Kuusalu pensionäride ühenduse 20 aktiivset tegutsemisaastat

3293

MTÜ Kuusalu Pensionäride Ühendus asutasid SILVI TALPSEPP ja JULIAN PATRAK.

Aprilli viimasel pühapäeval olid Kuusalu Söögitoas lauad kaetud ümbruskonna pensionäride ametlikult organiseeritud seltsielu 20. aastapäeva peoks. Osalejaid kogunes üle 90. Muusikat tegi ansambel VVV Vihasoost, mõne lauluga esines Kuusalu seenioride ansambel Viisiveeretajad.

Vallavanem Urmas Kirtsi andis üle Kuusalu vallavalitsuse tänukirja pensionäride ühenduse kauaaegsele juhatuse esimehele ja ettevõtmiste eestvedajale Silvi Talpsepale.

MTÜ Kuusalu Pensionäride Ühenduse vanust loetakse ajast, kui see registreeriti 1994. aastal. Alates kevadest 2011 on organisatsioon ümber vormistatud Kuusalu Seenioride Seltsinguks.

MTÜd juhtis Silvi Talpsepp. Seltsingu juht on Anu Ojaste. Mõlemad võtsid aastapäevapeol sõna ja meenutasid ühiseid tegemisi.

SILVI TALPSEPP: „Olin otsekui tüütu putukas.“

„Pensionäridel ei olnud tegevust, sellepärast asutasime ühenduse. Vahel küll käidi koos rahvamajas, kus Linda Sarapuu ja Ellen Part tegid pensionäride klubi, aga pidevat seltsielu polnud. Pakkusin, et võiksime luua pensionäride ühenduse. Rutt Tomingas võttis endisel vallavanemal Julian Patrakul õlgadest kinni, et tulgu appi. Julian pani ametliku osa kokku, tegime põhikirja,“ meenutab Silvi Talpsepp Sõnumitoojale.

Juhatusse valiti piirkondade esindajad. Saunja-Kodasoo esindaja oli Roman Vilbaste, Valkla-Rummu küladest Lidia Tullus, Kiiust koos Põhja ja Allika külaga olid Evi Heinlo ja Evi Savet, Sigula ja Hirvli esindaja oli Hiljo Piiskoppel, Kolgast Maie Aberg ja Mari Mikk, Pudisoo ja Tsitre küladest Paul Õun, Kuusalust Asta Adrat ja Silvi Talpsepp. Esialgu juhtis ühendust Julian Patrak.

Silvi Talpsepp: „Kui Julian suri, valiti mind juhatuse esimeheks. Olen töötanud külanõukogu esimehena, paljud inimesed on tuttavad, organiseerimine ongi kogu mu elu olnud. Juhatus sai kokku iga kuu esimesel teisipäeval. Panime uue kuu plaanid paika. Tegevusi oli palju. Jaanuaris oli uusaastapidu, et üksteisele head uut aastat soovida. Veebruaris vastlapäev ja vabariigi aastapäev, märtsis kevadpidu, mais emadepäeva tähistamine. Juunis, juulis, augustis käisime ekskursioonidel. Aravetel oli me sõprusorganisatsioon, sealsete eakatega kohtusime. Oktoobris tähistasime eakate päeva, novembris isadepäeva ja detsembris oli jõulupidu. Pidevalt õnnitlesime juubilare.“

Üldkoosolekud toimusid kord aastas ja kogu aeg valiti Silvi Talpsepp tagasi juhatuse esimeheks. Ta kommenteerib nüüd: „Taheti, et jätkan eestvedajana. Olin otsekui tüütu putukas, ajasin nii palju peale, et ikka aidati meid, kui abi oli vaja. Vald toetas rahaga, ka teised tulid appi. Pensionäride ühendus oli väga vahva seltsielu koht. Me laulumemmed tulid enne iga pidu kaks tundi varem kokku, algas võileibade ja -saiade tegemine. Lauad olid rahvamajas kaetud 120-160 inimesele.“

Esmalt andis vallavalitsus pensionäride ühendusele ruumid Kuusalu tervisekeskuse alumisele korrusele, kus nüüd on perearstid. Tohtrite kabinetid olid tookord teisel korrusel. Julian Patrak kasutas omaette kabinetti. Sisse seati eraldi väike kööginurk. Ruumi jätkus harjutamiseks nii laulunaistele, võimlemisrühmale kui ka pensionäride tantsurühmale.

Hiljem, kui politseijaoskond kolis Kuusalu tee 8 majast ära, anti ühendusele toad sinna. Tervisekeskuse alumine korrus läks arstide kasutusse. Rahvamajja sai pensionäride ühendus ruumi 2005. aastal, kui valmis juurdeehitus.

ANU OJASTE: „Püüame haarata nooremaid pensionäre.“

Anu Ojaste on Kuusalu lasteaia endine juhataja ja käib veel praegugi paaril päeval nädalas lasteaias tööl.

Ta kõneleb, et aktiivseid liikmeid on seltsingus 150 ringis: „Paljud on üsna eakad. Püüame oma tegevusse haarata ka nooremaid pensionäre, aga osad ei taha tunnistada, et on jõudnud pensioni­ikka. Kui juba mõnda aega kodus oldud, tullakse meie sekka.“

MTÜ muudeti seltsinguks tema sõnul seetõttu, et nii on paberimajandust vähem. Samas aruandekoosolek toimub ikka igal aastal ja siis tehakse ka valimised.

Juhatus on 10liikmeline: Anu Ojaste, Evi Heinlo, Tiiu Aasa, Tiiu Lepnurm, Laur Sits, Mati Mäits, Õie Seen, Liia Vilepaju, Mari Mikk, Maie Aberg.

Anu Ojaste: „Meil on palju üritusi, mis aastate jooksul saanud traditsiooniliseks. Kevaditi toimub Memme-Taadi pidu, kuhu sõidame suure bussiga: vanaemade tantsurühm Tiiu, Viisiveeretajad ja ka seeniorid, kes ise ei esine. Ekskursioonidele läheme suvel mitmel korral, Jaan Masing on hea reisijuht. Palamuse laadal käime ning teatris-kontserdil, kolmapäevadel on odavamad hinnad. Võetame osa huumoripäevast. Tähistame emade- ja isadepäeva, eakate päeva, õnnitleme juubilare. Aasta lõpus on pidulik lõunasöök Kuusalu söögitoas.“

Kuusalu vald on toetanud seltsingut viimastel aastatel 1200-1400 euroga.

Kuusalu Seenioride Seltsing kuulub Harjumaa Pensionäride Ühendusse ja ka vabariiklikku liitu

Eelmine artikkelAnija vallas oli traditsiooniline jüriööjooks
Järgmine artikkelSotsiaalministri sõnum Valkla Kodus: kogukonda tuleb kaasata