevuse algust.
„Vahel mõtlen, kas ikka jaksan veel, aga lapsed on nii vahvad, annavad energiat ja jõudu,“ lausus Ülle Raud.