Kuusalu valla merepidu tõi Salmistule kokku üle paari tuhande inimese

3643

Isetehtud paatide rallil osales kaks alust, võitis laevajuhtide „Must lesk“.
Müügi-ja söögikohad; endavalmistatud paatide regatt; linnuvaatlus; meisterdamise töötoad; rannakalurluse seminar; vabatahtlike pritsumeeste vahusõu; kalasupi keetmise, käsitsi kalapüüdmise ja jõujoomise võistlused; õnneloos; fotokonkursi võitjate ja aasta kaluri väljakuulutamine; taidlusrühmade kontserdid – kõik see mahtus ühte merepäeva, mis algas Kuusalu vallas Salmistu rannas eelmisel laupäeval enne keskpäeva ja kestis üle südaöö.


Merepeo paadiregatt kujunes lõbusaks päästeoperatsiooniks – „Mustal lesel“ sõuavad TANIL KÜTT ja ARNE USIN, vees lükkavad JANNO LAENDE ja JANIS OSA, „Parvepoistel“ MATTIAS ja TÕNU IDAVAIN.

„Kuusalu vallas elab super-rahvas, tuldi peole kohale ja ka ilmaga vedas. Saavutasime külastajate rekordi, Kuusalu valla merepeolt käis hinnanguliselt läbi ligi 2200 inimest,“ jäi peakorraldaja, Eesti Laevajuhtide Liidu juhatuse esimees ja Tallinki reisilaeva vanemtüürimees Janno Laende rahule.

„Arvan, et oleme suutnud merepeo Kuusalu valla elanike suvisesse kalendrisse ilusasti sisse sobitada ja see on rõõmustav. Loodame, et merepeo traditsioon jätkub ning see võetakse omaks nagu lauritsapäeva ja jaanipäeva üritused.“

Teine peakorraldaja, samuti laevajuhtide liitu kuuluv Raido Ruse ütles, et Salmistu on merepeo kohana olnud mõtetes kogu aeg. Esimene merepidu oli Tapurla sadamas, teine Pärispeal looduskaunis kohas ja kolmas Salmistul, kus tänu tagasihoidlikult toimivale väikesadamale oli kohal ka rohkem väikelaevu kui varasematel aastatel.

Ranna lähedal seisis Eesti vanim purjekas Blue Sirius, mis on registreeritud Kuusalu valda. Purjelaev tegi päeva jooksul Kolga lahel mitu meresõitu koos huvilistega, kes lunastasid kruiisipileti.

Esinesid Kuusalu pasunakoor, sõutantsutrupp TST, Kolga segarühm, flamenkoklubi Rosa Verde tantsijad, naisrahvatantsurühm Viimikud, Kolga noortebänd SpiceBook, Triin Rand ja Hardi Hinn.

Peaesineja ja piduliste õhtune tantsitaja oli Väikeste Lõõtspillide Ühing. Enne neid musitseerisid Arlet ja Aleksander.

Aasta kalur THEO KEHLMANN
Kuna nädala pärast on kalurite päev,   kuulutas   merepeo   korraldanud Eesti Laevajuhtide Liit sel aastal välja konkursi Kuusalu valla aasta kaluri tiitlile.

Selle sai Theo Kehlmann Pudisoo külast, kes läheb Tallinna Saksa Gümnaasiumi 12. klassi ning on harrastuskalapüügiga tegelenud viimased kolm  aastat. Tiitliga kaasnes „Ürdiraamat“.

Tema kandidatuuri esitasid mitu inimest Pudisoolt. 

Päevajuht ja tiitli üle andnud Arlet Palmiste luges ette Theo Kehlmanni kohta saadetud teksti, kus on ka laused: „Ma ei tunne kõiki selle valla kalureid, kuid usun, et üks nooremaid on ta küll. 15aastaselt hakata rannakaluriks ja sellega ka edukalt hakkama saada – see on saavutus omaette.“

Kandidaate oli kokku 5: peale Theo Kehlmanni olid esitatud Kuusalu kalapoe omanik Revo Lind, Tiina Martov Pedaspealt, Jüri Pärn Kodasoost ja Roland Bekiš Tapurlast.

Paadirallil „Must lesk“ ja „Parvepoisid“
Mullu Pärispeal võistlesid isetehtud paatide regatil kuus alust. Nüüd oli stardis lisaks laevajuhtide liidu uuendatud „Mustale lesele“ vaid perekond Idavainu valmistatud „Parvepoisid“.

