
Kuusalu valla kultuuripreemia said NIINA ja TAAVI ESKO, spordipreemia pälvis KAIDO LAAS, hariduspreemia MAARIKA MAE, hariduse sõbra preemia SILVA SISA.
Kuusalu valla tänukontsert oli laupäeval, 6. jaanuaril Kolgaküla rahvamajas. Kontserdi korraldas Kuusalu vallavalitsus koostöös Kolgaküla Seltsiga.
Õhtujuhid olid Mariella Soom ja Joosep Mürk Kuusalu valla noortevolikogust.
Kuusalu valla 2023. aasta tegija konkursi laureaadid kuulutasid välja vallavanem Terje Kraanvelt, volikogu esimees Ulve Märtson ja abivallavanem Ranno Pool, „Märka ja tunnusta“ tänukirjad valla noortevolikogu esimees Uku Aasrand.
Valla aasta tegijaid tunnustati 18. korda. Kandidaate oli konkursile esitatud 77. Esmakordselt avalikustati ka kategooriate nominendid – nende loetelud ning aasta tegijate nimed ja fotod kuvati lavale paigutatud ekraanile.
Aasta tegijad said ka tänavu kingiks Triin Põllmaa loodud keraamilise meene. Kingikotis olid kohalike ettevõtete tooted – Kalevimesi meepurk, Kai Valdmanni leib ja maitsevõi, Lahemaa Pärimuskojalt võinuga, Little Mel maitsemee komplekt.

Paari muusikalooga esinesid Ann Järve kitarril ja Adele Gahler viiulil. Pärast Kuusalu valla aasta tegijate tunnustamist esinesid kontserdiga Anett Kulbin ja Johannes Laas.
Õhtu lõppes ühise tordisöömisega, selle traditsiooniga alustati aasta tagasi Kuusalu rahvamajas toimunud tänukontserdil.
Kuusalu valla aumärk – REIN KIPPAR
Esmalt andsid vallavanem ja volikogu esimees üle Kuusalu valla aumärgi segarahvatantsurühma Kabujalake asutajale ja endisele juhile, aastast 2010 Kuusalu kunstide kooli sekretärina töötanud Rein Kipparile pikaaegse pühendunud töö eest kultuurivaldkonnas.
Kuusalu vallavolikogu otsustas Rein Kipparit valla aumärgiga tunnustada 13. detsembri istungil ühehäälselt, aumärgiga kaasneb preemia 2500 eurot.
Segarühm Kabujalake tähistas lõppenud aastal 40. sünnipäeva, Rein Kippar juhendas rühma esimesed 25 aastat.
Ta lausus, et tänab Kuusalu valla tarku juhte: „Olen 50 aastat jälginud ja meelde jätnud, neil on olnud silma, märkamist ja hoolivust, et kõige tähtsam on inimene. Kuusalu vald oli Eestis esimene, kus otsustati, et lasteaiaõpetajad saavad kooliõpetajatega võrdväärset palka.“
Aasta kultuuripreemia – NIINA ja TAAVI ESKO
Nominendid olid veel Vihasoo näitering, noortefilm „Varjatud pärandus“, Kiiu kõrts, suvekontsertide sarjad Muuksis ja Salmistul, Hugo Lepnurme Kuusalu Kunstide Kooli kontserdid, Kuusalurahva Teater, Kõnnu näitering ehk Teise Küla Teater.
Kuusalu valla 750eurose kultuuripreemia laureaatideks kuulutati koorijuhid Niina Esko ja Taavi Esko, kes on olnud Kuusalu keskkooli muusikapedagoogid pool sajandit. Nad on Kuusalu valla muusikaelu järjekindlad ja teenekad edendajad, kes töötavad põhimõtte järgi, et Kuusalust peab olema võimalus jõuda maailma muusikalavadele. Niina Esko oli mullu suvel toimunud koolinoorte laulupeo dirigent esimest korda, juhatas mudilaskoore. Taavi Esko oli dirigendipuldis kolmandat korda, seekord ühendkoori ees.
Niina Esko sõnas, et laulupeo üle-eestiline ettevalmistus on suur ja mahukas töö, ta sai võimsa kogemuse ja on üliõnnelik.
Taavi Esko tõdes, et on raske sõnadesse panna seda tunnet, kui oli laulupeol esmakordselt ühendkoori ees ja juhatas kursusevenna Peep Sarapiku laulu „Ta lendab mesipuu poole“.
Aasta spordipreemia – KAIDO LAAS ja Kuusalu Rattaklubi
Nominendid olid veel Pille Plakk, Hara Seilamise Selts, Kuusalu Spordiklubi.
