Kuusalu vabatahtlik päästekomando alustab valvetega

5462

Kuusalu vabatahtlike pritsimeeste käsutuses on Loksalt saadud kustutusauto ZIL-131.

Alates 16. juulist on Kuusalu vabatahtlik päästekomando lülitatud päästeameti häirekeskuse valvesüsteemi ning kutsutakse tulekahju korral vajadusel appi. Kuusalu vabatahtlikud kuuluvad Kehra päästekomando väljasõidupiirkonda, mis tähendab, et Kehra komando meeskonnavanemale tuleb teatada Kuusalus parasjagu valves olevate päästjate andmed.

MTÜ Kuusalu Vabatahtlike Selts koondab 18 vabatahtlikku. Selts registreeriti tänavu veebruaris, MTÜ juhatuses on Loksa päästekomando pealik Mait Kröönström ja varem Kehra komandos meeskonnavanemana töötanud Marek Rünt, kes nüüd töötab Kuusalu Soojuses.

Mait Kröönström märkis, et tema aitab komando käima lükata, kohapeal on  rohkem  toimetanud Märt Tammemäe, kes töötab Loksa komandos juhtivpäästjana, ning Tanel Tõnsau.

Märtsi lõpus-aprilli alguses oli Kiiu mõisas päästjate algõppe kahepäevane koolitus, Kuusalu Vabatahtlike Seltsist osalesid ja said päästjatunnistuse 13 vabatahtlikku. Üks vabatahtlik on õppe läbi teinud varem ning 4 meest on kutselised päästjad.

Loksa päästekomando antud täisvarustusega kustutusauto ZIL-131 seisab Kuusalu alevikus Kuusalu Soojuse õues katlamaja juures. Masinas on täisvarustus neljale päästjale – kaitseriietus, kiivrid, jalanõud.


Kuusalu vabatahtlike kustutusauto ZIL-131 juures seisavad komando käivitaja MAIT KRÖÖNSTRÖM ja vastne päästja TANEL TÕNSAU, MÄRT TAMMEMÄE demonstreerib kustutaja kaitseriietust.

Vallale kuuluv OÜ Kuusalu Soojus annab vabatahtlike komando käsutusse katlamajast osa ruume. Garaaži jaoks ehitatakse vahesein ja tehakse eraldi uks, rajada tuleb sissesõidutee ning vahetada torustikud. Lisaks saab kasutada tühjaltseisvaid olmeruume, mille juures on WCd ja dušid. Ümber- ja juurdeehitused ning puhketubade sanitaarremont läheb maksma kokku ligi 30 000 eurot. Raha loodetakse saada Kuusalu valla eelarvest ja toetajatelt.

Eelmisel ja üle-eelmisel nädalal oli vabatahtlikel päästjatel praktilised õppused – Kiius harjutati Galv-Esti taga asuva tiigi ääres vee väljapumpamist ning tööd voolikutega.

Märt Tammemäe: „Teoreetiline koolitus ja ka praktilised õppepäevad ei ole kedagi eemale peletanud, kõik 13 algajat on valmis valvesse asuma. Puudu on C-kategooria autojuhtidest, praegu on meil kogemustega autojuhte neli. Mõnel mehel on C-kategooria juhiload, aga pole praktikat, kui edaspidi harjutavad kustutusmasinaga, võiks neist olla abi. Mitu noort meest on öelnud, nad tahaksid minna õppima, et saada C-kategooria load.  Oleks hea, kui päästekeskus toetaks nende koolitust.“

Mait Kröönström tõdes, et Kuusalu komando sai asutatud kehval ajal – seni on riik andnud kõigile alustavatele vabatahtlikele komandodele stardiraha, kuid tänavu suleti Eestis mitu kutselist komandot ning see raha tahetakse suunata nende asemel tegutsema hakkavatele vabatahtlikele. Seetõttu tuleb Kuusalu komando esialgsed kulutused katta liikmetel endil.

Riik annab valvesse lülitatud vabatahtlikele kord kvartalis toetust reaalsete väljasõitude eest – korraga kahele mehele ja masinale. Kuusalu komando peab suutma kutse peale välja sõita 6-10 minutit pärast teate saabumist. Sellise väljasõidukiirusega vabatahtlikele saab riigilt aastas meeste töö eest kuni 2650 eurot ning auto kulude katteks kuni 575 eurot.

Vabatahtlik päästja Tanel Tõnsau Kuusalust: „Osa mehi elab lähikülades, aga püüame tagada väljasõidu 6-10 minutiga. Lepime omavahel kokku, kes mis ajal on valves, seda tuleb teada 3-4 päeva ette.“

Mait Kröönström: „Vähemalt kaks meest peaks korraga olema valves, neist üks kindlasti autojuht. Kui saaksime autojuhte juurde, suudaksime olla valves 24 tundi ööpäevas.“

Märt Tammemäe: „Kui saaks juhte juurde ja kustutusauto külmade tulekuks garaaži, oleksime nagu päris komando.“

 

MTÜs Kuusalu Vabatahtlike Selts on kutselised päästjad Mait Kröönström, Märt Tammemäe,  Andur Soo, Aare Ehalaas, endised päästjad Marek Rünt ja Toomas Mänd ning algajad Tanel Tõnsau, Tõnu Kuuseoja, Aare Renser, Keio Kivistik, Veiko Kivistik, Raien Enok, Avo Vest, Rein Remmelgas, Erki Aug, Martin Prual, Seppo Laigar, Silver Vagiström.

 

 

Eelmine artikkelAruküla kirbuturul käis vilgas kauplemine
Järgmine artikkelKehras on uus ÜVK torustik maas