KUNO PAJULA õnnistas Loksa kiriku tuulelipu ja kuldmuna

3114

Vana-aasta viimasel päeval, 31. detsembril õnnistas peapiiskop emeeritus KUNO PAJULA Loksa kiriku katuse ja uuendatud torni.
Loksa kiriku peaukse ees. Õnnistab peapiiskop emeeritus KUNO PAJULA, tema kõrval hooldajaõpetaja JAANUS JALAKAS ja paremal diakon AHTI UDAM. Sõnumitooja palub vabandust, et eelmises lehenumbris oli diakonist avaldatud vale foto.
Loksa kirik ja selle ümbrus on saanud viimaste aastatega uue näo. Tallinna tänava poolse kiviaia taastamine lõppes sügisel. 25. novembril tõsteti tornist alla ja viidi Kar-Gruppi restaureerimisele rist, tuulelipp ja muna aastast 1850.  9. detsembril viidi need torni tippu tagasi, jõuluks pani firma Hardest Ehitus OÜ tornile piibersaba kivikatuse. Kiriku suur katus sai kivikatte 2003. aastal.

EELK Loksa Maarja koguduse hooldajaõpetaja Jaanus Jalakas ütleb, et kirikuaia kordategemiseks on viimastel aastatel kulunud 600 000 krooni. 2009. aastal korrastas Põhjakivi kiviaeda umbes 60 meetrit 150 000 krooni eest. Kui varasematel aastatel toetas remonditöid rohkem Loksa vald, siis viimasel ajal on saadud raha Loksa linna eelarvest ja maavalitsuse kaudu riiklikest muinsuskaitsesummadest. Kirikuaia korrastamist toetab Kuusalu vald aastas 65 000 krooniga ja Loksa linn 150 000 krooniga.

Torni ja aia kordategemiseks andis linnavalitsus 2009. aastal 200 000 krooni, hiljuti saadi laevatehaselt 50 000 krooni. Tuulelipu, risti ja muna restaureerimiseks ning torni katusele lisakivide ostmiseks tehti planeerimata kulutusi umbes 45 000 krooni, jõulu- ja aastalõpu jumalateenistustel saadi korjandustega selle summa katmiseks ligi 4000 krooni.

Jaanus Jalakas: „Loksa kirikus oleks veel teha palju. Väljast oleks vaja hoone värvida, vahetada Lõuna-tänava poolsed aknad, merepoolsed on vahetatud varem. Kiriku käimlasse oleks vaja vett ja kanalisatsiooni. Oleme ka koguduserahvaga arutanud, et kirikut võiks väljast valgustada, sellekski on vaja raha.”

Torni ja katuse õnnistamisele olid 31. detsembril kella 11ks kutsutud koguduse juhtkond, linnapea ja endine maavanem ning laevatehase esindajad.

Jaanus Jalakas tänas linnapea Helle Lootsmanni ja endist maavanemat Värner Lootsmanni abi eest ning kinkis neile suure piibli sõnadega: „Paranda meelt ja usu evangeeliumisse, siis saad õndsaks sina ja su pere.”
Õpetaja tänas ka volikogu esimeest Rein Heinat ja abilinnapead Andres Kasklat ning lubas õnnistamisele tulnud laevatehase direktorile Oleg Bõhhovetsile kinkida edaspidi venekeelse piibli.

Õnnistamine toimus kiriku peaukse ees. Osalesid peapiiskop emeeritus Kuno Pajula, hooldajaõpetaja Jaanus Jalakas ja Loksa diakon Ahti Udam.

Kuno Pajula ütles katuseid, tuulelippu, risti ja muna õnnistades: „Inimesed vajavad kodu, kogudus koda. Paljud inimesed on andnud oma panuse, et sellele kojale sai uue katuse ja torni. Ärgu tuuled ega tormid lõhkugu seda, mis on üles pandud.”

Eelmine artikkel17-aastane neiu põhjustas avarii
Järgmine artikkelPikavere koolimajas avati lasteaiarühm