Kuusalu laadal oli üle 2500 külastaja

5148

Kuna ilm oli külm ja tuuline, käis Kuusalu traditsioonilisel mailaadal mullusest vähem rahvast.

MTÜ Kuusalu Valla Külade Ühing korraldas möödunud pühapäeval, 1. mail kihelkonna mailaata 11. korda. Kui varasematel aastatel palusid noored abilised laadaplatsile suunduvate teede otstes kõigil külastajatel panna korjanduskastidesse 1 kroon, et teada saada, kui palju rahvast käis, siis seekord küsiti 20 eurosenti. Külade ühingu juhatuse liige Peeter Kivimäe ütles, et laadapäeva õhtul loeti kastidesse pandud rahad üle ning külastajate arvuks saadi 2500. Ta arvas, et tegelikult võis külastajaid olla veidi rohkem. Mullu loendati ühekroonistega mailaada külastajate arvuks 2600, üle-eelmisel aastal 3400.

Nagu tavaliselt, pakuti laadal ka tänavu lisaks ostmisvõimalustele kohalikku kultuuriprogrammi. Seekord polnud Kuusalu pasunakoori ega koore, sest nende dirigendid ei saanud kaasa teha. Esinesid Kuusalu lastekollektiivid: Ljudmilla Loss-Maibergi, Milena Lossi, Eve Õuna ja Tiiu Kassi tantsijad ning Merilin Järve laulustuudio lauljad. Tantsisid vanaemade tantsurühm Tiiud ja segarahvatantsurühm Kabujalakesed. Tavapärasest erinev oli see, et esinejate seas oli Tallinnast noortekoor Vox Populi, kes reklaamis augusti alguses Kõrveaias, maestro Veljo Tormise sünnikohas, taas mängitavat lavastust „Pariisi linnas Londonis“.

Mõnigi esineja kommenteeris, et nii külm ei ole varem laadal olnud. Kiideti lapsi, kes esinesid õhukestes kostüümides hoolimata jahedast tuulest.
Meenutati, et ühel mailaadal hakkas päeva teises pooles lund sadama, kuid esineda oli tookord soojem kui seekord.

Müüjaid oli kokku 103. Eelnevalt registreerunuid oli rohkem, 130. Parematel aegadel on mailaadal olnud ka 140 müüjat, kuid masuaeg annab tunda, müügipindade meetreid võeti samuti vähem, tõdesid korraldajad.

Kuusalu Valla Külade Ühingu juhatuse liige Tiiu Lepnurm: „Need laadamüüjad, kes aastast aastasse alati siia tulevad, kiidavad, et Kuusalus on hea meeleolu. Et ostjad on rõõmsad ja rahulikud, õhkkond meeldiv.“

Ühingu juhatuse liige Tiiu Aasa kiitis noori abilisi, kes on mitmel aastal kaasa aidanud ning tänu sellele järjest kogenumad. Noormehed Kaupo Kiilaspää, Kuldar Kivimäe, Ott Tammemäe, Toomas Parra, Indrek Rebane, Rico Lees, Georg Kuusk aitasid kahel päeval, laupäeval seadsid rahvamaja ümbrust laadaks valmis ja pühapäeval olid väljas korjanduskastidega. Tüdrukud Eliise Proos, Katariina Velpler, Diana Elisa Tammiste ja Gitte Lees abistasid pühapäeval.

Peeter Kivimäe: „Loodame neist tuleviku laadakorraldajaid.“

Ka tänavu oli laadal istikute ja lillede-taimede ning tööstuskaupade müüjaid. Taas oli välja tuldud ka mitme heategevusliku ettevõtmisega. Kuusalu lasteaia Jussike hoolekogu eestvedamisel müüdi laada Maikohvikus lapsevanemate valmistatud küpsetisi, saadud summa, kokku üle 200 euro, antakse lasteaia poiste rahvariiete valmistamise toetuseks. Kuusalu saalihokinaiskonna Eluterve Naine aktiivsed liikmed olid keetnud laadalistele hapukapsasuppi, küpsetanud ja teinud ka võileibu. Nemad kogusid müügiga raha spordi toetuseks.

Veidi kehvemini läks Kuusalu naiskodukaitsjate ja kodutütarde müügiletiga, kus kaubeldi küpsetistega, et toetada kodutütarde tegemisi. Nende telk oli pandud kaitseliitlaste telgi juurde rahvamaja taha, nagu on olnud varemgi. Kuid seekord oli suur lastebatuut paigutatud ette ja nad ei paistnud välja, eelmistel kordadel on batuut olnud teises kohas ning kõik laadal pakutav paremini näha ja üles leitav.

Taas oli laadakohvik avatud ka Kuusalu teemajas, kuhu oli üles pandud Koostegemise Rõõmu käsitöönaiste lapivammuste koolituse esimese kursuse tööd – viltimistehnikas valmistatud kotid.

Kahjunõuded elektriühenduse tõttu
Korraldajad rääkisid, et varasema kümne aasta jooksul on laadapäev sujunud suuremate viperusteta, kuid seekord tekkisid tõsised probleemid seoses elektrivarustusega. Rahvamaja elektrikaablil oli senine 64amprine otsik vahetatud poole väiksema, 32amprise vastu, kuid laadakorraldajad seda ei teadnud.
Tekkisid voolukatkestused, ühel toitlustajal põlesid läbi kolm mikrolaineahju ning laadapäeva lõpus esitas kahjunõude ka müüja, kes kasutas laenatud kaardimakseterminali ning see oli läinud rivist välja.

Peeter Kivimäe selgitas, et tööstusvoolu võtmiseks pani kuus aastat tagasi kaablile võimsama otsiku külade ühing: „Muretsesime selle just laatade jaoks ning seni toimis kõik laitmatult. Pühapäeva hommikul selgus, et otsik on vahetatud, meile ei olnud seda teatatud. Kuna elektrit oli vaja anda mitmele poole, tekkisid voolukatkestused ning kaks firmat esitasid kahjunõuded. Saime teada, et võimsam otsik viidi augustis Kõrveaiale, meile sellest ei räägitud.
Informeerisin vallavanemat juhtunust, ta soovitas panna materjal kokku ja esitada vallavalitsusele, võib-olla aidatakse kahjude hüvitamisel. Varem on vallaeelarvest mailaata toetatud, tänavu esimest korda mitte. Peame saama hakkama müügikohtade eest tasutud ja rahvaloendusega kogutud rahaga.
Samas tuleb maksta teisaldatava lava, WCde, rahvamaja rendi ning prügiveo eest. Mitmel pool saadakse laadakorraldamiseks raha külastajapiletitest, meie pole seda rakendanud.“

Kuusalu vallavanem Urmas Kirtsi: „Vallavalitsus kindlasti käsitleb kahjunõuete küsimust, kui materjalid esitatakse. Kuid kõigepealt peavad kahjunõuded olema tõestatud.“

Eelmine artikkelSõiduauto põleng
Järgmine artikkelTeeme Ära talgutel osales Ida-Harjus üle 500 inimese