
„Muutuste maailma“, mille eest Kuusalu keskkooli 8. b pälvis kooliteatrite festivalil laureaaditiitli, on mängitud mitmes koolis.
Möödunud nädalal Harjumaa kooliteatrite festivalil põhikoolide seas laureaaditiitli pälvinud Kuusalu keskkooli 8. b klassi etendatud „Muutuste maailm“, milles teeb kaasa kogu klass, sündis aasta tagasi 7. klassi inimeseõpetuse õpikut lugedes. Sõnalis-muusikalises lavastuses on põimunud mitu žanrit: sõnalavastus, laul, tants ning film.
8. b klassijuhataja ja näiteringi juhendaja Saima Kallionsivu räägib, et tegu on väga elavate ja temperamentsete õpilastega ning seetõttu oli neile inimeseõpetuse andmine paar aastat tagasi paras rist ja viletsus.
„Nendega ei saa nii, et õpetaja tunnis seletab ja nemad täidavad töövihikud. Tuli mõelda, kuidas ainet õpetada teistmoodi. 6. klassi lõpus hakkasin neile andma teemasid, mille põhjal lapsed tegid väikeseid stseene-minietendusi. Näiteks viisakast käitumisest või vanemate aitamisest. Nad hakkasid tohutu õhinaga tööle, käisid riidelaos tuhnimas ning kui oli tund – tegime neid kooli saalis – oi, millised näidendid siis tulid! Ja mina rõõmustasin, et olen leidnud nipi, kuidas nendega õppida,“ jutustab ta.
6. klassi lõpus küsis õpetaja klassilt – mis oleks, kui järgmisel aastal paneksimegi inimeseõpetuse programmi kokku näidendiks. Lapsed olid nõus. Näitemäng sündis koostöös, õpetaja andis teema, näiteks kuidas lahendada konflikti, ning õpilased esitasid sellele „Punamütsikese“ muinasjutu näitel erinevaid lahendusi.
„Kogu 7. klassi esimese poolaasta kirjutasime tekste, teisel poolaastal hakkasime seda lavale seadma. Kõik klipid ja vahejutud on nende enda tehtud, kirjutasid üles, mis neile korda läheb, mis paneb muretsema, mida nad kardavad. Nad on väga avatud ja avameelsed noored,“ sõnab Saima Kallionsivu.
Ka tantsud, mida „Muutuste maailmas“ esitatakse, on noorte omalooming, laule aitas õpetada Kai Peterson, etenduse ajal suurelt ekraanilt näidatud klipid filmis 11. klassi õpilane Mattias Idavain, lõpuvideo tegi Raul Valgiste.
Kuusalu koolis oli „Muutuste maailma“ esietendus aasta tagasi. Hiljem on seda käidud mängimas ka mujal –Harjumaa 6.-8. klasside inimeseõpetuse teemapäeval Keilas, lastekaitsepäeval Raasiku koolis, Loksa kooli õpilased käisid seda vaatamas Kuusalus, lähiajal antakse etendus Loo kooli õpilastele: „Kes on lavastust kusagil näinud, on meid kutsunud. Ka kooliteatrite festivalil saime ühe kutse. Ütlesin, et me ise sellega enam välja ei lähe, kuna meil on vaja suurt ekraani ja valgustust, kuid ollakse nõus ka Kuusallu vaatama tulema.“
„Muutuste maailma“ esitavad Viktoria Borissov, Merybel Priivits, Maarja Engel Paenurm, Lasse Enki Laupmaa, Karel Padar, Anett Kirt, Andre Vilbaste, Anne-Grete Kuuskmann, Sigrid Sillaste, Helerin Tihane, Jakob Mattias Oja, Joanna Roopa, Miikael Martti Vatunen, Kärt Kirsimaa, Kaspar Parve, Kristin Mäkiševa, Melani Maria Maiberg, Marvin Peensalu, Kertu Peegel, Saskia-Siiri Kruberg, Kerstin Trei ja Mart Gustav Heinma.
Keskkoolitrupil oli esietendus
Kuusalu keskkoolitrupi „Kõik kordub“ lavastust „Inimväärne elu“ pole veel oma koolis mängitud – kooliteatrite festivalil oli esietendus. Juhendaja Saima Kallionsivu on noorte näitlejatega väga rahul, kokkumäng sujus ning publik saalis rõkkas naerust. Kui välja oleks antud publikupreemia, saanuks selle vaatajate reaktsioone arvestades ilmselt Kuusalu näitering.

„Inimväärse elu“ kirjutas Andrus Kivirähi kahe jutustuse – „Üks veski seisab vete pääl…“ ning „Inimväärne elu“ põhjal näidendiks kokku samuti Saima Kallionsivu. Lavastuse tegelased on 1990ndate maanoored, kelle põhimure veerand sajandit hiljem on see, et linnamehed ei käi enam maal ning pole kellelegi peksa anda. Kolme rullnoka kõrval on näidendis ka kaks „maabeibet“, kes on valmis kõigeks, et vaid rohkem teenida. Näidendi alguses hoiatatakse – kes roppusi ei talu, võiks saalist lahkuda.
„See kõnepruuk, mida Kivirähi tegelased räägivad, on noorte seas üsna levinud, kuigi need, kes meie lavastuses mängivad, igapäevaelus ei ropenda. Nad on väga viisakad ja intelligentsed poisid ning ka tüdrukud pole mingid tibid,“ kinnitab Saima Kallionsivu.
Kui esialgu soovis ta roppe väljendeid vähemaks võtta, siis noored polnud nõus, tahtsid, et kõik oleks ehe: „Jõmmikultuur oligi selline.“
Lavastajale meeldis väga Andrus Kivirähi juttude sisu – raha nimel ollakse valmis kasvõi oma hing maha müüma: „See on väga aktuaalne ka täna ning ka rullnokad pole kusagile kadunud.“
Saima Kallionsivu lisab, et kui tekst noori kõnetab, on nendega lihtne teatrit teha.
„Mul ei ole kunagi nii palju järel käidud, et millal me jälle proovi saame teha,“ märgib ta.
„Inimväärses elus“ mängivad Klaara Saar, Siim Maran, Andreas Možajev, Hans Jüris, Kristina Margot Trepp ja Carmen Tiinas.