Valla spordipreemia 750 eurot pälvis Kaido Laas koos tema juhitava Kuusalu Rattaklubiga. Kuusalu Rattaklubi saavutas Eesti meistrivõistluste tulemuste põhjal noorteklubide hulgas 3. koha. MTÜ Kuusalu Rattaklubi on tegutsenud üle 13 aasta. Kuusalu valla logoga võistlussärke sai klubi ratturite seljas näha eelmisel aastal auhinnapoodiumil 71 korral. Kaido Laas väärtustab aastaringset treenimist värskes õhus, meeskonnatööd ja klubiliikmete ühtekuuluvustunnet.
Kaido Laas: „Eestis on 26 rattaklubi, Kuusalu väike klubi on Tallinna kahe klubi järel tulemustelt kolmas. Jalgrattasport on kallis ala, tänan lapsevanemaid, kes on sellesse investeerinud.“
Aasta haridustöötaja – MAARIKA MAE
Nominendid olid veel õpetajad Tiia Muru, Merilin Järve, Kaidi Almet, Veera Rebane, Kätlin Sepp, Terje Välkmann, Liivi Tang, Kaire Truus, Katrin Rüütsalu, Reelika Kivimaa, Reta Jänes, Liina Talts.
Aasta haridustöötaja tiitli ja 750eurose hariduspreemia sai Kiiu Kiigepõnni lasteaia direktor Maarika Mae, kelle juhtimisel pälvis lasteaed Tartu Ülikooli Eetikakeskuselt tiitlid „Väärtuskasvatuse lasteaed“ ja „Hea lasteaia edendaja“.
Aasta hariduse sõber – SILVA SISA
Nominendid olid veel Tatjana Niit, Sirje Laur, Kreete Tammaru, Anu Kirsman, Marju Koik, Kadri Kotkas, Merle Koppel.
Aasta hariduse sõbra tiitli ja 350eurose preemia saanud Silva Sisa eestvedamisel on Kiiu Kiigepõnni lasteaia lapsed hakanud tantsima rahvatantsu, sellest on kujunenud õppetegevuste lisaväärtus. Lapsed tantsisid koos rühmade õpetajatega Laulasmaal lasteaedade rahvatantsupäeval, Kuusalu valla rahvatantsupeol ja Valkla Südamekodus.
Silva Sisa lausus, et tänab Kiiu Kiigepõnni lasteaia kollektiivi, kus on palju andekaid ja tublisid õpetajaid.
Aasta juhendaja – EELIKA KRASMUS
Nominendid olid veel Kristi Ruse, Kaidi Almet, Reta Jänes, Jana Roopa, Ly Tamberg, Tiiu Aasa, Terje Varul.
Aasta juhendaja Eelika Krasmus juhendab 15 aastat Kabujalakesi ja on veel mitme rahvatantsurühma juhendaja. Tema eestvedamisel on korraldatud Kuusalu spordikeskuses rahvatantsupäeva kontserte, mullu oli ta meeste tantsupeo D-liigijuhi abi ning on alanud aasta Harjumaa laulu- ja tantsupeo korraldusmeeskonnas.
Aasta toetaja – PEETER PAENURM
Nominendid olid veel Kuusalu Ettevõtjate Liit, Janne Kerdo ja Kolga Arendus MTÜ.
Aasta toetaja, Kaitseliidu peakaplan Peeter Paenurm on võtnud enda koordineerida isamaaliste mälestuspäevade tähistamise Kuusalu vallas, Vabadusristi kavaleride ja Kaitseliidu endiste ülemate haudade korrastamise ja tähistamise.
Peeter Paenurm lausus tänusõnavõtus, et on teinud seda, mis on vajalik ja võimalik: „Kaitseliidus öeldakse tänuks: „Eesti eest surmani!““
Aasta tegu – Kuusalu Kunstide Kooli kontserdid
Nominendid olid veel Kolga kooli pärandvaderite projekt koos Kolga muuseumiga, Lahemaa Turismiühingu tegevus, Kuusalu kirikule vitraažakende paigaldamine, rannakeele päevad, Kolga multifunktsionaalse palliväljaku avamine.
Tiitli aasta tegu pälvinud kontserdid on näide, kuidas Kuusalu kunstide kooli klassiruumidest kasvavad välja populaarsed avalikud suurprojektid, mis toovad kohalikud saalid rahvast täis – veebruaris oli rahvamajas vabariigi aastapäeva kava Eesti autorite loomingust ja oktoobris kontsert ABBA muusikast koostöös kergemuusikakooriga Hea Tuju Esmaspäev.
Direktor Tatjana Jõeleht tänas Kuusalu valda, kes toetab kooli, ning kõiki õpilasi ja õpetajaid, kellega koos kontserte tehakse, ja ka lapsevanemaid.
