Kuusalu valla esimese hariduspreemia sai Kolga õpetaja JAANA LAANPERE

5701
Kuusalu valla tublimad aastal 2014. Ees JAANA LAANPERE, KELLY ROSEN, Tormise seltsi liige ULVE MÄRTSON ja tegevjuht EWELYN JÜRGENSON. Taga Tormise-seltsi juhatuse liikmed ALEKSANDER SKOLIMOWSKI, TÕNU IDAVAIN, ULVI RAND, TAAVI TŠERNJAVSKI, TANEL PAABO, ANDRES HEINVER. Rein Raamat, Karin Soosalu, Jüri Kaljurand, Kätlin Pillart ja Marite Ennuste peol ei osalenud.

Kuusalu valla kultuuripreemia pälvis filmimees REIN RAAMAT, spordipreemia karateka TANEL PAABO.

Kuusalu vallavolikogu ja -valitsus tunnustasid 2014. aasta tublimaid 10. korda. Kolgaküla rahvamajas toimus tänupidu 7. korda. Esmakordselt anti välja valla haridus­preemia.
Peo korraldas MTÜ Kolgaküla Selts, nagu ka mullu. Õhtujuht oli näitleja Paul Laasik. Väikese kontserdi andsid Maarja-Liis Ilus ja kitarrist Peeter Rebane.
Kategooriate nominente kuulutasid välja ja andsid preemiad-meened üle Kuusalu vallavanem Urmas Kirtsi, volikogu esimees Enn Kirsman, vallavalitsuse liikmed Andres Paomees ja Kalmer Märtson ning volikogu liikmed Mart Reimann, Raul Valgiste ja Andres Allmägi.
Vallavanem ütles avakõnes, et möödunud aastal oli Kuusalu vallas taas toredaid sündmusi ja tegusid, mille üle rõõmu ja uhkust tunda. Paljud olid nähtavad ka väljapoole, tõid vallale au ja kuulsust.
Ta nimetas esmalt suvist laulu- ja tantsupidu, kus peorongkäigus oli Kuusalu vallast üle 300 laulja, tantsija, pillimehe kokku 15 kollektiivist. Mai lõpus toimus memme-taadi lustipidu, kus osalesid eakamate taidlusrühmad.
Vallavanem tänas juhendajaid: Taavi ja Niina Esko, Ott Kask, Karin Soosalu, Eelika Krasmus, Krista Kukk, Elna Linkvist, Ilme Laagriküll, Tiiu Aasa, Mare Russak.
Urmas Kirtsi loetles arvukaid sündmusi vallas: suurlavastus „Lauritsa lubadus“ ning Kuusalurahva Teatri, Vihasoo näitetrupi ja Paju teatri lavastused, külade kümnevõistlus Kuusalus, merepidu Jumindal, Muuksi linnamäel soomepoiste kokkutulek ja Näkiallikal soomepoiste muuseumitoa avamine, Väino Piikmanni raamatu 2. osa ilmumine, Tõnu Tamme ja Enn Siimu maalide näitused, Hugo Lepnurme 100. sünniaastapäeva tähistamine ning kunstide kooli uue saali ja oreliklassi avamine. Palju oli ka juubelipidusid: Kolga kool 150, Pärispea koolimaja 140, Vihasoo rahvamaja 80, Sõnumitooja 20, Kiiu Arendus 5.
Aasta hariduspreemia – matemaatika õpetaja JAANA LAANPERE
Hariduspreemia on 320 eurot. Selle sai Kolga kooli matemaatika ja viimasel kahel aastal ka füüsika õpetaja Jaana Laanpere. Tema esitas kandidaadiks Kolga kool.
Jaana Laanpere õpilased on saavutanud olümpiaadidel ja konkurssidel auhinnalisi kohti. Suurimaks saavutuseks nimetas preemia üle andnud Enn Kirsman, et Kolga abituriendid tegid laiema matemaatika kohustusliku riigieksami parima tulemuse Eestis. Hea tulemus oli Kolga  õpilastel ka kitsa matemaatika riigieksamil.
Jaana Laanpere sõnas, et peab tunnustust jagama oma õpilastega, kes nägid vaeva ja said kõrged punktid. Ta asus Kolga koolis tööle 1989. Aastal, vahepeal töötas Kolga keskkoolis, Kolga õpetaja on taas alates 2000. aastast.
Aasta spordipreemia – TANEL PAABO
Spordipreemia 320 eurot läks Audentese spordigümnaasiumi 12. klassi õpilasele, karateka Tanel Paabole Kuusalust, kes sai Saksamaal MMil 9. koha, maailmakarika etapil Austrias 5. koha, Austraalia ja Tai meister. Juunioride vanuseklassi lõpetas suvel reitingutabeli esimesel kohal.
Tanel Paabo on spordipreemia pälvinud ka varem, teda on korduvalt kuulutatud valla parimaks noorsportlaseks.
