SVEN-OLAV PAAVEL
Kuusalu valla aastapäeval, 7. oktoobril toimub Kuusalu rahvamajas järjekordne Kuusalu ajalookonverents. Kahel viimasel aastal jäi üritus pidamata, kuid ega ajaloolaste töö sellepärast vahepeal soikunud. Tänavune konverents ongi väga mahukas ja mitmekülgne, millest iga kodukandi ajaloohuviline leiab midagi.
Konverentsi avasõnad ütleb vallavanem Terje Kraanvelt, sest Kuusalu valla kui haldus-üksuse loomisest möödub 7. oktoobril 84 aastat.
Konverentsi esimeses pooles tutvustab Kalle Kroon Kiiu mõisasüdame vanimaid inventarinimistuid. Tegu on äärmiselt põnevate ja uurijatelt seni kasutamata allikatega Lundi Ülikooli De la Gardie arhiivist. Need kirjeldavad üksikasjalikult, milline nägi välja Kiiu mõis ja selle kõrval olev tornlinnus 17. sajandi esimesel poolel.
Keeleteadlane Kadri Vider räägib Rahvusarhiivi algatatud vallaprotokollide ühisloome projektist – miks see projekt on ellu kutsutud, mis on selle teaduslik kasutus, mida huvitavat võib koduloo uurija leida vallaprotokollidest ja kuidas igaüks kodust lahkumata saab sellesse oma panuse anda.
Konverentsil on mitu ettekannet loodushoiu ja asustus-ajaloo teemadel. Geograaf Arvo Järvet räägib looduslike tingimuste mõjust asustuse kujunemisele. Bioloog Kristel Vilbaste kõneleb Gustav Vilbastest, siinse looduskaitse asutajast. Kristel Vilbaste ettekande pealkiri on „Kogukond, usaldusmehed ja looduskaitse”. Loore Viires peab ettekande Pikakosest kui Lahemaa hällist ja kultuurikantsist. Ajaloolane Ott Sandrak räägib seni avamata rakursi alt Tsitre mõisapargi rajamisest.
Kirjanik ja ettevõtja Ants Aaman vanem räägib polügoonist – valusast haavast, mis löödi Kuusalu taluperedesse nõukogude okupatsiooni-aja alguses ning ikka ja jälle on lahti kistud, ka taasiseseisvunud Eestis. Ettekanne kannab pealkirja „Elust polügooni kõrval“.
Elle Lepik räägib Kolgas läbiviidud pärandivaderite projektist, milles on kaasatud kooliõpilasi kultuuripärandit hoidma ja talletama.
Käesoleval aastal anti välja Hara küla raamat, mille saamisloost annab ülevaate Ene Velström. Konverentsile tulija võib lisaks Hara raamatule leida suurel hulgal muudki koduloolist kirjandust, mis on saadaval kohapeal soodsa hinnaga. Palume vaid varuda piisavalt sularaha.
Ajalookonverentsi moderaatorid on juba traditsiooniliselt ajaloolased Ott Sandrak ja Allan Alaküla.
Konverents on kõigile osalejatele tasuta. Korraldavad Kolgaküla Selts, Veljo Tormise Kultuuriselts ja Kolga muuseum. Toetavad Leader ja Kuusalu vallavalitsus.