Aasta naissportlane – AIDI GERDE TUISK
Profijalgrattur Aidi Gerde Tuisk saavutas Belgia amatöörklubi Keukens Redant esindajana rahvusvahelistel võistlustel märkimisväärseid kohti ja sõlmis kaheaastase lepingu Norra kontinentaalse profiklubiga Coop-Repsol.
Aasta meessportlane – PRIIT RANDES
Nominendid olid veel Ain Villau, Matheas Trilljärv, Evar Saul, Jaanus Kallaste.
Priit Randes on tegelenud kettagolfiga 7 aastat, mullu tuli Eesti kahekordseks meistriks, Balti meistriks ja sai Eesti karikasarjas poodiumikoha. Ta on osalenud 69 võistlusel, neilt saanud 8 võitu.
Aasta noorsportlased – MIA MARIA LIPSMÄE ja EVAR SAUL
Nominendid olid veel Markus Aleksander Saar, Ott Richard Hääl, Herlen Kajo, Martin Plakk.
Mia Maria Lipsmäe on maailmameister purjetamises, võitis kahepaadi RS Feeva MMil Eesti võistkonna koosseisus. Zoom8 paadiklassi MMilt Soomest tuli koju 3. kohaga.
Jalgrattasportlane Evar Saul on edukalt võistelnud juunioride klassis, koos Eesti koondisega võttis osa Paris-Roubaix rahvuste karika tuurist, juunioride rahutuurist ja Slovakkia juunioride velotuurist. Hiljuti sõlmis ta lepingu Jaapani rattaklubiga.
Aasta treener – ILVARD EERIKSOO
Nominendid olid veel Kaido Laas, Sander Piibemann, Maarja Sillamaa.
Aasta treener, Kuusalu keskkooli kehalise kasvatuse õpetaja ja Kuusalu Spordiklubi eestvedaja Ilvard Eriksoo on tegelenud laste kergejõustikutreeningutega ligi 30 aastat. Noored on saavutanud edukaid tulemusi eri vanuseklassides. Ta on ka kogukonnaürituste korraldaja ja traditsioonide hoidja, kelle eestvedamisel toimuvad lauritsajooks, Margus Keerma mälestusvõistlused, väikelaste kergejõustikupäev.
Aasta vabaühendus – Paju Teater
Nominendid olid veel MTÜ Parim Paik Suurpeal, Seltsing Roheline Kuusalu, MTÜ Kolga Sport.
Aasta vabaühendus Paju Teater Hirvli külast on uute algatustega rikastanud Kuusalu vallas võimalust tarbida kultuuri erineval moel – salongikohviku kontserdid Lõuna-Ameerika helide ja toitudega, kunsti- ja kalligraafiakursused, retked allikatel, PÖFFi filmitegijate võõrustamine.
Perenaine Anu Karjatse: „Olete oodatud Paju Teatrisse kalligraafiat või kunsti tegema või kontserdile.“
Aasta turismiedendaja – Wanderlust Matkad
Nominendid olid veel Visit Lahemaa märgi all tegutseva Lahemaa Turismiühingu eestvedaja Kaisa Linno, MTÜ Parim Paik Suurpeal.
Aasta turismiedendaja Wanderlust Matkad OÜ on alguse saanud Kuusalu vallast, tegutseb üle Eesti ning on silma paistnud hea turunduse, pühendumuse ning hästi läbi mõeldud, temaatiliste ja jõukohaste matkadega. Ettevõte on Lahemaa Turismiühingu liige.
Wanderlust Matkad juht Reimo Mürgimäe lausus, et Kuusalu vallal ja Lahemaal on suur potentsiaal turismivaldkonnas nii Eesti inimestele kui ka välismaalastele.
Aasta noor – ELIISA HELENE MÄEVÄLI
Nominendid olid ka Madelen Monika Soiver, Allen Larin, Jan Philip Kivimaa.
Aasta noor Eliisa Helene Mäeväli on Kuusalu noortevolikogu aktiivsemaid osavõtjaid. Ta kuulub vallavolikogu ühistegevuse komisjoni, Kuusalu kooli hoolekogusse ja õpilasomavalitsuse juhatusse. Musitseerib mitmes kohalikus muusikakollektiivis, oli ABBA laulude kontserdi idee autor.
Eliisa Helene Mäeväli: „Mul on hea meel, et me vallas on nii palju võimalusi noortel kaasa lüüa ja ennast parimast küljest näidata.“
Aasta aitaja – naiskodukaitse Kuusalu jaoskond
Nominendid olid veel Heiki Link, Paul Latik, Andreas Idavain, Annika Blum, Mihkel Velström (postuumselt), Kuusalu Söögituba ja Heddy Veeleid, Kuusalu raamatukogu töötajad.
