SULEV VALDMAA, Laurentsiuse Seltsi juhatuse esimees
Laurentsiuse Selts korraldab 10. augustil juba 7. korda Eduard Ahrensi konverentsi. Senistest neli on toimunud Kuusalus. Aastatega on konverentsid kogunud tuntust kaugel väljaspool meie kihelkond ning toonud siia osavõtjaid ja esinejaid välismaaltki.
Alati on ettekandeid olnud meie tuntud keeleteadlastelt, kes võtavad Ahrensi konverentse juba jätkuva traditsioonina ning neid oodatakse. Ka sel aastal on esinejad keele- spetsialistid, osavõtjaid saabub üle Eesti ja Soomestki. Ahrens, kes oli pikka aega paljude jaoks üsna tundmatu isik, on nüüdseks saanud tuntumaks. Tema kaudu on ka Kuusalu saanud kohaks, mida teavad inimesed, kellel siia varem asja ei olnud.
Olen kuulnud arvatavat, et Ahrensi konverentsid on teaduslikud ja neil kõneldav mõistetav vaid keelespetsialistidele. Nii see küll ei ole! Käesoleva aasta kuues ettekandes tuleb juttu sellest, kuidas peegeldub hauatähistel kirjaviisi muutus ning kuidas vanas kirjakeeles ja murretes loendati. Seekord räägitakse palju Eesti kooli ja hariduse ajaloost, näha ning katsuda saab niinimetatud aarensikeelseid vanu õpikuid.
Kuna ettekannete rõhk on suuresti haridusel, siis on ka konverentsi nimi „Kooli poole”. Laurentsiuse Selts tahab sellega hajutada ühte ei-tea-kust võetud müüti, nagu olnuks Eduard Ahrens koolivaenulik. Selle ajaloolise arusaamatuse kohta võiks lihtsalt öelda, et iga asi omal ajal.
Alates esimesest konverentsist, mis toimus 2013. aastal, on nende juurde kuulunud muusika. Seekordnegi on helisev. Kuulata saab koguni kahte esinemist. Päeval konverentsi kahe osa vahel esitab Maimu Jõgeda akordionimuusikat. Tema mängu kohta on öeldud, et see viib kuulajaid radadele, kuhu tahaksi ilu nautima jääda.
Päeva lõpetab õhtul kell kuus Kuusalu kirikus algav kontsert „Aberdene 1662”. Laulab Kuusalust lauljateed alustanud sopran Maria Valdmaa, keda saadab viola da gamba’l Mikko Perkola Soomest. Esitusele tulev kava on kokku pandud 1662. aastal Šotimaal Aberdeenis trükitud laulukogust „John Forbes’s Cantus”. Šoti kultuuriruumis on kogu oluline, tol ajal populaarsete inglise õukonnalaulude kõrval on seal esimest korda trükitud ka Šoti ilmalikke laule. Kogu oli mõeldud kohaliku kirikukooli tütarlastele. Improvisatsioonilise saate osas jäävad siin Mikkole vabad käed.
Lugejad teavad ja möödakäijad on näinud Kuusalu pastoraadi juures mitmel järjestikusel aastal askeldamist. Tänavu tehakse seal alates kevadest tööd. Võib öelda, et vana auväärse hoone korrastamise üks ajend on kindlasti olnud ka soov pidada Ahrensi konverentse just seal, kus ta XIX sajandi esimesel poolel elas ja oma võimsa keeletöö tegi. Algselt oli plaanis korraldada selle aasta üritus Ahrensi sünnipäeva paiku aprillis, et märkida samas kuus ära ka Laurentsiuse Seltsi kümnes aastapäev. Eriolukord nurjas ajastuse. Vast oligi parem, sest vahepealse aja jooksul on EKRE ning Kuusalu valla rahalisel toel tehtud pastoraadis edasi nii palju töid, et ürituse saab nüüd viia läbi tublisti kaunimaks muutunud interjööris.
Esmaspäeval, 10. augustil kell 13 algav konverents ja kirikus kell 18 algav kontsert on eraldi üritused. Tulla võib kas ühele või teisele või mõlemale korraga. Osalemine on tänu toetajatele tasuta.