MEELI KUUL,
Rebasemäe talu perenaine
Viimase viie aastaga rajasime elukaaslase ja praegu kahese pojaga, kes küll pigem vastu töötab, täiesti nullist väikese talu. Täiesti nullist tähendab seda, et tuled metsistunud maaüksusele, kus pole ei teed, vett, elektrit, kanalisatsiooni ega ühtegi peavarju. Optimisti mõttemaailm ütleb, et mis seal ikka, teeme ära. Kusjuures, kui ise ära teed, on poole odavam. Võrreldes tänapäeva uute majade hindadega lausa naeruväärselt palju odavam, aga tööd peab meeldima teha.
Meil ei ole mingi traditsiooniline põllumajandustalu, pigem üks hubane palkmaja koos aiamaa, kahe kuuri, kasvuhoone ja kanamajaga, mille elanikeks on 10 õnnelikku vabakäigukana ja esimese koroonakevade kuulus kukk nimega Javelin. Lisaks elab meie kaasaja talulaadses kodus kaks mesilasperet ja neli koera. Täpselt nii vähe või palju oleme jõudnud viie aastaga saavutada tehes kõik tööd ise. Nädalavahetuse üle-eestilisel avatud talude päeval avasime oma taluõue kõigile huvilistele, kes kaaluvad maale kolimist. Inimesi tuli üle ootuste palju ja arutasime pühapäeva jooksul paarisaja inimesega talu rajamise võlusid ja valusid.
Google on tasuta. Tänapäeval on interneti abiga võimalik ära õppida peaaegu kõike, septiku paigaldamisest odaviskeni. Vanavanemate tarkusi see muidugi ei asenda. Samas, mis linnainimesel neid enam meeles või kuuldud on. Kogu see isetegemine võib tunduda ebakvaliteetse tööna, aga meie pere pingutuste näitel saan öelda, et kui teemasse süüvida, siis enamik torutöidki on korrektselt tehtavad. Tõenäoliselt on keegi suguvõsas või sõprade ringis ka õppinud elektrik, puusepp või pottsepp, kes on nõus appi tulema.
Täname südamest igatahes seda laia ringi, kes meie juures abis on käinud, nii on erinevad tööd kõige meeleolukamalt ja soodsamalt tehtud saanud. Samas kui raha ei ole probleem, siis ei ole miski probleem. Tihtipeale tundub aga, et kui ei ole raha, on aega ja kui ei ole aega, on raha. Ühte kahest võiks olla, aga rohkem kui midagi muud peab siiski olema tahet. See „mugavustsoonis ei juhtu midagi“ klišee jutt tegelikult peab paika. Kõige innukamalt paneb tegutsema ka tähtaegade seadmine. Näiteks tuleb kokku leppida traktoritöö või ehitada seitsme päevaga kanamaja, sest kanade müük on just ainult nädala pärast või olla lubanud vastu võtta mesilaspere kindlal kuupäeval ja enne on vaja taru korda seada. Kui ikka aeg tiksub kuklas või raha maitse on suus, siis asjad liiguvad.
Kõik inimesed ei pea elama maal, mulle näiteks linnad meeldivad – eriti kui seal saab kas või iga päev käia, mitte elada. Samas, kui tuled pärast tööd koju korterisse ja naudid seda mugavat diivanit lõputult, siis on kõik hästi, aga kui jõuad kortermajja ja see natukene ahistab või otsid pidevalt õue pääsemiseks õhtuseid üritusi, tasub kaaluda looduslähedamat elu oma majakeses. Naabrite teemal ma isegi ei alusta. Vanad eestlased elasid ju külades ikka nii, et järgmist maja pidi vaid napilt näha olema.
Kokkuvõttes arvan, et naiivne peab ka olema. Polegi vaja ette mõista seda mahtu, mis nullist talu rajamisega kaasneb, muidu äkki ei hakkagi pihta. Unistama peab ning siis tahtejõu ja järjepidevusega tegutsema hakkama. Tagasilööke tuleb pidevalt, aga see kõik on lõpuks seda väärt!