Kuusalu kirikukellade helinast

841

Kuusalu aleviku osasid elanikke häirib uute kirikukellade helin.

Sõnumitooja toimetus sai Kuusalu elanikult Asko Valdmannilt kirja „Kiriku oskuslik turunduskommunikatsioon”, mille  avaldame täies mahus  Kirjakasti rubriigis lehekülg 5.

Ta leiab, et kiriku vastvalminud kellade helistamisel peaks arvestama ka hilisemate ärkajate ja öösiti töötajatega ehk inimestega, kellel on pühapäeva hommik nädalas ainuke aeg, millal kauemaks voodisse jääda.

EELK Kuusalu koguduse õpetaja Jaanus Jalakas on novembrikuus USAs Los Angelese koguduses külalisõpetaja. Seetõttu pöördus toimetus selgituse saamiseks Kuusalu elaniku, uute kirikukellade seadistaja Toomas Mäeväli poole. Tema firma Mäeväli Orelitöökoda vahendas uute kirikukellade valmistamist Saksamaal.

Toomas Mäeväli ütles, et üks kirikukell lööb täistunde alates hommikul kella 7 kuni õhtul kella 20ni. Laupäeva õhtul kella 18 ajal teatab kellahelin puhkeaja algusest. Pühapäeva hommikul kell 10 löövad kaks kella, et anda teada kell 11 algavast jumalateenistusest. Kella 10.30 ajal helisevad kaks väiksemat kella ning kell 11 löövad kõik neli kella. Igal päeval kell 12 kõlab pikemalt keskpäevahelin.

„Hea, et on tulnud tagasisidet, see tähendab, et kellasid märgatakse,” sõnas Toomas Mäeväli. „Tean, et ka Jaanus Jalakas on saanud ühe e-kirja, kus kurdetakse valju helina üle. Kogume arvamusi selle aasta lõpuni, et siis otsustada, kas ja kuidas kellahelinat suunavat arvutiprogrammi muuta.”

Ta lisas, et käesoleva nädala alguses paigaldatakse kirikutorni kõlaaknad. Nende ribid hakkavad kellahelinat suunama sedasi, et lähikonnas kostaks vähem ja kaugemale rohkem.

„Nõukogude ajal plaaniti Kuusalus kirik lammutada. Selline kavatsus on dokumenteeritud ja tänini säilinud. Seoses sellega ehitati korrusmajad kirikule päris lähedale, eriti valjult võib kellalöömine kostuda Ahrensi 2 ja 4 majja. Oleme ka ise paljude inimestega vestelnud ning aru saanud, et korteritesse, kus on pakettaknad, kellahelin ei kosta,” rääkis Toomas Mäeväli.