Vallavalitsus teeb volikogule ettepaneku pikendada külavanemate volitusi käesoleva aasta lõpuni tagasiulatuvalt 1. juunist.
Vallavolikogu kinnitas neli aastat tagasi, 28. mail 2014 Kuusalu valla külavanema muudetud statuudi. Selles täpsustati külavanema ja külakogu valimise protsessi, külavanema õigusi ja kohustusi. Esmakordselt lisati statuuti külavanema volituste kestus ning ülesannetest vabastamise kord.
Statuudi rakendussätetes on märgitud, et 1. juunil 2018 lõpevad volitused neil külavanematel, kelle volitused kehtisid statuudi jõustumisel.
Vastavalt statuudile nimetatakse Kuusalu vallas külavanem ametisse neljaks aastaks. Hiljemalt kolm kuud enne külavanema volituste lõppu saadab Kuusalu vallavalitsus külavanemale teate volituste tähtaja lõppemisest. Hiljemalt üks kuu enne ametiperioodi lõppu tuleb külavanemal või külakogul korraldada uue külavanema valimine.
Statuudis on ka lause, et külavanemal, kelle volitused on lõppenud, on võimalus valimistel uuesti kandideerida ning olla valitud piiramatu arv kordi.
Abivallavanem Anu Kirsmani andmetel lõppesid statuudi järgi tänavu 1. juunil 34 külavanema volitused. Neist 29 puhul on fikseeritud volituste jõustumise aeg ehk olemas on andmed, millal nad külavanemaks valiti. 5 külavanema kohta pole seni leitud andmeid nende valimise kohta. Kokku on Kuusalu valla külavanemaid nimekirjas 47, külasid on vallas 64.
Abivallavanema sõnul ei märgatud külavanemate volituste lõppemist õigeaegselt Kuusalu vallas pärast kohalikke valimisi rohkem 7 kuud kestnud poliitiliste segaduste tõttu ning ka seepärast, et mitu kuud ei olnud vahepeal sotsiaalvaldkonna abivallavanemat, kes tegeleb külavanemate teemaga.
Anu Kirsman: „Volituste lõppemise säte pandi statuuti selleks, et ka need külad, kus on sisuliselt valdade taasloomise ajast olnud sama külavanem, saaksid soovi korral valida uue külavanema või otsustada, et tahavad senise külavanema jätkamist. Vajadus tuli sellest, et oli külaelanikke, kes käisid vallamajas rääkimas, kuidas sooviksid külavanema vahetust, kuid ei julge seda teemat üles võtta.“
Ta lisas, et külavanemad said vallavalitsuselt möödunud nädalal e-kirja, milles on väljavõte statuudist volituste lõppemise tähtaja kohta ja loetelu, millistes külades pole seni külavanemat valitud või jäi külavanem 1. juunist volitusteta: „Saime vastuse ühelt külavanemalt, kes küsis, kuidas tohib sellises olukorras külaraha kasutada.“
Kuusalu vallavalitsus arutas 13. juuni istungil külavanemate volituste küsimust ning otsustas teha volikogule ettepaneku pikendada volituste kehtimise tähtaega käesoleva aasta lõpuni ja panna määrus kehtima tagasiulatuvalt alates 1. juunist 2018.
Kuusalu vallavolikogu istung toimub kolmapäeval, 20. juunil algusega kell 17. Päevakorras on ka külavanema statuudi muutmine, vallavalitsus on esitanud eelnõu muuta statuudi sõnastust järgmiselt: „Külavanemate, kelle volitused käesoleva määruse jõustumisel kehtisid, volitused loetakse lõppenuks 31. detsembril 2018.“
Anu Kirsman: „Kui määruse muudatus hakkab kehtima tagasiulatuvalt, siis on külarahade kasutamise küsimus lahendatud, antud õiguslik alus ja kindlus, et probleeme ei teki.“
Ta märkis, et ilmselt algatab seejärel külavanema statuudi põhjalikuma muutmise – vähendada külavanematele seatud kohustusi, lihtsustada ametist tagasi astumist. Muudatuste sisseviimine vajab pikemat arutelu ja suuremat kaasamist.
„Uue statuudi väljatöötamine võtab aega, seni on üleskutse kõigile küladele, kus külavanem on olnud ametis rohkem kui neli aastat – korraldage külakoosolek, valige senine külavanem uuesti ametisse või uus külavanem.“
Vastavalt kehtivale statuudile võib külakoosoleku kokku kutsuda külavanem või vähemalt kolm täisealist külaelanikku. Kui külas elab alla 10 inimese, piisab koosoleku kokku kutsumiseks ühe kolmandiku külaelanike taotlusest.
Küla koosolekust peab olema ette teatatud vähemalt kaks nädalat enne koosoleku toimumist.