Vastab Aruküla põhikooli sotsiaalpedagoog MARJANNE MÄNDMETS-TUVIKENE: „Plaanime vestlusringe hakata tegema üks kord kuus, õppeaasta lõpuni kokku 8 korda, esimene on teisipäeval, 29. oktoobril kell 18 Aruküla põhikooli aulas.
Töötan Aruküla koolis kahel päeval nädalas, teisipäeviti ja kolmapäeviti kella kolmest kuni poole üheksani õhtul ning minu fookuses on peamiselt perekonnad, olen väljaõppes pereterapeut. Kui olen pöördunud lapsevanemate poole, on nende esimene reaktsioon enamasti, kas midagi on pahasti, mida mu laps on teinud? Arvan, et sellises suhtumises on oma osa nii koolil kui ka kodul, soovime niisugust meelestatust muuta. Arutasime eripedagoog Raili Tüüriga, kuidas saaksime lapsevanemaid senisest enam kaasata ja jõuda nendega produktiivsema koostööni. Loengute pidamise mõtte matsime kohe alguses maha, sest meile näib, et infomüra on meeletu ja seda juurde luua ei ole meie eesmärk. Soovime hoopis tekitada vestlusringides arutelu, tõsta vanemate teadlikkust ning luua senisest rohkemat ühendust kodu ja kooli vahel.
Küsisime e-kooli kaudu lapsevanemailt, millised teemad neid kõnetavad. Teemad, mida vanemad välja pakkusid, paljuski kattusid. Peamiselt on need seotud peresuhetega, kuidas üks või teine elukorraldus mõjutab lapsi. Samuti sooviti, et räägiksime tänapäeval väga aktuaalsest teemast ATHst ehk aktiivsus-tähelepanu häirest lapsel või vanemal, kuidas üheskoos ellu jääda ja see diagnoos enda kasuks tööle panna. Pakuti välja ka kiusamise ja nutisõltuvuse teemad ning tehti mõned ettepanekud koolile, mida saame oma vestlusringides käsitleda.
Plaanime vestlusringides iga teema puhul teoreetilistel põhimõtetel peatuda väga põgusalt, esmatähtis on kogemused ja see, kuidas selles kõiges praktiliselt orienteeruda. Kellelgi ei ole kohustus sõna sekka öelda, aga kuna vanemad ise valisid teemad, mille vastu on neil huvi, siis loodame, et nad on valmis kaasa rääkima.
Ei pea pelgama, konkreetselt kellegi peresuhteid me lahkama ei hakka, pigem arutleme üldiselt. Konkreetsete lugude käsitlemiseks pole ka aega, oleme iga vestlusringi jaoks kavandanud ühe tunni. Kes tahab oma lastega seoses rääkida, saab sotsiaalpedagoogiga kokku leppida eraldi vastuvõtuaja, selleks me ju koolis olemegi.
Palume vestlusringi tulla soovivatel inimestel end eelnevalt registreerida, selleks tuleks oma soovist anda teada meiliaadressile marjanne.mandmets@arukyla.edu.ee. Kirjutada võib ka siis, kui mõte kohale tulla tekib alles sama päeva hommikul.
Plaanime hakata vestlusringe tegema iga kuu viimasel teisipäeval, järgmise kohtumise teema kuulutame välja pärast esimest vestlusringi. Me ei eelda, et kes esimesel korral kohale tulevad, peavad iga kord osalema, iga lapsevanem saab valida, millised teemad teda kõnetavad, ja vastavalt sellele osaleda. Kutsume ka teisi, mitte ainult Aruküla kooli õpilaste vanemaid. Ka siis, kui laps käib alles lasteaias või näiteks Raasiku koolis, aga need teemad huvitavad, palun tulge. Mida rohkemate lapsevanemateni info jõuab, seda suurema muutuseni me üheskoos jõuame.“