Kuusalu keskkool avas muuseumi

1884

Muuseum on Kuusalu kooli vana võimla endises laoruumis.

Reedel, 16. oktoobril lõigati Kuusalu koolimajas koos kooliperega pidulikult läbi lint muuseumi ukse ees. Seejärel oli kõigil võimalus väikese muuseumitoaga tutvuda.

Muuseumi rajaja, ajaloo õpetaja Merja Rumm rääkis, et idee tekkis seoses koolimaja ventilatsiooni- ja küttesüsteemide rekonstrueerimisega, sest siis hakati endistest kooliaegadest seismajäänud kraami prügimäele viima. Ta sai jaole ja praegu on mõnigi ese leidnud paiga muuseumis.

Tuba on jagatud kaheks. Ühel pool on materjalid Kuusalu kooli ajaloo kohta – kooli endine lipp, koopiad 1889., 1905. ja 1915. aasta tunnistustest ning vanadest fotodest ja palju muud.

Merja Rumm: „Kooli ajaloo kohta on meil materjali tänu Laine ja Heino Kadajasele ning Menda Kirsmaale, kes on neid kogunud. Kui Heino Kadajas jäi koolist pensionile, süstematiseeris ja kirjutas ta palju.

Teises pooles on asju nõukogudeaegsest kooliajast. Seintele on pandud endisi koolivorme ja spordiriietust, pioneerikaelarätte, vimpleid. Näha saab omaaegseid spordijalanõusid, koolikotte, õpikuid. Ka on seal kaks klappidega koolipinki – varasemast ajast selline, mis oli üle värvitud, ja hilisemast perioodist saepuruplaatidest tehtud ning üle lakitud.

Sahtlis on ehtsad õppevahendid: endisaegseid pasta­pliiatseid, joonlaudu, vildikaid. Üks eriline eksponaat on Piret Kirsila vanavanaisa laulude vihik. See on alustatud 11. märtsil 1876. Vanavanaisa perekonnanimi oli Kirstein, eesnime ei tea.

Merja Rumm rääkis veel, et õpilased küsisid, kas muuseumisse võib kodust esemeid juurde tuua. Ka on ümbruskonna inimesed lubanud pilte ja muid materjale, kuid seni pole need temani jõudnud. Fotodest ja dokumentidest tehakse koopiad, neid ei pea ära andma.

Merja Rumm lisas, et muuseum on avatud kõigile huvilistele: „Kes tahab tulla, andke kooli teada. Kui mul tundi pole, olen valmis ukse avama ja muuseumi näitama.”

Eelmine artikkelPõles elumaja katus
Järgmine artikkelKuusalu uued kirikukellad jõudsid kohale