Kuusalu, Raasiku ja Anija valla projektid said PRIA toetuse

1750

Külaelu arengu meetmest toetatakse Anija, Raasiku ja Kuusalu valla 11 projekti.

Anija vallast otsustati toetada nelja projekti kokku 1 452 252 krooniga, Kuusalu vallast nelja projekti kokku 3 699 939 krooniga ja Raasiku vallast kolme projekti kokku 1 950 045 krooniga.

Projekti elluviimisel on vajalik taotleja omaosalus. MTÜ-dele ja sihtasutustele on see 10 protsenti, ettevõtjatele 30-40 protsenti projekti maksumusest. Toetusraha kättesaamiseks tuleb kahe aasta jooksul lubatud toetussumma endal investeerida, PRIA annab raha tagantjärele.

Anija vald
MTÜ Pikva-Arava Külaelu saab PRIAlt 231 516 krooni. See on mõeldud Pikva seltsimaja elektriprojekti koostamiseks, elektrisüsteemide rekonstrueerimiseks ja valvesignalisatsiooni paigaldamiseks.

Voose Külaseltsile otsustati eraldada 131 940 krooni. See on mõeldud külaplatsi topograafiliseks mõõdistamiseks, madalseikluspargi platvormide ja elementide ostmiseks ning kinnitamiseks.

Voose rahvamaja juhataja Anna Nilisk selgitas, et külaplatsile on kavas teha sarnane seiklusrada nagu Tallinnas Nõmme seikluspargis, kuigi see tuleb madalam – 10 atraktsiooni pole ükski kõrgemad kui meeter. Seetõttu pole seal liikumiseks vaja turvarihmasid. Seiklusraja atraktsioonid teevad ja tulevad septembri lõpus üles panema Nõmme seikluspargi rajajad. See peaks valmima oktoobri lõpuks ning jääb kõigile avalikuks kasutamiseks.

OÜ BJ Tootmise saab PRIAlt 150 000 krooni Lilli külas asuva endise sigala lammutamiseks ning Lilli Küla Arendamise Selts 938 796 krooni Lilli külla seltsimaja ja spordihoone ehitamiseks.

Lilli külavanem ja BJ Tootmise juht Bruno Engel rääkis, et PRIA annab nüüd toetust ka vanade amortiseerunud ja taastamiskõlbmatute hoonete lammutamiseks. Aastas saab ühe hoone jaoks taotleda maksimaalselt 150 000 krooni, omaosalus peab sel puhul olema 40 protsenti. Enda teada on ta Harjumaalt esimene, kes taotles raha hoone lammutamiseks.

Lilli seltsimaja ja spordihoone ehitamiseks taotles külaselts raha teist korda, ka eelmisel aastal saadi PRIAlt sama suur summa. Endise Raasiku küüni asemele kavandatav hoone pole mõeldud üksnes Lilli küla elanikele, vaid  kogu ümbruskonna rahvale. Et saada raha ehitamise alustamiseks ja omaosaluse katmiseks, on septembrikuus kavas korraldada tulundusõhtu.

Kuusalu vald
MTÜle Pohiranna eraldatakse 938 796 krooni Leesi rahvamaja renoveerimise kolmandaks etapiks. Selle eest pannakse rahvamajale uued aknad ja uksed, uuendatakse välisfassaadi ning tehakse veidi ka sisetöid.

„Meil on juba palju tehtud –  juurdeehitus, kolm uut ruumi, uued WCd ja vesi majja toodud. Valla abiga saime soojuspumba, mis lahendas kütte­probleemid. Seest on veel palju korrastada, aga enne peab maja väljast korda saama,“ rääkis MTÜ juhatuse liige Maila Velström.

Ehitustöid teeb OÜ Otto Ehitus. „Oleme nendega kaua koostööd teinud. Ka enampakkumise, mis selle projekti jaoks tehti, võitsid nemad. Loodan, et ehitustööd saavad alata kohe, kui kõik asjad on läbi arutatud, dokumendid korras ja lepingud sõlmitud.“

MTÜle Muusa Kapriis antakse 938 796 krooni Viinistu külas asuva tööstushoone renoveerimiseks ja spordisaaliks kohandamiseks.

Spordisaal tehakse endise Kirovi kolhoosi kalatehase valmistoodete hoonesse, mis asub tee ääres Viinistult Pärispea poole sõites. Hoone omanik Jaan Manitski nõustus andma selle avalikuks kasutamiseks, kui MTÜ toetust saab. MTÜ Muusa Kapriis liige Marek Press rääkis, et projekt ei võimalda välisseinu ega katust soojendada, seega saab talvel seal sportida vaid siis, kui puhurid tööle panna. Spordisaal on mõeldud peamiselt pallimängudeks. Ehitajatega hakatakse läbi rääkima järgmisel nädalal.

„Pole põhjust venitada. MTÜl on praegu oma vahendid olemas, et vajalik investeering teha,“ sõnas ta.

MTÜd Pärispea Seltsimaja toetatakse 884 282 krooniga. Raha on mõeldud seltsimaja ehitustööde tehnilise omanikujärelevalve tegemiseks ning seltsimaja rekonstrueerimise esimeseks etapiks – üldehitustöödeks, välisveevarustuse ja kanalisatsiooni paigaldamiseks ning elektrivarustuse rekonstrueerimiseks. Esimeses etapis tehakse maja väljast korda.

Sigula Küla Ühendus saab PRIAlt 938 065 krooni. Selle eest hakatakse Ämmapaju krundile, uue külaplatsi lähedusse, rajama külamaja. Eskiisprojekt on olemas, hoone kogumaksumuseks arvesta­takse 1,6 miljonit krooni.

Raasiku vald
Mallavere ja Pikavere Külaseltsi toetatakse 103 302 krooniga. See on mõeldud infopunkti rekonstrueerimiseks ning sinna kahe arvutikomplekti, printeri, UPSi, kahe töölaua ja nelja klienditooli ostmiseks. Külavanem Kaido Kirsipi sõnul on avalikuks internetipunktiks mõeldud ruumi remonti alustatud. Tuba asub Pikavere kaupluse taga, seal on juba peetud külakoosolekuid. Soov on i-punkt tuleva aasta alguseks valmis saada.

Kiviloo Külakeskus saab PRIAlt 938 796 krooni külakeskusele muinsuskaitse eritingimuste projekti koostamiseks ning mõisa valitsejamaja esimese etapi rekonstrueerimiseks. Kavas on majale peale panna valtsplekk katus ning renoveerida välisfassaad.

Aru Talu Artali otsustati toetada 907 947 krooniga, mis on mõeldud Mallavere külale paadisilla ehitamiseks ja tiigi rajamiseks. Omaosalusena tuleb lisada 40 protsenti. 

Ettevõtja Ivar Kaijanen rääkis, et esimeses etapis on kavas Mallavere soise ala peale rajada tiik, kus oleks suvel võimalik ujuda ning kanuudega sõita, talvel uisutada. Alustatakse nii ruttu kui ilm lubab. Kui suvi jätkub vihmasena, ha­katakse tiiki kaevama talvel või järgmisel kevadel. Igal juhul on kavas kavandatu tuleval aastal ellu viia, et siis projekti jätkata. Järgmises etapis peaksid samasse tulema ka kiiged, mänguväljakud, lasketiir, lindude-loomade vaatluskohad jm.

Eelmine artikkelTehti kahjutuks mürsk
Järgmine artikkelHTÜ loeb 100. sünnipäeva Kuusalu ühistu loomisest