Aasta aitaja tiitli pälvis naiskodukaitse Harju ringkonna Kuusalu jaoskond, kelle liikmed on aidanud korrastada Kuusalu rahvamaja ja ümbrust ning kalmistu hauaplatse, keetnud suppi ja küpsetanud pannkooke kogukonnaüritustel, töötanud laulu- ja tantsupeo toitlustusmeeskonnas, olnud kohal riiklike tähtpäevade tseremooniatel, osalenud kriisialastel koolitustel.
Kingitused ja tänukirja võtsid vastu jaoskonna esinaine Jana Lumiste, juhatuse liikmed Iivi Rool, Alice Lipp-Paju ja Elina Salus, liige Katre Karu. Jana Lumiste ütles, et jaoskonnas on liikmeid 39 ja oodatakse aktiivseid naisi liituma.
Aasta kogukonnaelu edendaja – Kolgaküla mälumängusari ja selts
Nominendid olid ka MTÜ Kuusalu Hoolela, Argo Aug, Margus Sameli, Kuldar Pärn (postuumselt), Erki Vaikre, Ulvi Rand, MTÜ Kolga Sport.
Aasta kogukonnaedendaja tiitli saanud mälumängusari on 30 aasta jooksul kujunenud Kolgakülas väga populaarseks, võistkondi on Kuusalu vallast ja kaugemalt. Võõrustab MTÜ Kolgaküla Selts. Viimastel aastatel koostab küsimusi Andres Kaarmann, kes lausus, et esmalt osales ta Kolgakülas mälumängijana, sarja korraldas Matti Krönström. Kolgaküla Seltsi tegevjuht Kaisa Linno lisas, et osalejaid oleks rohkem, aga saali ei mahu, uutele tulijatele on ära öeldud.
Märka ja tunnusta tänukirjad
Kuusalu vallavalitsus andis välja ka „Märka ja tunnusta“ tänukirjad.
MTÜ Lahemaa Korvpalliklubi ja Maarja Sillamaa esindasid valda Eestimaa Suvemängudel ja aitasid korraldada orienteerumismängu „Avasta Kuusalu valda“ lõpuüritust.
Ain Villau võitis Eesti koondises ratastoolikurlingu MMil Soomes B-taseme turniiri hõbemedali.
Kuusalu valla noorte omaloomingulises filmis „Varjatud pärandus“ osalesid kohalikud noored ja täiskasvanud. Filmis näidatakse Kuusalu alevikku ja lähiümbruse kohti, mis annab sellele kultuuriloolise väärtuse. Stsenaristid ja režissöörid olid Hanna-Stiina Verner ja Mattias Idavain.
Harjumaa teatrifestivalilt tõid auhindu nii Kuusalurahva Teater, Vihasoo näitering kui ka Teise Küla Teater Kõnnust.
Kolga kooli pärandvaderite projekti tulemusena tegid 5. klassi õpilased Kolga mõisa teohoovi illustreeritud aknaluugid. Tänukirja võtsid vastu projektijuht Melika Kindel ja kunstiõpetaja Cornelia Kerm.
Ellujäämis- ja kriisivalmiduse õpetaja Erki Vaikre on kõige enam tuntud kui Hõimumarsi, endise nimega Ekströmi marsi algataja ja korraldusmeeskonna liige.
Tänukirja said ka noorte laulu- ja tantsupeol osalenud kollektiivide juhendajad: Eelika Krasmus, Elina Aasa, Jekaterina Kivimeister, Krista Kukk, Kristi Ruse, Niina Esko, Taavi Esko, Ott Kask, Tiiu Aasa.
KuELi tunnustus Kolga muuseumile ja mõisale
Kuusalu Ettevõtjate Liidu (KuEL) juhatuse esimees Janne Kerdo andis üle liidu traditsioonilise preemia, seekord tunnustati pärimuse ja muinsuskaitse edendajaid. Preemia sai Kolga muuseum.
Janne Kerdo kiitis muuseumi kollektiivi – kuidas nad töötavad, hoolivad ja külalisi vastu võtavad, võõrustavad ka Kolga Arendust ja raamatuklubi. Auhinna võttis vastu muuseumi juhataja Ulvi Meier.
Janne Kerdo rääkis, et kandidaate oli seekord 6. KuELi 34 liikmest osalesid hääletamises 24. Neljanda koha said võrdselt Kiiu Mõisakoda, Lahemaa Pärimuskoda ja Viinistu kunstisadam. Kolmandale kohale tuli Hara sadam ning teisele kohale Kolga mõis ja sealne abiline Meelis Rondo.
Pärimuspulga sai ROLAND BURK
Taas tunnustati pärimuspulgaga Kuusalu valla kultuuripärandi hoidjat ja edasikandjat. Seekord andsid traditsioonilise pärimuspulga üle MTÜ Estlander ja Kolga muuseum. Pärimuspulga sai muinas- ja puukäsitöö meister ja õpetaja Roland Burk Lahemaa Pärimuskojast.