Kuusalu valla merepeo teevad kohalikud laevajuhid

3743

MTÜ Eesti Laevajuhtide Liit kandideeris ainsana Tapurla merepeo korraldaja konkursil.


Eesti Laevajuhtide Liidu juhatuse esimees, Superstari tüürimees JANNO LAENDE Kahalast on seda meelt, et Kuusalu vallas võiks olla noorte mereklubi.

MTÜ Eesti Laevajuhtide Liit on asutatud kolm aastat tagasi ning registreeritud Kuusalu valla Kahala külasse. MTÜ üks asutajaid ja juhatuse esimees on reisilaeva Superstar tüürimees Janno Laende, kes kolis nelja aasta eest koos abikaasa Veronika ja lastega Kahalasse Tabani tallu. Enne elasid seal abikaasa vanavanemad Linda ja Uno Nurmela.

Kuusalu valla merepidu tuleb Tapurlas 9. juulil. Mõtte algatas vallavalitsus. Merepeo läbiviimist on kavas toetada vallaeelarvest ning korraldaja leidmiseks kuulutati sügisel välja konkurss.

Möödunud suvel algas ja lõppes Tapurla sadamas Kuusalu valla delegatsiooni sõit purjekaga Blue Sirius ja süstadel üle lahe Siposse. Pärast külaskäiku arutati, et Tapurla sadamasse võiks vallarahvast kutsuda ka edaspidi – Kuusalu vald on Eesti pikima merepiiriga vald, kuid seni pole seda esile tõstetud.
Plaan on, et merepeost võiks kujuneda vallas uus traditsioon.

Merepeol esinevad Tapurlas ansamblid Tuulelõõtsutajad ja VVV. Päevajuhi ametit on kutsutud pidama Emil Rutiku Uuri külast. Korraldajatega on lubanud koostööd teha Tapurla Külaselts eesotsas Artur Talvikuga.

Äratada noortes huvi merenduse vastu
Janno Laende ütleb laevajuhtide liidu kohta, et see ühendab laevajuhi haridusega ja oma südame merele kinkinud meremehi üle Eesti. Liikmeid on 109. Liit loodi, et arendada merendust, propageerida laevajuhi ametit ning abistada nõu ja jõuga kolleege.

„Viimastel aastatel on meie noorte seas ohtlikult langenud huvi meremehe elukutse vastu, soovime liiduga äratada Eestimaa noortes huvi mere ja merenduse vastu. Ja miks mitte alustada seda oma koduvallas, sestap sai vastu võetud väljakutse korraldada Tapurlas merepidu. Soovime pakkuda midagi kõigile, nii noortele kui vanadele, meestele, naistele,“ selgitab ta.

Joonistusvõistlus ja fotokonkurss
MTÜ Kuusalu kandis elavatest liikmetest on kokku pandud töörühm, koostatakse merepeo kava. Appi on asunud ka kohalike laevajuhtide abikaasad või elukaaslased.

Toimkonda kuuluvad liidust Janno Laende koos abikaasa Veronikaga, Raido Ruse Kolgast ja abikaasa Kristi Ruse, Märten Kraav ja elukaaslane Anu Karjatse Hirvlist, Imre Järve ja abikaasa Kristiina Järve Loksalt, Marek Kotsulim Tallinnast ning Eha Merirand Toilast.

Merepäeval kavatseme korraldada konverentsi, teema on kinnitamata. Plaanis on teha erinevaid töötubasid, presentatsioone, võistlusi, kutsuda esinejaid ning õhtu lõpeb mereteemalise simmaniga.

Janno Laende: „Ootame Kuusalu vallas tegutsevaid käsitööinimesi, ettevõtjaid kalamehi, sest tahame Tapurlas püsti panna mereturu. Oleme käima lükanud ka Kuusalu valla laste joonistusvõistluse ja fotokonkursi teemal „Meri on mulle lähedal“. Konkursile esitatud tööd laeme üles internetis meie MTÜ kodulehel aadressil www.merepidu.laevajuhid.ee ning selle külastajatel on võimalik neid hinnata. Parimatele anname merepeol üle koostööpartneritelt saadud auhinnad.“

Ta lisab, et MTÜ otsib kontakti kohalike ettevõtetega, kes oleksid nõus peo organiseerimisel aitama: „Teretulnud on iga sponsorettepanek. Meil on väga hea meel, kui taidlejad ja muud kollektiivid oleksid valmis silma- ja kõrvailu pakkuma. Igast väikesest asjast saab kord ju suur ning kes teab, võib-olla kujuneb meie korraldatud väikesest merepeost traditsioon ja mõnigi seni veel siin maailmas oma õiget kurssi mitteteadev noor leiab tee mereni. Kahju, et siiani ei ole leitud võimalust luua Kuusalu valla noorte mereklubi.“

Pärit Saaremaalt
Janno Laende on Saaremaalt, Orissaare keskkoolis lõpetas merendusklassi.

Ta sõnab, et sai meremehepisiku tänu kasuisa seiklusrohketele juttudele: „Tundsin, et meri on just see, milleta oma elu ette ei kujuta. Kolisin Tallinnasse, valisin Eesti Mereakadeemia laevajuht-inseneri eriala. Pärast kooli olen pidanud ligi kümme aastat tüürimehe ametit.“

Eelmine artikkelTulekahju Ranna tänaval
Järgmine artikkelJANAR VAIK Raasikult sai Emakeele Seltsilt peapreemia keeleteo eest