Kehrasse kavandatakse hoolekandeküla

814

Kodusid erivajadustega inimestele planeeritakse tühjale põllule Lehtmetsa külla.

Anija vallavalitsus on esitanud ASi Hoolekandeteenused avalduse põhjal vallavolikogule eelnõu hoolekandeküla detailplaneeringu algatamiseks.

Vallavalitsuse haridus- ja sotsiaaltöö vanemspetsialist Marge Raja selgitas Sõnumitoojale, et riigile kuuluv AS Hoolekandeteenused on hakanud kavandama erihoolekannet vajavatele inimestele uute kodude rajamist.

„Praegused hooldekodud on vanad ja suured, nende mammuthoonete asemele tahetakse ehitada uued ja väiksemad. Nii, nagu näiteks suurte lastekodude asemel on hakatud ehitama SOS-külasid,“ rääkis ta.

Eestisse kavandatakse esialgu 8 psüühiliste erivajadustega ja vaimupuudega inimestele mõeldud hoolekandeküla, nende ehitamist rahastab Euroopa Liit. Kuna suur osa erivajadusega inimestest elab Tallinnas ja Harjumaal, tahetakse siia piirkonda rajada kolm küla.

Et leida neile sobivad asukohad, käisid arendajad kevadel läbi kõik Harjumaa omavalitsused, kohtusid valla- ja linnavalitsustega, et leida hoolekandeküladele sobivaid asukohti.

Kuna tegemist on riigile kuuluva ASiga, oli üks tingimus, et küla jaoks vajalik maa kuuluks riigile. Oluliseks peeti ka kommunikatsioonide kättesaadavust, et maatükk asuks looduslikult kaunis kohas ja sinna oleks võimalik rajada puhkeala ning soovitav oli, et planeeritava küla läheduses asuks mõni suurem keskus transpordivõimaluste ja kauplustega.

Lehtmetsa külas valitud maatükil on kõik need tingimused täidetud – asukoht on Kehra külje all, krunt paikneb põllul, mis on piiratud metsatukaga. AS Hoolekandeteenused kinnisvarajuht Kert Kaljula pidas Kehra plussiks lähedust Tallinnale ning head rongiühendust pealinnaga. Harjumaale plaanitakse hoolekandekeskusi veel Vääna-Vitisse ja Paldiskisse.

Kehra hoolekandeküla kavandatakse 56 000 ruutmeetri suurusele alale – Kaunissaare poole sõites põllule, mis algab pärast korrusmaju, kuid küla ei tule kohe suurte majade taha, vaid jääb sellest veidi maad Jägala-Kose maantee poole.

Sinna tahetakse ehitada tegelusmaja, 9 peremaja, millest igaühes hakkab elama 8-10 inimest, abihoone ning spordiväljak ja puhkerajad.

Hoolekandeküladesse sobivate majade saamiseks korraldati ideekonkurss, millele esitatud tööd on praegu väljas näitusel Tallinnas Rotermanni soolalaos. Kert Kaljula ütles, et nende tööde hulgast valitakse välja üks tüüplahendus, mille järgi hakatakse hoolekandekülasid ehitama. Kui kõik läheb plaanikohaselt, peaks erivajadustega inimeste hoolekandeküla Lehtmetsa külas valmima 2012. aastal.

Eelmine artikkelMurti sisse ehituskonteinerisse
Järgmine artikkelTormise-selts paneb Kõrveaiale VELJO TORMISE monumentaalportree