„Oma kogemuse põhjal saan öelda – kui teeaias pakutakse lisaks söögile ka mingit tegevust või meelelahutust, siis külastajad tulevad,“ ütles Raasikul neljandat korda toimunud avatud teeaedade päeva korraldaja Margit Eerik MTÜst Tuulekell.
Laupäeva, 3. augusti keskpäeval avasid viieks tunniks oma uksed 8 teeaeda, neist mõned mitmendat aastat. Peakorraldaja Margit Eeriku pere pidas Jaama tänaval Kunsti Tee kohvikut neljandat korda. Tänavu pakuti lisaks peremees Mait Eeriku valmistatud Tom Kha supile ja vürtsikatele tacodele võimalust osaleda vitraaži ja sõlmede õppimise töötoas, lüüa kaasa mälumängus, kuulata kontserti.
„Läheb järjest ladusamalt. Iga aastaga tuleb kogemusi juurde – võrreldes esimese korraga oli meil tänavu sööke täpselt parajalt, ei jäänud üle ega puudu,“ lausus Margit Eerik.
Samas rõõmustas ta, et tänavu oli ka kolm uut teeaeda.
„Teeaia avamine oli mu unistus, kuid eelmistel aastatel ei jõudnud, olin kogu aeg tööl. Nüüd, kui mul Arukülas lillepoodi enam pole, on aega,“ rääkis Jägala maantee ääres kodusesse teeaeda Kala ja Kola kogu pere kaasanud Marge Kaiv.
Koos temaga askeldasid seal tema kolm poega, minia, ema, kaks tädi ning sõbranna. Kuna perenaise maakodu on Peipsi järve ääres, olid teeaia menüüs Peipsi-äärsed maitsed – kalapraad ja kalasupp, sibulapirukas, Ivan-Tšai, soolakurgid, präänikud, samuti mitut sorti kooke: „Oleme Raasiku keskusest veidi eemal ja kahtlesime, kas külastajaid tuleb, aga kogu aeg on rahvast, viimased võivad juba ilma jääda.“
Raasiku ja Tõhelgi küla piiril Aiandi tänaval avas Heret Ameljušenko koos tütre ja poegadega esmakordselt Aiandi Nõiakohviku. Kahe esimese tunni jooksul pakuti seal pannkooke, seejärel hakati valmistuma õhtuks, mil nõiakohviku õues väikesele künkale seatud telgi all toimus teeaedade päeva kontsert, kus laulis Jarek Kasar, soojendusesinejad olid kohalikud noored lauljad.
„Korraldaja Margit tegi mulle ettepaneku avada koduõues teeaed. Siis pakkusin juba ise, et meil on ruumi ka kontserdiks,“ lausus Heret Ameljušenko.
Ta lisas – kohe kui ajutine lava valmis, tekkis mõte korraldada tuleval suvel koduõues veel mõni hoovikontsert. Teeaedade päeva kontserdi ajal pakkus nõiakohvik võimalust süüa tühjaks lillepotti – sellise nime taga peitus kausikook – ning söödavat roosi, mida perenaine kirjeldas kui kiiksuga lavaširulli.
Ka kolmas uus teeaed, Vana-Kivisilla Draakoni kodu, oli Tõhelgi külas – selle avas Kaidi Karilaid.
„Mujal pakutakse palju süüa, mina pakun elamust – saate aias ringi jalutada,“ ütles vana taluõue kümme aastat korrastanud perenaine. Ta viis külastajad ekskursioonile, näitas nõukogude-ajal majandi kastmiseks kaevatud tiiki, põliseid hõbepajusid ja vanu marjapuid ning kõneles kunagise Põhjaka talu ajaloost. Soovijaile pakkus Kaidi Karilaid nende silme all valminud draakonikujulisi täidisega pirukaid ja teed.
Pritsumeeste peatuse teeaed oli Raasiku tuletõrjedepoos pärast kaheaastast pausi avatud teist korda. Vabatahtlik päästja Valdeko Vaher oli tuletõrjemasinad garaažidest välja ajanud, neil võis ronida ja teha tutvust ka päästjate varustusega. Esmakordselt oli kõigil soovijail võimalik ronida vana depoohoone torni, kus avanes vaade kogu Raasikule. Valdeko Vaher selgitas, et vanasti kuivatati tornis tuletõrjevoolikuid ja valvati ega kusagil tuli lahti ole, neid funktsioone tornil enam pole.
Tema abikaasa Külli Vaher ja tütred Laura Vaher-Kõrge, Triin Šukis ja Pille Vaher pakkusid teeaias mitut sorti kooki, väimees Marko Šukis valmistas grillil wrappe ja hotdoge. Õed selgitasid, et teeaia peakokk on neist vanim, ka ametilt kokk Triin Šukis, kuid menüü mõeldi välja koos. Rahvast käis pidevalt, ainuüksi esimese kahe tunni jooksul oli teeaeda külastanud üle 60 inimese.
Paju tänava ridamaja ees avatud Kodukohviku 345, mille peategijad olid Liis Põrk, Janne Urbas ja Piret Tüür, tõmbenumber oli jäätisemasinas tehtud pehme jäätis ning lastele suunatud tegevused. Mängu tänaval Kristiina Välba koduõues avatud Mängu teeaias pakuti taas lisaks söögipoolisele võimalust saada massaaži.
Tehase põiktänaval Saveliin Kaarneeme kodus oli teist korda avatud Adelii teeaed, kus toimetas professionaalne kokk Sven-Eric Feklistov.
„Tõeline valgete linade ja peenete nõudega restorani tüüpi teeaed, kuhu oleks tahtnud minna pikas kleidis ja kontsakingadega,“ märkis Margit Eerik.
Ta lisas – kuna juba on küsitud, siis annab teada, et Raasiku järgmine teeaedade päev on tuleval aastal augusti esimesel laupäeval ehk 2. augustil: „Siis toimub see viiendat korda ning tahame koostöös rahvamajaga teha kogukonnapäeva, mille raames avame ka teeaiad.“