Kuusalu algklassiõpilaste näitering pääseb lavastusega „Juhtumised sõpradega“ vabariiklikule festivalile.
Harjumaa kooliteatrite festival algklassidele toimus reedel, 6. aprillil Arukülas. Festivalil osalenud kaheksast etendusest valiti parimaks Kuusalu keskkooli näiteringi „Juhtumised sõpradega“, mille lavastas Saima Kallionsivu. Sellega minnakse Harjumaad esindama ka algklasside üleriigilisele festivalile, mis toimub 11.-12. mail Tartumaal Rõngus.
Kuusalu lavastuses jänest mänginud Nora Merivoo tunnistati parimaks naisosatäitjaks ning notsu rollis olnud Elise Tekko parimaks kõrvalosatäitjaks. Parimaks meesosatäitjaks valiti Jaagup Põllmaa Kolga kooli Kohal-olijate etendusest „Kavalus“, mille lavastas Tuuli Rand. Jaagup Põllmaa ning Kolga näidendist ka Hanna Liisa Talts ja Kaspar-Huko Jurjev ning Kuusalu tükist Jasmin Roopa said näitlejameisterlikkuse eripreemia.
Festivali žüriis olid Põltsamaa kultuurikeskuse näitejuht Keiu Kess, Kehra Nuku juht Margit Aasmaa ning näitleja Kristjan Lüüs.
„Aitäh noored näitlejahakatised emotsionaalse ja vahva teatripäeva eest! Mängige ja nautige seda, mida teete,“ ütles Keiu Kess festivalil lõpetamisel.
Margit Aasmaa lausus Sõnumitoojale: „Suur tänu ka neile õpetajatele, kes viitsivad näiteringi juhendada, nad teevad seda ju oma põhitöö kõrvalt. Kuni neid on, meie kooliteater elab.“
Tänavuse festivali peakorraldaja, Aruküla Kultuuriseltsi tegevjuht Garina Toomingas teatas, et ka järgmisel aastal toimub Harjumaa kooliteatrite festival Aruküla rahvamajas.
Kuusalu „Juhtumised sõpradega“
Kuusalu kooli näiteringi etendus „Juhtumised sõpradega“ on lugu, kuidas Karupoeg Puhhi raamatust tuntud tegelased, Puhh ja ta sõbrad, hakkavad lavastama „Punamütsikest“. Näitemängu lõpus muutub „Sinimütsikeseks“, lavastaja jänes paneb näitlejad laval ja publiku saalis tantsima.
Lisaks Nora Merivoole, Elise Tekkole ja Jasmin Roopale mängivad selles Mikk Jõgi (Puhh), Reelika Viilmaa (eesel Iiah) ja Kadi Jõgi (öökull). Kõik nad on 2. või 3. klassi õpilased, näiteringis käivad teist aastat.
Juhendaja Saima Kallionsivu ütles, et on sama lugu kümmekond aastat tagasi lavastanud ning ka siis saatis seda edu.
„Vahepeal panin selle kalevi alla – ootama, kuni mu oma lapselaps Nora kasvab. Nägin, et temas on seda sädet. Selles trupis on kõik andekad lapsed. Elise käib meile Vändrast – meie koolis ta enam ei õpi, aga ema toob ta igal nädalal näiteringi. Kõik nad lustivad teatritegemist, proovides saab kõvasti nalja. Neil on tohutult palju energiat ja mõtlevad ise lavastusse igasugu vahvaid lükkeid juurde. Ka festivali žürii ei saanud aru, et nad jätsid osa teksti vahele, improviseerisid kõvasti. Seda nad oskavad – olen neile algusest peale õpetanud – kui läheb sassi, ei tohi silm ka pilkuda, vaid peab uuesti järje peale saama,“ rääkis Saima Kallionsivu.
Ta lisas, et üks meetod, mis laste näiteringide puhul alati hästi töötab – lastele ei tohi teha lugemisproove, õppigu kasvõi natuke teksti pähe ja hakaku kohe peast mängima, siis tuleb neil see välja loomulikult.
„Juhtumised sõpradega“ valmis Kuusalu näiteringil eelmisel aastal, praegu õpitakse kahte uut tükki: „Ühte teevad lapsed ise – nemad räägivad oma elust ja mina kirjutan nende ägedaid lauseid üles. Teine on „Inetu pardipoeg“. Kuna nad on ka väga musikaalsed lapsed, saame sinna lisada laule.“
Kolga „Kavalus“
Kolga Kohal-olijate algklassitrupp, 2. ja 3. klassi õpilased, mängis Jaak Sarapuu „Kavalust“. See on 1974. aastal kirjutatud näidend, mille tegelased on loomad, kes käivad koolis. Lisaks Jaagup Põllmaale (karu), Hanna Liisa Taltsile (jänes) ja Kaspar-Huko Jurjevile (hunt) mängisid Kolga lavastuses Mia Marta Kosemets, Anni Mai Katvel, Miia Tammets, Madli-Triinu Kreutzwald ja Heili Parmas. Liikumisõpetaja Krista Kuke seatud tantsu esitasid Anette Simmo, Anna-Liisa Štiba ja Julia Leandra Soosaar. Traditsiooniliste jänese-, karu- ja hundikõrvade ning lõvilaka asemel olid osatäitjatel etenduses näomaalingud ning tupeeritud juuksed.
Juhendaja Tuuli Rand rääkis, et soovis sel korral lavastada klassikalise näidendi, kus on ka veidi huumorit.
„Kuigi see on vana lugu, kõnetab ka tänapäeval – isa tuleb hilja töölt, ema on ka väsinud, tal pole laste jaoks aega,“ sõnas ta.
Esietendus oli oma koolis festivalieelsel päeval, proove alustati märtsi alguses: „Algklassilastega ei saagi väga pikalt teha, neil läheb muidu igavaks. Kuna olin vahepeal koolitusel, pidime proove tegema väga intensiivselt. Aga lapsed võtavad end alati kokku ja said ka festivalil väga hästi hakkama. Lava, kostüümid, valgus ja muusika annavad oma võlu, meil ju koolis lava pole.“