Kuusalu staažikamatel naiskodukaitsjatel algas 10. tegutsemisaasta

7564

Naiskodukaitse Harju ringkonna aastapäeval sai KRISTA ALLIK Kuusalu vallast Liiliaristi V klassi teenetemärgi.
Naiskodukaitse Rävala jaoskonna juhtkond: juhatuse liikmed HELI JÜRISSON, IIVI ROOL  ja LEA JÕESAAR, esinaine  ELBE KUUSPALU ning aseesinaine LANA TOOMVAP.

Naiskodukaitse Rävala jaoskond

Nimekirjas on 28 naist, valdavalt Kuusalu vallast: esinaine Elbe Kuuspalu, aseesinaine  Lana Toomvap, juhatuse liikmed Lea Jõesaar, Heli Jürisson, Iivi Rool ning Krista Allik, Siiri Blank, Maris Lilleväli, Karmen Ernesaks-Meltsas, Evelin Gellert, Katrin Kask, Arda Laisaar, Ulvi Laurend, Lea Lepp, Sirli Link, Alvi Määr, Svetlana Pajupuu, Anu Püümets, Tuuli Püümets, Margit Karmen Reinvelt, Esta Kask, Madle Sirel, Helle Söönurm, Ülle Vagiström, Kersti Vasli, Triin Verner, Kristiina Raivi Vilepaju ja Maarika Sõrmus.
KRISTA ALLIK Mustametsast sai Liilia­risti V klassi teenetemärgi.

Üle-eelmisel pühapäeval kogunesid Harju ringkonna naiskodukaitsjad Viimsi keskkoolis, kus tähistati organisatsiooni 86. aastapäeva – ringkond asutati 27. novembril 1927.

Peol osalesid ka Rävala jaoskonna naiskodukaitsjad, kellest enamik on Kuusalu vallast. Sealsed staažikamad on Kaitseliidu juurde kuuluvas naiskodukaitses kaasa teinud alates 2004. aasta sügisest, kui Rävala jaoskonna esinaiseks valiti Maris Borštšik (nüüdne Lilleväli) Kuusalu külast, aseesinaiseks  Iivi Rool Kahalast ning juhatusse Karmen Ernesaks-Meltsas, Margit Karmen Reinvelt, Kristiina Raivi Vilepaju. Kõik nad on jaoskonna nimekirjas tänini ja löövad ettevõtmistes kaasa, kuidas aega saavad. Praegu on jaoskonna esinaine Elbe Kuuspalu, aseesinaine Lana Toomvap, juhatusse kuuluvad Iivi Rool, Heli Jürisson ja Lea Jõesaar.

Viimasel ajal on Kuusalu valla osade naiskodukaitsjate aktiivsus suunatud rohkem noorkotkaste ja kodutütarde juhendamisele. Üks noorterühm tegutseb Kuusalus ja teine Kolgas.

Viimsis anti Liiliaristi V klassi teenetemärk Kolga noorkotkaste ja kodutütarde juhendajale, Mustametsa külas elavale Krista Allikule pikaaegse aktiivse noortejuhi-töö eest. Ta on naiskodukaitses 2009. aastast. Varem on Liiliaristi saanud Iivi Rool, Anu Püümets, Heli Jürisson, Margit Karmen Reinvelt ja Lana Toomvap. 

Krista Allik kommenteeris, et teenetemärgi saamine oli suur üllatus: „Ei osanud seda üldse oodata, see on suur au. On hea teada, et sind märgatakse ja toetatakse. Mind on noortega töötamisel aidanud paljud Kuusalu vallast, ka vallavalitsus on toetanud.“

Kodutütreid ja noorkotkaid on Kolga rühmas kokku 37, vanuseliselt on nad 7-16aastased. Rühm on tegutsenud kolm aastat. Osaletakse üleriigilistes laagrites ja võistlustel, Harju maleva suve- ja sügislaagris, ühisel talvepäeval, mitmesugustel kompleks- ja luurevõistlustel. Suvel on rühmal traditsiooniline üleelamislaager, suvel rattalaager koos Kuusalu ja Loksa rühmaga, tulekul on taas talvelaager. Lisaks matkad, väljasõidud.

„Naiskodukaitse ja noortega tegelemine võtab päris palju mu vabast ajast, aga annab palju ka elule juurde: uued teadmised, kogemused, tutvused. Kaitseliidus on ka abikaasa Aare Allik, kes aitab noortetöös. Mulle on oluline, et naiskodukaitse organisatsioonis hoitakse isamaalisi väärtusi, mida olen pärinud vanavanematelt,“ rääkis Krista Allik.

Viimsi aastapäevapeol osalenud Iivi Rooli on autasustatud ka Harju maleva teenetemedaliga. Ta kuulub Harju ringkonnas toitlustamise erialagruppi ning juhendab selles valdkonnas kodutütreid. Välikokana on ta kaasa teinud paljudel õppustel, võistlustel ning muudel avalikel ettevõtmistel, kuhu naiskodukaitsjad on välikatlaga kohale kutsutud süüa pakkuma. Ka Viimsi aastapäevapeo söögid tegid ja laua katsid naised koos kodutütardega, ettevalmistused algasid laupäeval peolauakoolitusega. 

„Oma lapsed on suureks saanud, on aega juhendada teisi. Olen õppinud toitlustamist, jagan nüüd teadmisi teistele. On hea tunne, et saan midagi ära teha ja endast anda. Kui käime väliüritustel toitlustamas, ei tee me konservsuppe, vaid hakime kõik ise ja püüame ka magustoidu teha. Enamasti kiidetakse ning küsitakse juurde,“ jutustas ta.        

Naiskodukaitses kaasalöömine on vabatahtlik, sundust pole. Iivi Rool sõnas, et kes tahab, see jõuab – kui kokku arvutada naiskodukaitse tegevusele kuluv aeg, siis keskmiselt läheb temal sellele kuus üks nädalavahetus.

Eelmine artikkelAnija valla korvpalliturniir segavõistkondadele
Järgmine artikkelRaasiku uus vallavanem on RAIVO UUKKIVI