Kuusalu Eakate Kodu tähistas 15. sünnipäeva mitmes jaos

2290

Eakate Kodu elanikele ja külalistele esinesid Kuusalu kooli laulupoisid TAAVI ESKO juhendamisel.Esimene töötaja võeti ametisse 22. augustil 1994, esimene klient tuli 30. augustil.

Kuusalu Eakate Kodu on asutamisest alates paiknenud Kuusalu keskel endise ambulatooriumi kirikupoolses servas allkorrusel. Põrandapinda on kokku sadakond ruutmeetrit, sellele mahuvad 4 tuba klientidele, keda on kokku 10, ning köök, fuajee ehk elutuba ja duširuum WCga.

Kuna pinda on vähe, korraga mahub elutuppa istuma kuni paarkümmend inimest, kutsuti sünnipäevaks külla kahes jaos – hommikupoole Kuusalu vallamaja töötajad, EELK koguduse õpetaja koos abikaasaga, perearstid ja teised koostööpartnerid ning pärastlõunal endised töötajad ja ka kõik huvilised, kes soovisid näha, kuidas eakate kodus elatakse.

Rahvast käis reedel, 18. septembril korraldatud pidulikul tähistamisel rohkesti ning nii hommikul kui ka pärastlõunal oli kohati päris kitsas. Ka torti lõigati lahti kahel korral. Eakate kodu personal rõõmustas vallalt saadud kingituse, suure kohviautomaadi, üle.

Juhataja Küllike Enok rääkis, et esialgu oli mõte viia sünnipäevapidu valla mõne suurema asutuse ruumidesse, aga siis oleks olnud keeruline toimetada sinna eakate kodu elanikke. Nüüd võisid memmed, kui sünnipäevamelust väsisid, vahepeal oma voodisse puhkama heita.

Endisi kolleege käisid õnnitlemas esimene juhataja Ene Rahurand, kes sel aastal on eakate kodus veerand kohaga ametis meditsiiniõena, ning temalt ameti üle võtnud Ülle Pau. Liigutusepisarad silmis tänas oma kunagisi abilisi heade sõnade eest Kuusalu valla endine sotsiaalnõunik Helle Lepik. Meenutati ühiseid aegu ja kiideti praeguseks ainsana alustajatest ametisse jäänud Valve Pajupuud, keda juhataja nimetas asutuse raudvaraks.

Hommikupoole esinesid eakate kodus Estonia lauljad, pärastlõunal laulsid Kuusalu keskkooli 5.-7. ning 10. klassi noormeeste ansamblid, neid saatis akordionil muusikaõpetaja ja dirigent Taavi Esko. Kaks tervituslaulu laulis Kuusalu pensionäride ühenduse memmede koor, kuhu kuulub ka eakate kodu kauaaegne töötaja, vabatahtlikuna eakate kodule eelnenud kriisikodus tööd alustanud Rutt Tomingas.   

Küllike Enok: „Meie tuleme siia tööle teiste inimeste koju, peame siinset elu vaatama läbi nende silmade. Meie töötajad saavad sellega hakkama. Kõik, kes töötavad vanuritega, on austust väärt.”

Küllike Enok asus juhataja ametisse mais 2004. Ta jutustab, kuidas esialgu oli suur unistus, et eakate kodus saaks tehtud remont. 2006. aasta suvel olid eakate kodu kliendid ajutiselt Loksa ravikeskuses, remonditud ruumidesse koliti novembris 2006. Nüüd on suur unistus, et eakate kodu saaks endale suuremad ruumid, kõige parem, kui omaette maja.

„Tervitan Laurentsiuse seegi asutamise mõtet Kuusalu tee 8 majja. Läheb, kuidas läheb, aga usun, et kunagi me omaette maja saame. Rõõmu teeb see, et suuremate ruumide vajadusest on hakatud palju rääkima ja ka volikogu sotsiaalkomisjonis on sellest juttu olnud. Heameel on ka vallamaja töötajate üle, nad on alati mõistvalt suhtunud eakate kodu muredesse ja soovidesse,” ütles juhataja Sõnumitoojale.

Esialgu kutsuti eakate kodu Kuusalu kriisikoduks. See avati 1993. aasta kevadel Kuusalu valla, Eesti diakooniakeskuse ja Kuusalu koguduse kolmepoolse koostöölepingu alusel. Kuni 1994. aasta sügiseni tegutseti sisuliselt varjupaigana raskustesse sattunud emadele ja lastele.

Ene Rahurand ja Helle Lepik rääkisid, kuidas esialgu töötati vabatahtlikuna. Hiljem tulid palgalised töötajad, kuid kogu mööbel, voodipesu ja ka köögivarustus saadi sotsiaalabi korras Soomest ja Rootsist. Esimesed potid-pannid osteti valla raha eest 2000. aasta paiku. Kuna abivajajaid naisi-lapsi oli üksikuid ning sügisel 1994 tekkis vajadus leida elupaik ühele valla vanurile, muudeti kriisikodu sihtgruppi. 


Kuusalu Eakate Kodu eelarve on 2009. aastal 1 170 300 krooni, sellest personali töötasudeks koos maksudega 857 700 krooni ja majanduskuludeks 312 600 krooni. Ühe eaka ülalpidamiseks ühes kuus kulub 9447 krooni. Klient maksab kulude katteks 95 protsenti pensionist ning kui tal on sugulased, küsitakse neilt lisaks 2000 krooni kuus. Ülejäänud kulud katab Kuusalu vald.

Eakate kodu töötajad: Küllike Enok, Svetlana  Ustova, Valve Pajupuu, Svetlana Filatova, Sirje Laid, Niina Seeberg, Ene-Lea  Suls, Margit Reemann ja  Ene Rahurand. Täiskohaga on 5 töötajat.

Eelmine artikkelMurti sisse ehituskonteinerisse
Järgmine artikkelTormise-selts paneb Kõrveaiale VELJO TORMISE monumentaalportree