Aasta kultuuripreemia – kroonikate autor REIN RAAMAT
Kultuuripreemia 320 eurot kantakse Eesti filmi Grand Old Man Rein Raamatu kontole. Ta on Kuusalu valla kroonikafilme teinud 11 aastat. On aidanud jäädvustada-väärtustada Kuusalu valla elu, hästi tuntakse tema multifilme Tallinnfilmi aegadest, vähem teatakse teda kui maalikunstnikku.
Aasta tegu ja kultuuritegu – „Lauritsa lubadus“
MTÜ Veljo Tormise Kultuuriseltsi eestvõttel mängiti Kuusalu kirikuaias lauritsapäeva aegu muusikalist suurvormi „Lauritsa lubadus“ püha Laurentsiuse martüüriumi ja Kuusalu Lauritsakivi legendi ainetel. Autorid on Tauno Aints ja Urmas Lennuk. Lavastustiimis olid Saima Kallionsivu, Ott Kask, Taavi Esko, Karin Soosalu, Leelo Talvik. Esitasid Kolga-Kuusalu kammerkoor, Kuusalu kooli noortekoor, Kolga rahvatantsurühm, Kuusalu Kunstide Kooli sümfooniaorkester, Kuusalu pasunakoor. Peaosatäitjad olid Eero Esko, Lauri Esko, Riina Maidre, Triin Jõeleht, Rasmus Merivoo.
Aasta teo ning kultuuriteo auhinnad võtsid vastu projektijuht Aleksander Skolimowski ja Tormise-seltsi juhatuse liige Ulvi Rand. Projektijuht luges tänutäheks read „Laurista lubaduse“ libretost: „On tuli valus sellele, kes vaatab ja leegivarjus lunastust ei näe.“
Aasta meessportlane – TAAVI TŠERNJAVSKI
Kümnevõistleja Taavi Tšernjavski Kolgakülast on valla aasta sportlase või noorsportlase tiitleid saanud 5. korda, esmakordselt oli ta ise meenet vastu võtmas, varem on samal ajal osalenud võistlustel.
Ta valiti Eesti 2014. aasta parimaks meessportlaseks meesjuunioride klassis. Saavutas U20 MMil 9. koha, Balti noorte mitmevõistlustes esikohad, U20 Euroopa edetabeli 6. koha, oli paljudel võistlustel parim või auhinnalisel kohal. On täitnud 2015. aastaks Euroopa MV normi U23 vanuseklassis – sai 7487 punkti, norm on 7200.
Aasta naissportlane – KELLY ROSEN
FC Flora naiskonna kapten Kelly Rosen Pärispealt on ka Eesti naiste U19 koondise põhimängija ja kapten ning osales Eesti naiste A-koondise kolmes mängus. Lõi mullu  11  väravat,  neist  9  võiduväravat Eesti meistriks tulnud Floras.
Aasta noorsportlased – KÄTLIN PILLART ja MARITE ENNUSTE
Kergejõustiklased Kätlin Pillart ja Marite Ennuste õpivad Kuusalu koolis ning on Eesti noortekoondise liikmed. Marite Ennuste on Eesti noortemeister kaugushüppes, võitnud medaleid jooksus, kaugushüppes, mitmevõistluses. Jooksja Kätlin Pillart on saavutanud poodiumikohti mitmetel võistlustel Eestis.
Aasta juhendaja – KARIN SOOSALU
Aasta juhendajaks kuulutatud Karin Soosalu viis suvel tantsupeole Kolga rahvatantsurühmast kaks koosseisu. Ta oli peol B1 rühmade liigijuhi assistent ning ühe tantsu kaasautor. Karin Soosalu seadis lavastuse „Lauritsa lubadus“ liikumise.
Aasta kultuuritoetaja – ANDRES HEINVER
Aasta kultuuritoetaja tiitli said AS Selver ja selle esindaja Andres Heinver Kolgast. Andres Heinver on toetanud Tormise-seltsi ka varasematel aastatel lauritsapäeva korraldamisel. Ta sõnas, et Kuusalu vald on kultuurist pungil, kui tegijatel on ettevõtmistesse usku, siis on ka toetajatel.
Aasta vabatahtlik – JÜRI KALJURAND
Aasta vabatahtlikuks nimetatud Jüri Kaljuranda Kolgast nimetas tiitli teatavaks teinud Andres Allmägi Kolga vabatahtlike pritsimeeste juhina inimeseks, kes tegeleb selle valdkonnaga 365 päeva aastas ja 24 tundi päevas, panustades oma vaba aega ja raha.

Eelmine artikkelAnija valla aasta inimene on JÜRI LEPP
Järgmine artikkelPolitseiuudised