Aruküla koolil täitus hariduse andmisest 150 aastat

3442

Laupäeval, 16. märtsil toimus Aruküla põhikoolis suur juubelipidustus koos vilistlaste kokkutulekuga.

Juubeliõhtut alustati ametlikuma osaga, kus esinesid Aruküla põhikooli praegused õpilased, humoorikaid vahetekste kooli ajaloost luges Juhan Trump. 

Kogu üritus oli ajaloohõnguline ning vaatas tagasi kooli käekäigule 150 aasta jooksul. Vahetekstides rääkis Juhan Trump, kuidas vanasti ei saanud lapsed kooli tulla, sest karjas käimine oli tähtsam. Puudumiste pärast pidid aga vanemad maksma koolile trahvi 10 rubla päeva eest.

Juubeliüritusel võtsid sõna kooli direktor Avo Möls, vallavolikogu esimees Kaido Kirsip, vallavanem Aare Ets ja praegu riigikogus töötav endine vallavanem Andre Sepp. Kaido Kirsip kinkis koolile foto esimesest koolimajast Kulli tee ääres, mille oli pildistanud Ülo Udumäe.


VAIDO NIINESALU juhtis Aruküla kooli aastatel 1989-1995, tema järel asus direktori ametisse AVO MÖLS.

Direktor Avo Möls rääkis oma kõnes, et on kooli senise arenguga rahul. Viimase viie aastaga on kogu kool saanud endale nii võimla kui ka koolimaja näol uhiuue ning värvilise kuvandi, kogu kool on lõpuks ühe katuse all.

„Ajal, kus koole hakatakse sulgema õpilaste puuduse tõttu, on tore vaadata meie kooli, kes peaks mõne aastaga ületama jälle 300 õpilase piiri ja peagi võivad ruumid juba taas kitsaks jääda,“ sõnas direktor.

Kooli aula oli rahvast täis, mõnigi pidi püsti seisma. Õhtul esines tantsuks ansambel Vana Kallim, klassidesse olid vilistlased jaotatud lendude kaupa, baar kostitas külalisi hea-paremaga. Väljakuulutatud vabalava ei toimunud osalejate puudumise tõttu.

Avo Möls rääkis pärast Sõnumitoojale, et tulevikus on kooli prioriteet uus staadion: „See kindlasti ei ole ainult kooli teha, ehk saavutame selle lähiajal valla abil ja sponsoritega.“

Küsimusele, mis on muutunud koolis võrreldes ajaga, kui tema oli Arukülas õpilane, vastas  direktor,  et  koolitöö  on  läinud kõvasti vabamaks: „Meie ajal jäi hinne kaks ikka kaheks, nüüd ei imestata, kui see kaks on lõpuks viis.“

Klassiruumides oli avatud endise ajalooõpetaja Mai Erbe kokkupandud näitus. Näha sai kooli vanu dokumente, tunnistusi ja pilte, neid oli ka neljakümnendatest aastatest.

Peol osales Aruküla  kooli endine direktor, praegu Kostivere koolijuht Vaido Niinesalu: „Sellest ajast, kui mina 15 aastat tagasi siin koolis viimati töötajana käisin, on muutunud palju. Väline muutus on muidugi põhiline. Võrreldes Kostivere kooliga hoiavad Aruküla õpilased oma koolimaja palju  paremini. Loodame, kui lõpetame Kostivere renoveerimise, on meie kooli õpilastel sama suhtumine.“

Kool on 150 aasta jooksul asunud Arukülas kokku 4 majas: hariduse andmist alustati 1862. aastal Kulli tee ääres talumajas, seejärel vene kirikukoolis ning Baranoffi mõisahoones. Praegu kasutuses olev Põllu tänava koolimaja ehitati 1978. aastal ning läbis täieliku uuenduskuuri aastal 2009.

Aruküla põhikoolis on käes­oleval õppeaastal  267 õpilast, töötajaid on kokku 44, neist pedagooge 29.