Kuusalu vallavolikogu arutas 30. jaanuari istungil taas käesoleva aasta maamaksu teemat ning kehtestas uue koalitsiooni 10 poolthäälega samad maamaksumäärad, mis kehtisid 2018. aastal. Ühtlasi tunnistas volikogu sama otsusega kehtetuks mullu oktoobris eelmise koalitsiooni häältega vastu võetud määruse, millega oli 2019. aastaks kehtestatud varasemast erinevad maamaksumäärad. Uue vallavalitsuse ettepanekul muudetud määruse vastu hääletasid 30. jaanuari istungil 5 opositsioonivolinikku, 3 jäid erapooletuks.
Vallavanem Urmas Kirtsi selgitas volikogule maamaksumäära muutmise eelnõud tutvustades, et vallavalitsusele laekus hulgaliselt rahulolematust ja nurinaid, väljendati arusaamatust sisemaa hinnatsoonis tehtud maksusoodustuse ja rannaäärse räige, enam kui kaks korda kerkinud maksutõusu üle. Oli suusõnalisi pöördumisi, kirjaliku pöördumise sai vallavalitsus Salmistu inimestelt. „Vallavalitsus võttis kõike seda arvesse ning otsustas segaduse vältimiseks teha volikogule ettepanek muuta määrust ja jätta kehtima need maksumäärad, mis kehtisid eelmisel aastal,“ lausus vallavanem.
Mait Kröönstöm ütles, et mulluste maamaksumäärade korral jääb ligi 90 000 eurot vallaeelarvesse laekumata, ja küsis, mis jääb selle summa võrra vallas tegemata.
Urmas Kirtsi vastas, et vallal puudub veel käesoleva aasta eelarve: „Saame rääkida mõjust eelarve projektile. Kui väheneb tulude pool veidi vähem kui 90 000 euro võrra, tuleb samas mahus vähendada kulude poolt, täpsemalt selgub eelarve menetlemise protsessis.“
Kristo Palu sõnas, et Salmistu külas jagunevad maad kahte tsooni, sisemaa-poolses tsoonis on uue eelnõu järgi maamaksu määr 2,5 protsenti maa maksustamise hinnast ja merele lähemal 1,2 protsenti. Arvutus näitab, et 2018. aasta maksumäärade järgi maksid Pedassaare suvilapiirkonna maaomanikud vähemväärtuslikuma maa eest 25 protsenti rohkem maamaksu, kui mere ääres asuvate sama suurte, aga kallimate kruntide omanikud.
Vallavanem tõdes, et maamaks rannikualal ja pisut kaugemal on Salmistul erinev, kuid temale antud info järgi mõjutas eelmise koalitsiooni kehtestatud maksumäär reaalselt tasutava maamaksu osas eriti ebaõiglaselt neid, kes said maareformi käigus talumaad tagasi rannaäärses piirkonnas. Kui vaadata, kui palju Salmistu inimesed peavad maksma maamaksu kas ühel või teisel pool teed, mis on hinnatsoonide piir, tuleb rannaäärsete tagastatud talumaade puhul tasuda maamaksu sadu eurosid rohkem.
„Täiesti mõistetamatu hinnaerisus on tehtud ka hinnatsoonis, mis lõpeb numbritega 009 – eelmise vallavalitsuse selgituses oli, et selle hinnatsooni puhul on tegu valla südamega, mis on emotsionaalne ja mittepädev selgitus,“ lisas ta. Sellesse sisemaa hinnatsooni kuuluvad Kolga, Uuri, Mustametsa, Vahastu, Kahala, Sigula, Hirvli, Ilmastalu, Aru, Kosu, Rehatse ja Kursi küla.
Kristo Palu nentis repliigina Salmistu olukorrale viidates: „Mõne maaomaniku tõttu kehtestate ebaõiglase maamaksu sadadele teistele maaomanikele.“
Urmas Kirtsi märkis, võimalik, et maamaksumäärad tuleb üle vaadata ja korrigeerida, eelnõu sai esitatud, sest põhjalikumateks analüüsideks aega ei olnud: „Vallavalitsus otsustas teha sammu tagasi. Võtame aja maha, võimalik, et tuleme aasta lõpus selle teema juurde uuesti.“
Andres Heinver tuletas meelde, et umbes aasta tagasi, kui Urmas Kirtsi oli enne eelmise kevade võimuvahetust vallavanem, kinnitas ta, et 2019. aastal peab valla tulusid kasvatama maamaksu arvel: „Mis juhtus nende seisukohtadega nüüd, kui Urmas Kirtsi on taas vallavanem?“
Urmas Kirtsi vastas, et kõik võimalikud tuluallikad tuleb üle vaadata ja korrigeerida, vallavalitsus tuleb maamaksumäärade juurde uuesti aasta lõpus.
Enn Kirsman: „Sain selle volikogu liikmeks hiljuti. Esitan retoorilise küsimuse – kui aasta tagasi kõlbas see sama eelnõu teile üksmeelselt 2018. aasta maksumäärade kehtestamiseks, siis miks aasta hiljem leiate sellest ebaõigluse?“
Marti Hääl: „Eelmine vallavalitsus võttis maksumäärade kohta riiklikult tunnustatud kinnisvaraeksperdi seisukoha. Kui peamine põhjus on 009 lõppeva tsooni ebaõigluse lahendamine, siis miks uus vallavalitsus läks seda teed, et selle hinnatsooni maksumäära muutmise asemel luuakse kordades suurem ebaõiglus rannaäärsetes külades. Olen sellele ebaõiglusele Juminda poolsaare näitel varem avalikult tähelepanu pööranud. Maamaksu seaduse mõistest lähtuvalt peabki olema kõrgem selle kinnisvaraomaniku maamaks, kellel on kallim maa.“
Vallavanem rõhutas, et põhjus ei olnud ainult 009 lõppeva tsooni maksumäär, vaid ka rannaäärsete maade räige maksustamine: „Kui tuuakse Lahemaa rahvuspargi näide, siis tuletan meelde, et Lahemaal on maaomanikel maamaksu soodustus 50 protsenti, mis oluliselt vähendab nende väljamakseid maksuametile. Vallavalitsus on tulnud välja ettepanekuga kehtestada see maamaksumäär, mille kehtestas aasta eest volikogus sama seltskond.“
2018. aastal laekus Kuusalu valla eelarvesse maamaksu 342 270 eurot, tänavuseks laekumiseks prognoosib vallavalitsus 348 000 eurot.