„Must lesk“ läks aasta tagasi poist möödudes ümber ja jõudis tagasi kolmandana. Seekord liiguti mootori asemel käte jõul ja pärast väikest manööverdamist suudeti keerata ümber pööramiskohta tähistanud päästerõnga. 

See-eest oli mootor alusel „Parvepoisid“, mille Kuusalu küla noormees Mattias Idavain meisterdas koos isa Tõnuga. Kuna tuul oli tugev ja muruniiduki mootor jäi nõrgaks, tekkis liikumasaamisega raskusi. Laine lükkas alust rannakividele, „Must lesk“ tõttas appi ja tõi konkurendi pukseerides finišikohta.

Mattias Idavain läheb Kuusalu kooli 7. klassi. Ta jutustas, et kohe järgmisel päeval pärast Pärispea merepäeva regatti, kus nende alus jõudis finišisse viimasena, hakkas kokku panema uue paadi jooniseid: „Alguses tahtsin teha jalgratta süsteemiga, aga mõte muutus, tegin mootori ja propelleriga.“

Noormees treis Kuusalu kooli tööõpetuse õpetaja Urmas Margi juhendamisel rihmakettad, valmistas ise propelleri. Kodust  leiti  plaat,  alla  osteti  peno­plast. Järgmiseks regatiks on plaan paati veel täiendada.

Kuigi regatil jäi võit saavutamata, oli Mattias Idavain edukas käsitsi kalapüügis, kus ta sai väikesesse basseini lastud eluskalad käsitsi kõige kiiremini kätte. Auhind oli Tallinki kruiis kahele Rootsi.

Mereteemalise fotokonkursi võitsid Salmistu külavanem Toivo Lepik pildiga „Otse merest“ ja Helen Teinlum „Puupaadiga lestalt“. Facebookis kogus kõige enam hääli Viinistu noormehe Andreas Piibemanni foto „Kaluripaat ootamas hommikul kalameest“.

Konkursi Facebooki-hääletajatest sai loosi tahtel kinkekaardi Klaara Saar.

Kolm pada kalasupiga
Kalasupi keetmise võistluses osalesid Kuusalu noortekeskuse tiim, Kiiu noortekeskuse ja kodutütarde-noorkotkaste ühisvõistkond ning laevajuhtide esindus.

Lõkked ja supipajad seati vee piirile rannaliivale. Pärast said kõik pidulised suppe maitsta. Kõige suurema koguse keetsid laevajuhid – suure pajatäie.

Parimaks supikeetjaks hinnati Kuusalu noortekeskus, nende supis olid hõbeheigi pallid. Kiiu noorte supp oli suitsukalaga. Laevajuhid ütlesid, et panid patta kõik, mis kätte oli saada.

Kuusalu noortekeskuse supikeetjad olid Rita Kerro, Oskar Paiste, Marii Prii ja Ingrid Vagur. Kiiu noortekeskuse ja kodutütarde-noorkotkaste supi keetsid Eliise-Mariin Allik, Haldi-Viloone Allik, Lisette Kolganorm ja Andree-Vilmar Reinvelt. Laevajuhtide MTÜ supikokad olid Rainer Renn, Marika Helmik ja Kätlin Svintsov.

Õnneloosi tulu MTÜle Lahemaa Mereklubi
Selle merepeo õnneloosi teenistus suunatakse MTÜle Lahemaa Mereklubi, et soetada noorte merendusõppe tarbeks ostetud paadile varustust.

Kokku saadi õnneloosist 350 eurot. Auhinnad olid tänu sponsoritele taas uhked: Kalev Spa ja Kuulsaali pääsmed, Valkla Ranna kämpingu kasutus, Tallinki kruiisid Rootsi, restorani Gloria kinkekaardid, Türgi kohvi kinkepakid ja palju muud.

Janno Laende lausus, et varasematel aastatel ei ole laevajuhtidele oma abistavat kätt ulatanud nii palju kohalikke organisatsioone ja ettevõtjaid: „See merepidu näitas väga selgelt, et üheskoos on kõik võimalik. Suur tänu abistajatele, sponsoritele, esinejatele, nende panuseta oleks olnud väga raske korraldada mereteemalist kogupereüritust. Kui merejumal Neptun on armuline, siis kohtume ka järgmisel aastal Kuusalu valla merepeol.“

MTÜst Eesti Laevajuhtide Liit korraldasid merepidu peale Janno Laende ja Raido Ruse veel Veronika Laende, Kristi Ruse, Janis Osa, Kaidi Almet ja Märten Kraav.