Kuusalu Autobaasi VOLVO-buss läbis 1000 kilomeetrit

4863

22. juunil lähetati Kiiu jaanitulelt uunikumide ringsõidule Kuusalu Autobaasi taastatud buss, roolis peakorraldaja TÕNU PIIBUR Valklast.

Vanaautode tänavune suursõit mööda Eestimaad algas Harjumaal Laitses. Selle peakorraldaja on vanaautode koguja ja taastaja, Tallinna Pelgulinna gümnaasiumi direktor Tõnu Piibur Kuusalu vallast. Tema ja Urmas Valgma firmast Raut on asutanud Loomingulise Ühenduse Kuusalu Autobaas, mis kasutab endise Kuusalu kolhoosi töökoja ruume. Seal taastatakse vanu sõiduautosid ning kolm aastat tagasi hakati korda tegema Rootsist toodud Volvo SKV Katrineholm bussiga, mis on valminud 1962. aastal.

Buss muretseti seetõttu, et Kuusalu kolhoosi rahvast sõidutas aastaid legendaarne ZIS 127, mida juhtis Hans Kurg. Sõitudest tolle bussiga räägiti palju, see tekitas huvi ning Urmas Valgma ja Tõnu Piibur otsustasid leida ja taastada samasuguse bussi.

Kuusalu ZIS 127 on Tõnu Piiburi sõnul maailmas ainsana säilinud alumiiniumkerega seda marki kaugsõidubuss. Selle vahetas kolhoos Ikaruse ja RAF-bussi vastu. Praegu kuulub kolhoosi kunagine ZIS 127 ASi Sebe omanikule Hugo Osulale.

Kiius kordatehtud Volvo-bussi esimene suurem sõit kavandati selleks jaanipäevaks. Kuna MTÜ Kiiu Arendus korraldas 22. juunil piirkonna jaanitule ja Kiiu külapäeva, lepiti kokku, et bussi pidulik teelelähetamine tehakse sel peol.

Samaks ajaks sooviti kokku panna fotonäitus Kuusalu kandi vanadest bussidest. Koha­likelt inimestelt paluti  fotosid, et teha neist koopiad. Saadud fotodega oli võimalik  22. juunil tutvuda Volvo-bussis.

Tõnu Piibur rääkis, et pidulised käisid pilte vaatamas ning meenutati vanu aegu: „Kes kõneles ZISist, kes muu­dest bussidest. Jutustati, kelle isad on rooli keeranud ja emad tagaistmetel istunud. Vanade busside kaudu olid kõik otsekui omavahel sugulased. Fotokogu tuleks veel toimetada, lubati ka pilte juurde tuua.”

Fotosid saadi näituseks kokku kümmekond. Pakkujaid oli rohkem, aga Tõnu Piibur tõdes, et palju oli ühesuguseid pilte: „Ilmselt oli üks fotograaf pildistanud ja andnud ka  teistele.”

Volvo-buss pidas hästi vastu
Volvo SKV Katrineholm läbis vanaautode ringsõidul tuhat kilomeetrit. Sellega sõitis Tõnu Piibur, kaasas naine ja kaks tütart. Urmas Valgma saatis mõnda aega neid uunikum-Volgaga, kuid pidi töö tõttu pöörduma tagasi.

Vanasõidukite ringreisist võtsid osa poolsada masinat. Tõnu Piibur jutustas, et 23. juuni õhtul jõuti Põlvasse, 24. juunil oldi Võrus, 25. juunil Kilingi-Nõmmel ning laupäeval, 26. juunil Pärnus, kus uunikumidega said tutvuda hansapäevade külalised. Samal õhtul sõideti Vändrasse.

Volvo-buss pidas tema sõnul hästi vastu, ainult üks naine istus pakiraami keti katki. Praegu puhkab buss garaažis reisiväsimusest, aga on nii töökorras, et sellega võiks lausa Euroopa-reisi ette võtta.

Kuusalu ZIS 127 valmib tulevaks jaanipäevaks
ASi Sebe kodulehel on foto Kuusalu kolhoosi kunagisest ZISist ning info, et seda kutsutakse ka reaktiiviks ja maan­teede kuningaks, kuna mootor tegi kiirendamisel omapärast undavat ehk reaktiivlennuki õhkutõusmise häält. Esmakordselt kasutati nendes bussides kõrgete seljatugedega istmeid.

Kuusalu ZIS 127 on tehtud aastal 1956. Neid toodeti N Liidus kokku vaid 851, säilinud on teadaolevalt ainult see masin.

Tõnu Piibur ütles, et bussi restaureerimine on pooleli. Omanikuga on kokku lepitud, et ZIS 127 tuuakse kodukandi rahva ette tuleval jaanipäeval.

Eelmine artikkelRaasiku vallas muudeti üüritasusid
Järgmine artikkelKuum rannailm tekitas Valklas suure ummiku