Eestit esindanud Kuusalu noorkotkaste neljaliikmeline võistkond võitis Stockholmi maakonnas Vällinges Rootsi Kodukaitse lahingukoolis 19.-21. augustini toimunud rahvusvahelisel sõjalis-sportlikul võistlusel esikoha. Võistkonda kuulusid juulis üle-eestilise Mini-Erna patrullvõistluse võitnud Allen Larin, Ardo Gerd Tuisk, Andreas Idavain ja Karut Luur.
„Läksime Rootsi eesmärgiga saada võimalikult hea koht,“ sõnas tiimi liige, Kuusalu keskkooli õpilane Allen Larin.
Tema, Ardo Gerd Tuisk ja Andreas Idavain on noorkotkaste Kuusalu, Karut Luur Jägala rühma liige, Allen Larin on 17, teised 18aastased.
Rahvusvahelisest võistlustest Vällinges võtsid osa 28 võistkonda, lisaks rootslastele ja eestlastele ka võistkonnad Lätist ja Leedust. Eestist käisid Rootsis peale Kuusalu noorkotkaste suvise Ernakese võistluse võitnud Lääne ringkonna kodutütred, kes saavutasid kodutütarde hulgas samuti esikoha.
Naerul nägudega poisid Eestist
„Me võitsime Rootsis ainult ühe ülesande, kuid kokkuvõttes saime ikkagi esikoha. Nii et alati ei pea olema kõiges parim, vaid lihtsalt järjepidevalt hea,“ märkis Kuusalu noorkotkaste võiduka tiimi liige Allen Larin.
Ta rääkis, et Rootsi võistlus oli teistsugune kui Eestis: „Meil on enamasti patrullvõistlused, mis algavad reede öösel ja lõpevad pühapäeval. Kogu selle aja tuleb olla rajal ja orienteeruda. Väga tähtis on vastupidavus ja enda sundimine, et alla ei annaks. Rootsis võistlesime vaid päeval ja õhtul, öösiti saime telkides magada.“
Võistluspaika jõudsid Eesti noorkotkad reede pärastlõunal, eri aladest koosnev kompleksvõistlus algas laupäeva hommikul. Esimesed võistlusalad olid täpsusvisked granaati imiteeriva metallist esemega ja objektide vaheliste kauguste määramine mõõtevahendeid kasutamata. Kaks järgmist ülesannet olid aja peale takistusraja läbimine, üle tuli saada ka suurest merekonteinerist, ning üllatus-ülesanne, kus püüti neljakesi kolmel suusal takistustest mööda manööverdada. Pärast lõunat jätkus võistlus laskmisüles-annetega. Lisaks sportrelvast laskmisele oli ka laskejooks – märki tulistamiste vahepeal tuli läbida jooksuring. Esimese päeva viimane ala oli teateorienteerumine. Esialgu läks nelja kontrollpunkti otsima igast võistkonnast üks liige, tema andis teate üle lahingpaarile, kel tuli neli kontrollpunkti läbida koos, seejärel startis ankrumees, kes pidi samuti leidma üles neli kontrollpunkti.
„Lõpetasime võistluse teise ajaga, aga kuna esimesena lõpetajad ei suutnud üht kontrollpunkti üles leida, võitsime meie,“ lausus Allen Larin.
Esimese võistluspäeva paremusjärjestus pani paika teise päeva stardijärjekorra. See tähendas, et Kuusalu noorkotkastel tuli pühapäeva hommikul kell 7 esimesena rajale startida. Võistlus algas orienteerumisega koolist relvaruumi, sealt relvadega edasi lasketiiru, kus oli kiirlaskeharjutus – instruktori märguande peale pidi laskma 10 sekundit üleval olnud märki. Võistkonna kõigil liikmetel tuli lasta 4 padrunit. Iga märgist möödalastud padrun tähendas trahviringi: „Tabasime 16 märgist 8, mis tähendas kaheksa trahviringi. Jooksime need ära ja läksime orienteerumisrajale. Ületasime finišijoone esimesena. Kui hommikul oli meie edu järgmise võistkonna ees 14 minutit, siis lõpuks oli see kahanenud seitsmele minutile. Aga me võitsime!“
Hiljem kuulsid Kuusalu noorkotkad, et kaasvõistlejad olid öelnud – kui nemad lõpetasid hingeldades, siis Eesti poisid tulid üle finišijoone naerul nägudega.
„Ka meil ei olnud lihtne, pidime samuti kõvasti pingutama, kuid finiši ületasime tõesti naeratades,“ ütles Allen Larin.
Ta märkis, nende edu võti on, et tiimi tuumik on olnud kaks ja pool aastat sama ning koos on käidud kümnetel võistlustel, koostöö on nii-öelda paika loksunud.
„Meil on omavahelisi erimeelsusi olnud väga harva,“ kinnitas Allen Larin ning lisas, et mitu ööd-päeva kestvatel patrullvõistlustel on väsimus lõpuks nii suur, et rajal tülitsemine oleks energia mõttetu raiskamine.
Järgmise võistluse korraldavad ise
Võiduka tiimi liikmed Kuusalust on noorkotkad olnud ligi neli aastat. 2018. aastal korraldas nende rühmapealik Mattias Idavain Kuusalu koolis noorkotkaste organisatsiooniga tutvumispäeva ning hakkas noori õpetama. Kuna praegu on Mattias Idavain ajateenistuses, teevad rühma noorematele liikmetele – noorkotkaks saab alates 7. eluaastast – väljaõpet Allen Larin ja Andreas Idavain.
Rühma nimekirjas on kokku 38 liiget vanuses 7-18.
„Kui keegi tahab meiega liituda, tulge! Meil on Kuusalu koolis igal nädalal koondused, lisaks üks-kaks korda kuus laagrid ja võistlused. Suvel on minul olnud vaid kaks nädalavahetust, kui pole käinud laagris või võistlemas,“ rääkis Allen Larin.
Järgmise võistluse korraldavad Kuusalu noorkotkaste rühma vanemad liikmed koos pealinna nelja kodutütrega ise. Võistlus Välkrännak toimub 3.-4. septembrini: „Saime selleks Kaitseliidu kaudu noorte omaalgatuslike toetuste programmist tuge. Osalevad 12 noorkotkaste ja kodutütarde rühma Harjumaalt, Tallinnast, Läänemaalt ja Lõuna-Eestist, ka meist nooremad Kuusalu noorkotkad saavad end proovile panna. Võistlus algab Venemäe telkimisalalt, kulgeb Kosuni ja sealt Kuusallu. Tegu on patrullvõistlusega, kontrollpunktides tuleb täita ülesandeid, mis eeldavad meeskonnatööd ja teadmisi. Orienteerutakse ka öösel, rajal tuleb vältida vastutegevust.“